Świąteczne wydatki last minute – jak sobie z nimi radzić?
Czas czytania:3 min

Świąteczne wydatki last minute – jak sobie z nimi radzić?

0 0

Boże Narodzenie oraz okres sylwestrowo-noworoczny to czas, kiedy w widoczny sposób wzrastają wydatki gospodarstw domowych. Przygotowania do Świąt, które można rozciągnąć na cały grudzień, wiążą się ze znacznie rozszerzoną listą zakupów, która pochłania dodatkowe fundusze. Poza tym mogą pojawić się jeszcze wydatki, których nie wzięliśmy pod uwagę – awaria w domu czy konieczność wykupienia leków

Ile wydamy? Więcej niż rok temu

Według corocznego badania „Zakupy świąteczne”, realizowanego przez firmę doradczą Deloitte, Polacy na tegoroczne święta wydadzą średnio 882 zł. Ponad połowę tej kwoty (51%) wydamy na prezenty dla bliskich i znajomych, a więc na to, czego nie ma w zwykłych, comiesięcznych rozliczeniach domowego budżetu. Ok. 342 zł pochłoną zakupy spożywcze. Biorąc pod uwagę, iż mowa tutaj o zaopatrzeniu na 3 dni, to całkiem spora kwota, większa niż przeciętne wydatki na jedzenie. W tym kontekście warto też wziąć pod uwagę stałe doniesienia o wzroście cen żywności, które nawet pomimo licznych promocji, mogą zaskoczyć wiele osób realizujących świąteczną listę zakupów.

Świąteczna lista wydatków

Polska tradycja spędzania Świąt nauczyła nas nie tylko przygotowywania 12 potraw, ubierania choinki i kładzenia pod nią prezentów, ale także tego, że konieczne jest zaplanowanie świątecznego budżetu. Musimy uwzględnić większe niż zazwyczaj, obfitujące w niekupowane na co dzień produkty, zakupy spożywcze. Do tego dochodzi zakup prezentów – w zasadzie podwójnych, bo przecież dzieci czekają na Mikołaja też 6 grudnia. Na liście wydatków znajdą się także środki czystości (w końcu świąteczne porządki to też tradycja), wyjazd do rodziny, a więc koszt paliwa lub biletów kolejowych lub autobusowych, ozdoby świąteczne, a szczególnie choinka. Jeśli jesteśmy zwolennikami żywego drzewka, wydamy na nie minimum kilkadziesiąt złotych.

Jak planować?

Kluczem do rozsądnego przygotowania Świąt jest odpowiedni plan. Chodzi tu zarówno o rozłożenie wszystkich zadań, jak i budżetu. Dokładna lista zakupów i trzymanie się jej, a także określenie widełek cenowych, w jakich szukamy prezentów, pomoże nam zapanować nad wydatkami, tak aby nie porwała nas magia świąt.

Nigdy jednak nie można zaplanować wszystkiego na 100%. Zawsze mogą pojawić się niespodziewane wydatki, np. dodatkowi goście, których trzeba obdarować prezentami, ale też coś tak prozaicznego jak nagła awaria w domu. Przecież popsuta lodówka czy piekarnik nie może czekać na okres poświąteczny i sprzęt trzeba kupić od razu.

W przypadku nagłych, nieplanowanych wydatków, które obciążają i tak napięty grudniowy budżet, można spróbować pożyczyć pieniądze od znajomych, jednak to może być trudne, gdyż większość osób nie będzie mieć w tym okresie wolnych środków. Sięgnięcie do oszczędności może pomóc, ale jeśli są one ulokowane na lokacie, nie warto zrywać jej i tracić odsetek. Wygodną opcją będzie kredyt gotówkowy – radzi Tomasz Głodowski, Dyrektor Marketingu i Sprzedaży Bezpośredniej Oddziału Inbank w Polsce. Szukając rozwiązania dla siebie warto z góry określić ile potrzebujemy i w ramach takiej kwoty porównywać oferty. Jak przy każdym zobowiązaniu, należy zwrócić uwagę na oprocentowanie, RRSO oraz prowizję – najlepiej, aby była jak najniższa, albo nawet wynosiła 0% – dodaje.

Pieniądze z kredytu pozwolą na pokrycie chwilowych braków, natomiast spłatę bez problemu można wpisać w budżet na kolejne miesiące. Warto tylko od razu przemyśleć, jakie są nasze możliwości i z góry zaplanować najbardziej optymalną liczbę i wysokość rat. Chodzi przecież o to, aby spłata kredytu nie przysporzyła problemów w przyszłości.

Online sposobem na prawdziwe last minute?

W przedświątecznej gorączce, kiedy mamy wiele dodatkowych zajęć, dokładnie planujemy nie tylko budżet, ale i czas. Dlatego też coraz więcej osób decyduje się na zakupy w sieci. Z przywoływanego już badania Deloitte wynika, że 42% świątecznych prezentów będzie zakupionych przez internet.

Online to wygoda i szybkość, ale też korzystniejsze oferty. Tego od lat uczą nas platformy sprzedażowe. W sieci sprawy załatwić możemy w dowolnym momencie, w przerwie od sprzątania czy w drodze na przedświąteczne spotkanie. Tym samym eliminujemy konieczność chodzenia po zatłoczonych galeriach i hipermarketach. Oferta online sprawdzi się także w sytuacji nieoczekiwanych wydatków. Wniosek o kredy gotówkowy można złożyć przez internet i tą drogą załatwić wszystkie formalności. Całość nie zajmie więcej niż 10 minut, a pieniądze na koncie mogą być nawet tego samego dnia – tłumaczy Tomasz Głodowski z Inbank.

Produkty online są rozwiązaniem na awaryjne sytuacje i potrzeby last minute. Nie trzeba ruszać się z domu, ani nawet czekać na kuriera z umową kredytową. W napiętym okresie przedświątecznym to duże ułatwienie.

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %

Average Rating

5 Star
0%
4 Star
0%
3 Star
0%
2 Star
0%
1 Star
0%

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Previous post Wigilijny karp z ziołami
Next post Przebrania erotyczne sposobem na urozmaicenie długich zimowych wieczorów