5 sposobów na zabezpieczenie wnętrz przed owadami
Czas czytania:3 min

5 sposobów na zabezpieczenie wnętrz przed owadami

0 0

Lato to czas, w którym znacząco uaktywniają się owady. Najczęściej dostają się do wnętrz przez otwarte okna, tarasy lub balkony, a ich „wizyta” w znaczącym stopniu jest dla nas wyjątkowo uciążliwa. Jak chronić dom w lecie przed owadami? Na to pytanie odpowiada Rafał Buczek, ekspert firmy AWILUX – produkującej okna i drzwi w klasie premium.

Choć drobne owady nie wydają się być groźne, ich wzmożona obecność latem, prócz uciążliwego hałasu i kontaktu, może wiązać się również z przenoszeniem różnego rodzaju chorób. Z tego względu, by chronić swoje zdrowie i resztki cierpliwości, warto odpowiednio zabezpieczyć wnętrza przed niechcianymi „lokatorami”. Na szczęście na rynku dostępny jest szeroki wachlarz rozwiązań chroniących przed owadami, co pozwala na wybranie opcji dopasowanej do indywidualnych potrzeb, wymagań oraz możliwości.

Jednym z rozwiązań są moskitiery. Ich dopasowanie oraz zakup warto rozważyć już na etapie montażu okien, aby odpowiednio dobrać osiatkowanie do naszych indywidualnych wymagań – radzi Rafał Buczek z firmy AWILUX.

Warto wspomnieć, że moskitiery nie zaburzają estetyki i designu okien. Umożliwiają dostosowanie koloru do wybranej okleiny na oknach czy drzwiach. Rozwiązania te można zamontować do większości okien i drzwi, z wyjątkiem tych o nietypowych wymiarach oraz kształtach.

Moskitiera ramkowa

Najpopularniejszym rozwiązaniem do okien elewacyjnych jest moskitiera ramkowa. Umieszcza się ją w ramie, a następnie montuje za pomocą blaszek dociskających lub zatrzasków. Do jej głównych zalet należy przede wszystkie niski koszt, przy zachowaniu pełnej funkcjonalności okna. Dostępna w ofercie AWILUX moskitiera ramkowa po zamontowaniu staje się integralną częścią okna. Warto jednak pamiętać, aby przed okresem zimowym zdemontować osiatkowanie.

Moskitiera zintegrowana z roletą

Drugim rodzajem moskitier dedykowanych oknom elewacyjnym są moskitiery zintegrowane z roletą.

– Montaż tego rozwiązania znacząco różni się od wersji ramkowej, gdyż ten rodzaj moskitiery należy zamówić wraz z całym systemem. Wewnątrz skrzynki mamy zamontowaną rolkę, na której umieszczona jest moskitiera. Taki mechanizm umożliwia łagodne prowadzenie moskitiery po prowadnicach, ułatwiając sprzątanie, bez konieczności demontażu, nawet w okresie zimowym – mówi Rafał Buczek, ekspert firmy AWILUX.

Trzy rodzaje moskitier drzwiowych

W zależności od systemu, możemy wyróżnić 3 rodzaje moskitier drzwiowych – otwierane, przesuwne oraz plisowane.

Standardowa moskitiera drzwiowa umieszczona jest na ramie, a dzięki zawiasom możemy ją otwierać na zewnątrz, po otwarciu skrzydła do środka. Jedynym jej minusem jest utrudniony montaż w przypadku schowanych ram lub rolet.

Dla systemów przesuwno-odstawnych, dedykowana jest moskitiera przesuwna IST. Porusza się ona po prowadnicach, swobodnie przesuwając się z części ruchomej na część stałą, co umożliwia bezproblemowe korzystanie z przejścia. Cechą wyróżniającą to rozwiązanie jest przystosowanie do dużych powierzchni, zazwyczaj wykorzystywane w przypadku dwóch skrzydeł.

Równie często spotykanym rozwiązaniem są moskitiery plisowane, występujące w systemie podnośno-przesuwnym.

– Moskitiery plisowane chowają się w kasetę, a w momencie rozsunięcia, przesuwają się po płaskiej prowadnicy. Górna prowadnica jest schowana w specjalnej obudowie. Ten typ moskitier wyróżnia brak wystającego progu, który jest zastąpiony przez płaski element prowadzący. Dodatkową zaletą jest niewielka skrzynka, w której chowa się moskitiera, niemal nie zabierając miejsca w świetle przejścia w systemach przesuwnych. Tego typu rozwiązanie możemy zamontować do wnęki, jednak należy zwrócić uwagę na fakt, iż kaseta będzie wchodziła w światło otworu – dodaje ekspert AWILUX.

Jak zadbać o moskitiery?

Aby moskitiera służyła nam przez długi czas, należy pamiętać o jej regularnym czyszczeniu.

– Na moskitierze zatrzymują się zabrudzenia, w tym kurz. Można je z łatwością usunąć za pomocą środków czystości oraz detergentów. Warto także uważać na ostre przedmioty, które mogą przeciąć osiatkowanie. Uszkodzona moskitiera, nawet po sklejeniu, nie odzyska w pełni swoich funkcji ochronnych, przepuszczając zarówno owady, jak i wszelkie zanieczyszczenia do wnętrza domu. – mówi Rafał Buczek z firmy AWILUX.

W okresie letnim niezawodną ochronę przed owadami stanowią moskitiery firmy AWILUX. Dzięki nim domownicy będą cieszyć się nie tylko komfortem użytkowania, ale również świeżym, ciepłym powietrzem, bez obaw o owady, szkodniki oraz wszelkie zanieczyszczenia wpadające do wnętrz.

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %

Average Rating

5 Star
0%
4 Star
0%
3 Star
0%
2 Star
0%
1 Star
0%

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Previous post Wyjazd do hotelu czy na kemping? Rozwiązujemy podróżniczy dylemat
Next post <strong>Jak ograniczyć marnowanie żywności w domowym zaciszu?</strong>