Wiosenne porządki w finansach
Czas czytania:2 min

Wiosenne porządki w finansach

0 0

Wiosna to czas, kiedy wiele osób decyduje się na gruntowne sprzątanie swojego domu i ogrodu. Należy pamiętać, że porządkowanie powinno dotyczyć nie tylko naszego otoczenia, ale warto przyjrzeć się również własnym finansom. Wraz z nadejściem słonecznych i ciepłych dni pojawiają się nowe wydatki i wzrastają nasze potrzeby. To również doskonała okazja by przeanalizować swoje koszty, skasować niepotrzebne konta czy płatności, zastanowić się nad oszczędnościami i zaplanować swoje finanse na najbliższe miesiące.

Wraz z nadejściem wiosny, dni stają się dłuższe, temperatura zaczyna rosnąć i cała przyroda wraca do życia. To czas nadziei, optymizmu i zmian. Ciesząc się kwitnącą przyrodą i piękną pogodą za oknem, zaczynamy planować sezon ogrodniczy, robimy domowe porządki, wychodzimy częściej do ludzi i uczestniczymy w różnego rodzaju imprezach i festiwalach. W tym okresie pojawiają się dodatkowe koszty, takie jak wyjścia do restauracji czy kawiarni, zakup nowej garderoby czy wakacyjne wyjazdy weekendowe. Mając na uwadze, że jest to czas wzmożonych wydatków, warto przeanalizować budżet pod kątem niepotrzebnych kosztów ponoszonych co miesiąc i zastanowić się nad dotychczas zawartymi umowami.

– Wiosna słynie z wielu dodatkowych kosztów, które małymi kroczkami oczyszczają nasz portfel. Wiele osób nie zdaje sobie sprawy z tego, jakie kwoty wydają na niepotrzebne rzeczy. Często zdarza się, że na co dzień kupujemy drobne przedmioty, które po czasie okazują się zbędne, a wydane na nie pieniądze można było przeznaczyć na coś bardziej wartościowego. Zanim przejdziemy do sporządzenia budżetu domowego i rozpisania wszystkich wydatków, warto zacząć od zrobienia przeglądu subskrypcji i przyjrzenia się swoim umowom jakie dotychczas zawarliśmy. Często zapominamy jakie kwoty schodzą nam z konta, za co dokładnie co miesiąc płacimy i czy faktycznie korzystamy ze wszystkich subskrypcji. Ponadto, dobrze jest zrobić rewizję czy renegocjację umów ubezpieczeniowych, pozbyć się zbędnych ubrań, sprzedając lub oddając je na cele charytatywne, a także zweryfikować ilość otwartych kont i kart kredytowych, które wiążą się z opłatą. Dzięki temu łatwiej będzie zauważyć, na co dokładnie wydajemy pieniądze i jakie ponosimy koszty stałe. Wszelkie niepotrzebne wydatki warto ograniczyć lub w ogóle je wykreślić – zaznacza Marta Kobińska, ekspertka finansowa i autorka bloga „Bezpieczna Finansowo”.

Wiosenne porządki w finansach to idealny moment by uporządkować i zacząć kontrolować swoje wydatki. Analiza domowego budżetu i regularnie ponoszonych kosztów to jedynie część wiosennych porządków. Jak twierdzi ekspertka Marta Kobińska – warto przyjrzeć się podpisanym dotychczas umowom i zrewidować osoby uposażone.

– Wiosna do dobry moment by prześledzić wszystkie umowy zawierane na przestrzeni lat i zweryfikować osoby, którym daliśmy pełnomocnictwa lub wpisaliśmy jako osoby uposażone. Niekiedy zdarza się, że zmieniła się nasza sytuacja życiowa i jesteśmy po rozwodzie, a osobą upoważnioną w umowie jest nasz były małżonek. To bardzo ważne kwestie, które trzeba prześwietlić by mieć zapewnioną spokojną przyszłość. Dodatkowo, w trakcie robienia wiosennych porządków, zachęcam by otworzyć i prowadzić budżet domowy. Taka forma kontroli pieniędzy zwiększa świadomość i pozwala na racjonalne lokowanie finansów – dodaje ekspertka.

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %

Average Rating

5 Star
0%
4 Star
0%
3 Star
0%
2 Star
0%
1 Star
0%

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Previous post <strong>Wiosenne podróże: hotel, prywatny apartament, a może wycieczka kamperem?</strong>
Next post <strong>Konserwacja tarasu na wiosnę w trzech krokach</strong>