Zaplanuj budżet domowy na 2016 rok
Czas czytania:2 min

Zaplanuj budżet domowy na 2016 rok

0 0

Noworoczne postanowienia bardzo często dotyczą naszych finansów. Obiecujemy sobie, że w nowym roku będziemy bardziej oszczędni, odłożymy większą sumę pieniędzy i przestaniemy dokonywać zbędnych wydatków. Szybko jednak okazuje się, że monitorowanie i zarządzanie wydatkami nie jest tak proste jak początkowo myśleliśmy. Łatwo się wtedy zniechęcić i powrócić do starych nawyków. W wytrwaniu w noworocznym postanowieniu może pomóc nam dobry plan. Wonga.com, firma oferująca komfortowe pożyczki przez internet, we współpracy z ekspertem Tomaszem Jaroszkiem, przygotowała pięć zasad, dzięki którym zaplanujemy budżet na 2016 rok. Wskazówki są elementem kampanii Kapitalni.org, mającej na celu edukację finansową z zakresu oszczędzania i pożyczania oraz bezpieczeństwa w sieci.

Zaplanuj budżet domowy- krok 1

Określ swoją obecną sytuację finansową. Wypisz stałe miesięczne przychody i wydatki. Z przychodami jest łatwiej – zazwyczaj jest to comiesięczna pensja. Wydatki stałe są trudniejsze do rozpisania – najprościej jest podzielić je na kategorie, takie jak: czynsz, jedzenie, rozrywka, transport (samochód, bilety), raty kredytów, ubezpieczenie itp. Sporządzona lista pozwoli Ci zobaczyć, jakie masz stałe przychody i rozchody. W ten sam sposób postępuje firma, planując swój budżet na cały rok.

Zaplanuj budżet domowy – krok 2

W budżecie powinniśmy uwzględnić wydatki, które ponosimy np. raz do roku. Mogą być nimi na przykład przegląd samochodu. Jeżeli w nowym roku planujemy zakupić sprzęt do domu – nową pralkę lub lodówkę, to powinniśmy do naszego budżetu wliczyć ich zakup. To tak zwane koszty jednorazowe. Musimy je włączyć również do comiesięcznej rozpiski.

Zaplanuj budżet domowy – krok 3

Raz lub kilka razy do roku ponosimy wydatki, które nie mieszczą się ani w grupie wydatków stałych, ani jednorazowych. Są to wydatki nieregularne, takie jak prezenty na święta i urodziny, wakacyjne wyjazdy albo ubrania. To właśnie tutaj leży klucz do sukcesu w odpowiednim planowaniu całorocznego budżetu! Wydatki nieregularne najlepiej podzielić na różne kategorie (tak jak w przypadku wydatków stałych) i obliczyć, ile wydajemy na każdą z kategorii w ciągu całego roku.

Zaplanuj budżet domowy – krok 4

Zsumuj wszystkie roczne wydatki nieregularne i otrzymaną kwotę podziel przez 10. Będzie to nasz fundusz kosztów nieregularnych, czyli kwota, którą musimy co miesiąc dopisać do naszych wydatków stałych. Czemu sumę wydatków nieregularnych dzielimy akurat przez 10? To prosta sztuczka finansowa.

Przykładowo, jeżeli wszystkie nasze roczne wydatki nieregularne wynoszą 4500 zł, to powinniśmy co miesiąc odłożyć co najmniej 375 zł (dzielimy kwotę przez 12 – tyle, ile jest miesięcy w roku), żeby było nas stać na ich pokrycie. Niestety z reguły trudno nam przewidzieć już w styczniu, ile będą nas np. kosztować uroczystości rodzinne w ciągu całego roku. Aby uniknąć dziury w budżecie, najlepiej podzielić sumę rocznych wydatków nie przez 12, ale właśnie przez 10 (w naszym przykładzie otrzymujemy 450 zł). Odkładamy w ten sposób 75 zł miesięcznie na niezaplanowane wydatki i zyskujemy spokój ducha.

Zaplanuj budżet domowy – krok 5

Czas na podsumowanie wszystkich wydatków i zysków dla każdego miesiąca. Od kwoty dochodu odejmujemy sumę wszystkich stałych wydatków (włączając w to fundusz kosztów nieregularnych) oraz wydatki jednorazowe. Otrzymana kwota to nasze saldo finalne. Liczba na plusie oznacza nadwyżkę pieniędzy. Możemy je odłożyć na upragnione wakacje albo kupić sobie coś wymarzonego. Czasami może się zdarzyć, że saldo w danym miesiącu jest ujemne. Możemy wówczas przenieść któryś z wydatków jednorazowych na inny miesiąc albo zwiększyć fundusz kosztów nieregularnych.
Trzymanie się postanowień noworocznych nie jest proste. Dość szybko po chwilowym zapale wracamy do starych przyzwyczajeń. Zaplanowanie całorocznego budżetu pozwoli nam wytrwać w obietnicach składanych samemu sobie i zaoszczędzić pieniądze. Dzięki pięciu prostym krokom rok 2016 z pewnością zakończymy na finansowym plusie!

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %

Average Rating

5 Star
0%
4 Star
0%
3 Star
0%
2 Star
0%
1 Star
0%

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Previous post Makowy tort na Nowy Rok
Next post Obalamy łóżkowe mity