Szykujesz się na urlop? Sprawdź o czym musisz pamiętać
Czas czytania:4 min

Szykujesz się na urlop? Sprawdź o czym musisz pamiętać

0 0

Sezon wakacyjny rozpoczął się już na dobre. Jak co roku, część osób wybierze się na krótki, kilkudniowy wypad za miasto, jednak wielu Polaków zdecyduje się także na dłuższe, zagraniczne wycieczki. Planując wyjazd, zwróćmy uwagę, by dobrze się do niego przygotować – i nie chodzi tylko o rezerwację noclegu i spakowanie się. Co należy zrobić, by w pełni wykorzystać upragniony urlop, odpocząć psychicznie i czuć, że nic nas nie zaskoczy? Przedstawiamy kilka wskazówek

Miej słońce pod kontrolą

Wyjazdy wakacyjne to z reguły spora dawka promieni słonecznych. Co roku słyszymy o szkodliwym działaniu słońca i konieczności stosowania filtrów UV. Mimo, że temat powtarzany jest na każdym kroku – nie jest to tylko slogan bez pokrycia. Niezależnie od tego, w jaki sposób spędzimy najbliższy okres urlopowy, musimy pamiętać o najważniejszej zasadzie wyjazdów wakacyjnych – bezpieczeństwie i ochronie przed słońcem. Zbyt intensywna ekspozycja na promienie słonecznie może doprowadzić do dolegliwości takich jak ból głowy, oczu czy poparzenia, a w długoterminowej perspektywie wpłynąć na stan naszej skóry (m.in. na powstawanie zmarszczek, znamion). Jeśli już pierwszego dnia naszego wyjazdu „spieczemy się na raka” to przez kilka kolejnych dni możemy odczuwać niepotrzebny dyskomfort i swędzenie skóry. Pamiętajmy więc o odpowiedniej ochronie i stosowaniu kremów z filtrem UV. Wybierajmy nie mniejszy niż 30 SPF dla dorosłych i 50 SPF dla dzieci. Ponadto, nośmy okulary przeciwsłoneczne oraz koniecznie okrycie głowy – kapelusz lub chustkę. Dzięki temu ochronimy swoje ciało, ciesząc się promieniami słonecznymi w bezpieczny sposób.

Bez apteczki ani rusz

Przed wyjazdem pamiętajmy też o zapakowaniu niezbędnej urlopowej apteczki. Może się zdarzyć, że w podróży dopadną nas dolegliwości żołądkowe, bóle głowy czy lekkie przeziębienie. Zamiast szukać wtedy najbliższej apteki (co nie zawsze podczas wyjazdu jest proste), weźmy ze sobą skompletowany zestaw ratunkowy, zawierający: leki przeciwbólowe, przeciwzapalne i przeciwgorączkowe, środki przeciwbiegunkowe, elektrolity, jałowe opatrunki, plastry i nożyczki, antybakteryjny żel i środek dezynfekujący, a także preparaty odstraszające owady. Alergicy bezwzględnie powinni mieć przy sobie także leki przeciwhistaminowe, które w razie np. ugryzienia przez owady zapobiegną reakcji alergicznej.

Przed wakacjami nie zapomnij o sprawdzeniu stanu swoich… zębów

Przypomnijmy sobie sytuację, gdy w ostatnim czasie problemy z zębami dały o sobie znać. Nieprzyjemnie, prawda? Niespodziewane dolegliwości potrafią zepsuć każde, nawet najlepiej zaplanowane wakacje. Sposób by ich uniknąć jest naprawdę prosty i skuteczny – wystarczy przegląd stomatologiczny. Niestety o tym, aby przed wyjazdem odwiedzić gabinet swojego stomatologa myśli bardzo niewielu z nas. Zazwyczaj u dentysty pojawiamy się, gdy z naszymi zębami dzieje się coś niepokojącego. Zwróćmy jednak uwagę, że szukanie zaufanego stomatologa w trakcie urlopu np. poza granicami kraju może być bardzo trudne i kosztowne. Dlatego warto się przed tym zabezpieczyć jeszcze zanim wyruszymy w podróż. Najlepszym sposobem jest oczywiście regularne wykonywanie przeglądów stomatologicznych, dzięki którym pacjent będzie mógł spokojnie wyjechać na wymarzone wakacje, bez obawy, że któryś niewyleczony ząb zacznie dawać o sobie znać.

