Kwiaciarnie zapełniają się czerwonymi różami, w cukierniach lukrowane serca, a na wystawach dominują głównie misie z serduszkami. Choć celebrowanie Walentynek stało się powszechną rutyną, jak pokazują wyniki badania Polacy są jednak romantykami i zaczęli obchodzić to święto niestandardowo
Zwyczaje walentynkowe
Wyniki badania „Walentynki 2018 według Polaków” przeprowadzonego przez serwis Prezentmarzeń potwierdzają, że Polacy są romantykami i aż 81% ankietowanych obchodzi Walentynki. Choć dla jednych to marketingowy chwyt zza oceanu (24%) dla prawie połowy to święto miłości, które warto celebrować (48%).
Okazuje się, że to jednak nie prezenty liczą się najbardziej. Aż 73% ankietowanych łącznie zdeklarowało, że najważniejsze w walentynkowej randce jest wspólne świętowanie ze swoją drugą połówką (33%), dobry pomysł na spędzenie Walentynek (22%) oraz miłe zaskoczenie partnera (18%). Jedynie 27% badanych uznało, że ważny jest udany wybór prezentu.
Romantyczne podejście Polaków przejawia się także w odpowiedziach na pytanie – czy mogliby się obejść bez Walentynek. Aż 71% respondentów nie mogłoby się obejść bez tego święta, ponieważ jest to dla nich impuls dla zrobienia czegoś pozytywnego i szczerego dla ukochanej osoby (46%) oraz święto miłości, zaangażowania i bliskości (25%).
Dla większości z nas najlepszym prezentem walentynkowym nie jest rzecz materialna, tylko nietypowa niespodzianka przygotowana przez partnera, jak na przykład intymna sesja zdjęciowa, romantyczny masaż czy wypad do Escape room (31%), także kolacja przygotowana przez drugą połówkę (27%) lub romantyczna noc w hotelu (11%).
W dzisiejszych czasach sposób życia przekłada się na nasze oczekiwania względem otrzymywanych prezentów – bardziej doceniamy takie, które pozwalają nam doświadczyć czegoś nowego. Obecnie coraz częściej sięgamy po niespodzianki w formie przeżyć, które dają możliwość spełnienia marzeń naszej ukochanej lub ukochanego. Zabierając partnera w ciekawe miejsce lub organizując niezapomniany wieczór, mamy szansę nie tylko na przyjemne spędzenie razem czasu, ale i na urozmaicenie codziennej rutyny w związku – komentuje Grzegorz Rożalski z serwisu Prezentmarzeń.
Ankietowani odpowiadali również na pytanie – jaki jest najgorszy prezent z okazji dnia zakochanych. Ewidentnie najgorszym upominkiem są zabiegi na odchudzanie (52%). Nie lubimy także maskotek (17%), gadżetów erotycznych (16%) oraz sztucznej biżuterii (12%). Nie przeszkadzają nam jednak tradycyjne kwiatki i czekoladki (3%).
Zapytani Polacy – na co liczą w Walentynki – okazali się równie romantyczni. Dla 48% chciałoby miło spędzić ten czas we dwoje. Niektórzy liczą nawet na wyznanie miłości lub oświadczyny (19%), a także na list miłosny, piosenkę lub wiersz (11%). Jedynie 7% osób zadeklarowało, że ważny jedl dla nich jedynie udany seks.
Zdania są jednak podzielone jeśli chodzi o deklarację – kto jest najlepszym pomysłodawcą walentynkowych niespodzianek. Najwięcej odpowiedzi pokazuje, że mężczyźni ponieważ to oni muszą udowadniać zawsze miłość (37%), a także boją się zawodu partnerki (21%). Kobiety jednak nie pozostają w tyle, ponieważ z natury są romantyczne (23%) oraz przywiązują większą wagę do tego święta (19%).
Chociaż wydawałoby się, ze walentynkowe randki mogą być okazją do sporych wydatków, to wyniki badania wskazują odmiennie. Okazuje się, że Polacy dość ostrożnie podchodzą do kosztów związanych z dniem zakochanych. Większość z nas (57%) planuje z tej okazji wydać kwotę w przedziale 50 – 100 zł. Jedynie 15% chce na ten cel przeznaczyć pomiędzy 100 a 300 zł, a tylko 3 % z nas rezerwuje sobie na Walentynki więcej niż 300 złotych.
* Sonda została zrealizowana przez serwis Prezentmarzeń na próbie ponad 1843 Polaków w formie ankiet online w styczniu 2018
Average Rating