Jak dbać o kominek?
Czas czytania:3 min

Jak dbać o kominek?

0 0

Prawidłowe użytkowanie kominka wydaje się dość proste. Jednak dzięki odpowiedniemu przygotowaniu do sezonu, w którym będzie on najbardziej eksploatowany, możemy wpłynąć na większą wydajność tego urządzenia. Jak zatem to robić i dlaczego odpowiednie czyszczenie kominka jest tak istotne?

Tak jak w przypadku innych urządzeń grzewczych, również i kominki wymagają cyklicznych przeglądów i odpowiedniej konserwacji. Ale nie tylko wzywanie fachowca, który rozwiąże zaistniały problem, może być jedynym wyjściem. Warto poznać kilka zasad, dzięki którym sami możemy uniknąć poważniejszych problemów i cieszyć się ciepłem prawidłowo działającego kominka.

Po pierwsze: dobrać odpowiedni opał

Niestety nadal najczęściej powtarzającym się problemem w użytkowaniu domowych kominków jest korzystanie z niewłaściwego materiału opałowego. Warto stawiać na wysokiej jakości, suche drewno, które odpowiednio ogrzeje nasz dom i nie spowoduje cofania się dymu w kominie. Jak mówi Sylwester Kałwiński, doradca ds. technicznych
w firmie Kratki.pl, która jest liderem w produkcji kominków w Polsce: Za najlepszy materiał uznaje się drewno liściaste, o niewielkiej zawartości związków żywicznych. Na jego jakość jako paliwa wpływa między innymi gęstość i twardość, wysoką wartość opałową uzyskamy zaś tylko z drewna dobrze wysuszonego. Nie powinniśmy palić drewnem iglastym. Zawiera ono dużo żywicy, która parując może tworzyć na wewnętrznych powierzchniach kominka i przewodu dymowego trudny do usunięcia osad. Nie stosujmy także drewna lakierowanego, klejonego ani zabezpieczonego środkami chemicznymi. Nie tylko ze względu na możliwość zniszczenia wkładu kominkowego przez substancje chemiczne, ale przede wszystkim z powodu ich szkodliwego oddziaływania na środowisko i nasze zdrowie. Podsumowując: najlepiej stosować rekomendowane przez producenta materiały, które nie zaburzą pracy urządzenia i nie spowodują nadmiernej emisji szkodliwych spalin.

Po drugie: wykonywać regularne przeglądy

Przed rozpoczęciem sezonu grzewczego ważne jest sprawdzenie drożności instalacji, które odprowadzają spaliny. Zgodnie z prawem konserwacja komina dymowego powinna być dokonywana co najmniej dwa razy w roku. Drożny komin zapewni prawidłowy ciąg kominowy, który umożliwi bezpieczne i efektywne spalanie drewna w kominku. O wyczyszczenie komina najlepiej poprosić specjalistę, który posiada odpowiednie kwalifikacje, czyli czeladnika lub mistrza kominiarskiego. Jak dodaje ekspert Kratki.pl – Tę część konserwacji naszego kominka najlepiej powierzyć fachowcom. We własnym zakresie można jedynie oczyścić komin z nieczystości, które nagromadziły się podczas eksploatacji. Wykonuje się to poprzez otwarcie drzwiczek rewizyjnych i opróżnienie ich z nagromadzonych tam zanieczyszczeń. Samodzielnie należy sprawdzić również stan uszczelnień korpusu paleniska, uszczelek drzwi oraz szyby. W przypadku ich zużycia powinno się dokonać wymiany na nowe. Ten niepozorny zabieg znacznie wpływa na poprawę procesu spalania w kominku – eliminuje niekontrolowany dopływ powietrza oraz zabezpiecza przed unoszeniem się nieprzyjemnego zapachu podczas gdy nie palimy w kominku. Uszczelki drzwi oraz szyby to elementy, który najczęściej wymaga wymiany. Wymianę zużytego sznura we wkładzie można wykonać samodzielnie przy pomocy silikonu i papieru ściernego – radzi ekspert Kratki.pl.

Po trzecie: zadbać o elementy żeliwne i szybę

Efektywne działanie kominka zależy w dużej mierze od czystości elementów wewnętrznych, które bez odpowiedniej ochrony ulegają zniszczeniu. Czystość komory spalania oraz kanałów spalinowych na bardzo duże znaczenie, jeśli chodzi o wydajność cieplną kominka. Na wewnętrznych ściankach kominka gromadzą się sadze spalinowe, które tworzą izolację utrudniającą prawidłowe przenikanie ciepła na zewnątrz. Jeżeli nie zadbamy o odpowiednią przepustowość urządzenia, kominek będzie produkował mniej ciepła. Czyszczenie elementów żeliwnych należy rozpocząć od używania tradycyjnej szczotki, pogrzebacza i zgarniaczki. Stale należy też kontrolować poziom wypełnienia szuflady popielnika. Ważne jest również odpowiednie wyczyszczenie szyby kominkowej, która podczas użytkowania często ulega zanieczyszczeniu. Podstawowym warunkiem, który trzeba spełnić, żeby szyba szybko nie ulegała zabrudzeniu jest palenie suchym drewnem. Do czyszczenia kominków ze szkłem samooczyszczającym się, nazywanym potocznie „szkłem z pyrolizą” zaleca się stosowanie tylko standardowych środków do czyszczenia szyb okiennych. Natomiast do zwykłej ceramiki szklanej należy używać specjalnego płynu do czyszczenia szyb kominkowych. Po myciu trzeba też dokładnie oczyścić szybę z resztek pyłu, gdyż wypalając się, mogą one mocno przywrzeć do szyby – radzi ekspert Kratki.pl. Dodać należy, że wykluczone jest używanie materiałów ściernych, mogących uszkodzić szybę. Prawidłowa konserwacja szyby to ważny element w całym procesie, bowiem dzięki niej możemy wyeksponować główne walory estetyczne kominka.

Po czwarte: unikać najczęstszych błędów

Użytkownicy kominków popełniają często te same błędy od wielu lat. Największym z nich jest wybór niskiej jakości opału, który uniemożliwia wydajne palenie. Pieniądze zaoszczędzone na opale
w późniejszym okresie i tak będzie trzeba wydać na naprawę kominka. Nie można zapominać
o czyszczeniu przewodów kominowych przez firmę kominiarską dwa razy do roku i udokumentowaniu tej czynności w metryce wkładu. W samodzielnych zabiegach konserwacyjnych nie powinno stosować się domowych środków, a tylko specjalnie do tego przeznaczone preparaty, które proponuje producent. Preparat taki wykorzystywać należy tylko zgodnie z przeznaczeniem, a więc np. nie stosować płynu do szyb kominkowych przy konserwacji elementów żeliwnych. Wszelkie czynności konserwacyjne muszą być wykonywane tylko, gdy wkład kominkowy jest w stanie wystudzonym, tak, żeby nie narażać podstawowych elementów wnętrza na uszkodzenia mechaniczne. Mając na uwadze warunki bezpieczeństwa użytkowania i właściwego działania instalacji kominkowej można być pewnym, że kominek będzie dobrze służył przez wiele lat.

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %

Average Rating

5 Star
0%
4 Star
0%
3 Star
0%
2 Star
0%
1 Star
0%

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Previous post Obalamy łóżkowe mity
Next post Zadbaj o urodę w nowym roku