Cleanfulness. Czy sprzątanie może mieć pozytywny wpływ na nasze zdrowie i psychikę?
Czas czytania:2 min

Cleanfulness. Czy sprzątanie może mieć pozytywny wpływ na nasze zdrowie i psychikę?

0 0

Nie oszukujmy się – nie każda/y z nas lubi sprzątać. Warto jednak zaznaczyć, że sprzątanie to nie tylko usuwanie brudu. To także zapewnienie lepszego zdrowia i jakości życia. Jak zatem sprzątanie pomaga nam w holistycznym porządkowaniu naszej codzienności?

Cleanfulness – czym właściwie jest?

Bez dwóch zdań ogarnianie czterech kątów ma wpływ na lepsze samopoczucie.
Wykonywanie automatycznych czynności (np. mycie okien) sprawia, że jesteśmy bardziej skupieni i mniej zaprzątamy sobie głowę zmartwieniami. Dla niektórych sprzątanie jest relaksujące, bo podczas wykonywania domowych czynności koncentrujemy się na tym, co „tu i teraz”. Co za tym idzie, organizm w mniejszym stopniu reaguje na bodźce wewnętrzne i zewnętrzne, które mogą powodować napięcia.

Porządki mogą być dla nas „resetem”, który angażuje nas ruchowo i umysłowo, pobudzając mózg do działania i wytwarzania nowych połączeń neuronowych. Sprzątanie wymaga koncentracji i planowania, mimo to nie angażuje nas aż tak bardzo, bo jest nawykowe. Cleanfulness to nowy termin, świadczący o tym, że rutynowe obowiązki mogą mieć drugie dno i być swego rodzaju odskocznią dla wszystkich, ponieważ każdy z nas boryka się z nadmiarem bodźców i potrzebuje sposobów na wyładowanie stresu. Uporządkowany dom pomaga się zrelaksować i odciąga od problemów codzienności. W rezultacie psychicznie nie czujemy ciężaru nieuporządkowanej przestrzeni.

Regularne porządkia spalanie kalorii

Czy zastanawialiście się kiedyś, jak dużo kalorii możecie spalić sprzątając swoje mieszkanie? Nawet jeśli regularnie uczęszczamy na siłownię lub ćwiczymy w domowym zaciszu, to wciąż prowadzimy siedzący tryb życia. Tymczasem porządki pomagają zachować aktywność przez dłuższy czas i mogą być pozatreningową formą ćwiczeń. Jeśli pracujecie zdalnie lub hybrydowo dobrze byłoby wprowadzić do swojego harmonogramu nawyki, które oderwą Was od krzeseł i będą świetnym przerywnikiem w pracy siedzącej. Przykładowo – podczas jednej przerwy w pracy możecie umyć naczynia, a podczas drugiej szybko odkurzyć mieszkanie.
Plusy? Wymuszając zmianę pozycji m.in. rozluźnicie mięśnie, osłabicie ryzyko skurczy i zwiększycie krążenie krwi w mózgu. Ilość spalonych kalorii? Nawet do 300 kcal w ciągu godziny sprzątania łazienki.


Jeśli planujecie np. sesję jogi, spróbujcie już w ciągu dnia zgarnąć zabrudzenia kryjące się w kątach i w przestrzeniach pod meblami. Zazwyczaj to dopiero w momencie, w którym przypada czas na relaks i wyciszenie się, zdajemy sobie sprawę, że coś czai się na podłodze. Zamiast niepotrzebnie przejmować się niewygarniętym kurzem, postawcie na poręcznego pomocnika. Kobold VB100 to imponujący system do sprzątania o szerokiej gamie zastosowań. Urządzenie zostało wyposażone w dodatkowe akcesoria, takie jak elektroszczotki i końcówki, dzięki którym bez zbędnego gimnastykowania się pozbędziecie się zanieczyszczeń z trudno dostępnych zakamarków.

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %

Average Rating

5 Star
0%
4 Star
0%
3 Star
0%
2 Star
0%
1 Star
0%

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Previous post Ramki ze zdjęciami – sposób na udaną personalizację wnętrz
Next post Kupujesz na Instagramie lub Facebooku? Uważaj, bo takie zakupy potrafią wpędzić w długi