– Na przegląd stomatologiczny najlepiej umówić się co najmniej dwa tygodnie przed planowanym wyjazdem. Dzięki temu, lekarz będzie mógł podjąć ewentualne leczenie, dostosowane do indywidualnych potrzeb pacjenta. Podczas przeglądu, lekarz ocenia czy u pacjenta występują ubytki próchnicowe, a w celu sprawdzenia czy w jamie ustnej nie ma np. stanów zapalnych, wykonuje także zdjęcie RTG. Ponadto, dentysta sprawdza stan zdrowia dziąseł i błony śluzowej jamy ustnej pod kątem np. uszkodzeń i aft. Dzięki regularnym przeglądom, a także prostym zabiegom (np. higienizacji,  który można przeprowadzić jeszcze na tej samej wizycie), pacjenci mają możliwość, by swoim zdrowym, pięknym uśmiechem cieszyć się podczas urlopu, a także skupiać się na odpoczynku i czerpaniu przyjemności z podróży – mówi Konrad Telecki, lekarz dentysta w Denta Care Medicover Stomatologia

Odwiedź specjalistę medycyny podróży

Kolejny istotny element przygotowania się do planowanego urlopu – zdobycie wiedzy o miejscu (kraju, wyspie), do którego planujemy się wybrać, także pod kątem zdrowotnym. Wszelkie wątpliwości warto skonsultować z lekarzem, najlepiej specjalistą medycyny podróży, który doskonale wie, jakie problemy zdrowotne mogą nas dotknąć w danym rejonie świata (zwłaszcza kiedy mówimy np. o krajach Afryki czy Dalekiego Wschodu). Na konsultację w poradni medycyny podróży turysta powinien dostarczyć podstawowe informacje o planowanym wyjeździe oraz stanie swojego zdrowia czy historii szczepień – co ułatwi optymalne przygotowanie.

Telefon służbowy i komputer – o tym zapomnij

Na koniec pamiętajmy – urlop to czas, w którym powinniśmy przede wszystkim wypocząć i na nowo naładować akumulatory. Wielu z nas żyje w ciągłym biegu – wymagająca praca, obowiązki w domu i związany z tym brak czasu to domena wielu z nas. Dlatego tak ważne jest, żeby wyjazd był chwilą wytchnienia także dla naszej psychiki. Nie oznacza to oczywiście, że mamy się nudzić – urlop spędzajmy tak jak chcemy – na aktywnych wypadach w góry, zwiedzaniu zabytków lub leżąc na leżaku z książką w dłoni. Pamiętajmy jednak, że aby ten planowany, czasem od miesięcy, wyjazd był udany, powinniśmy choć trochę „zwolnić obroty”. Dlatego w miarę możliwości, przed rozpoczęciem wolnego, warto ukończyć pilne zadania w pracy oraz wyznaczyć osobę odpowiedzialną za bieżące tematy podczas naszej nieobecności. Takie podejście pozwoli zdystansować się od codziennych obowiązków w trakcie wyjazdu. Dodatkową korzyścią będzie to, że choć przez kilka dni damy sobie szansę na technologiczny detoks – pozwólmy sobie na chwilę relaksu bez stałego sprawdzania maili i używania telefonów.

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %

Average Rating

5 Star
0%
4 Star
0%
3 Star
0%
2 Star
0%
1 Star
0%

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Previous post Sukienki – ulubienice lata
Next post Gotowy na wakacje? TOP 10 destynacji 2019