Co wciąż możesz zrobić w ogrodzie?
Czas czytania:3 min

Co wciąż możesz zrobić w ogrodzie?

0 0

Sprawa jest poważna: im staranniej zadbasz o Twój ogród teraz, tym lepiej on odwdzięczy Ci się wiosną. Co więc trzeba zrobić? Jesień to najlepszy czas na ostatnie koszenie trawnika i sadzenie wielu roślin. Przed nadejściem zimy nie można zapomnieć o ściółkowaniu, nawożeniu i regularnym grabieniu

Październik i początek listopada to miesiąc ostatnich, intensywnych prac w ogrodzie. Zarówno trawnik, jak i wszystkie rośliny trzeba przygotować do zimowego odpoczynku. Zebraliśmy garść podpowiedzi, co koniecznie trzeba zrobić jesienią, by za kilka miesięcy, gdy zima się podda, nasz ogród znów był powodem do dumy i wizytówką domu.

Przygotuj trawnik na zimę

Zwykle po raz ostatni kosi się trawę w ogrodzie. Termin ostatniego cięcia nie zależy jednak wyłącznie od pory roku, ale od pogody i związanego z nią tempa wzrostu trawy. Po prostu – trzeba ją kosić tak długo, jak długo rośnie. Niekiedy ostatnie koszenie jest niezbędne nawet w listopadzie. Nie można pozwolić, żeby źdźbła były zbyt długie, bo pod wpływem mrozu i zalegającego śniegu mogą się łamać, a potem gnić. Najlepiej przyciąć trawnik do wysokości pomiędzy 3 a 4 cm, w zależności od gęstości trawy. – Pomoże w tym użycie odpowiedniego sprzętu, czyli akumulatorowej kosiarki Greenworks 40 V 46 cm, która oferuje aż 7 poziomów cięcia. Bez problemu dobierzemy więc odpowiedni – podpowiada Marcin Salata, menadżer produktu w Lange Łukaszuk. – Na dodatek cały pokos pozwala zebrać w tylnym koszu. Zostawienie ściętej trawy na zimę zaszkodziłoby bowiem trawnikowi – dodaje.

Systematyczne grab liście

Jesienną zmorą ogrodnika są odpadające z drzew liście. Pięknie wyglądają na trawniku, ale mogą mu poważnie zaszkodzić: o tej porze roku trawa często jest mokra. Pod zalegającymi na niej liśćmi darń może żółknąć i gnić za sprawa ograniczonego dopływu powietrza. Inne niebezpieczeństwo z tym związanie to rozwój chorób grzybowych, które są groźne dla trawy zimną, kiedy źdźbła są osłabione. – Żeby ułatwić sobie sprzątanie, warto sięgnąć po ekologiczną, akumulatorową dmuchawę Greenworks 40 V z funkcją odkurzacza – mówi Marcin Salata. – To urządzenie wydostanie wszystkie liście nawet z ciasnych zakamarków, a potem sprawnie je pozbiera do pojemnego worka. Co ważne, odkurzacz posiada funkcję mulczowania, która pomoże ograniczyć objętość zebranego materiału – tłumaczy. Oczywiście jedno takie sprzątanie nie wystarczy – liście musimy grabić systematycznie. Z powodzeniem można nimi obsypać rabatki lub wrzucić je do kompostownika. Wykorzystać można również zgrabione igły. Sprawdzą się jako ściółka dla roślin zimnozielonych.

Delikatnie z roślinami ozdobnymi

To też najlepszy czas na sadzenie większości krzewów i drzew liściastych, szczególnie tych z odkrytymi korzeniami. Pamiętaj, by do wykopanego dołka nasypać trochę kompostu lub ziemi ogrodniczej, a potem obficie podlać roślinę. Niektórych – tych z odkrytymi korzeniami – nie można posadzić od razu. Trzeba je zadołować, przysypać ziemią i także starannie podlać. Jesień to też najlepszy moment także na sadzenie i sianie wielu roślin, zwłaszcza jednorocznych. Możesz więc posadzić lub posiać tulipany, krokusy, hiacynty, konwalie, maki, kosmosy itp. Jeżeli  zdążysz w październiku, wiosną zakwitną szybciej. Pamiętaj tylko, by siewki obsypać igliwiem. Cebule, które kwitną latem, trzeba teraz wykopać i pozwolić im spędzić zimę w suchym pomieszczeniu, w którym temperatura nie spada poniżej zera. Oczyść rabaty z chwastów i przekwitłych roślin jednorocznych. Usuń chwasty i uschnięte pędy z bylin, a najbardziej wrażliwe na mróz rośliny przykryj gałązkami iglaków.

Gleba wymaga wysiłku

Ochrony przed zimnem, wiatrem, deszczami i zimowym słońcem potrzebują nie tylko rośliny, ale i gleba. Zimowe warunki mogą zniszczyć jej najcenniejszą, górną warstwę pełną życiodajnej próchnicy. To dlatego pracami, które każdy ogrodnik musi wykonać w październiku są ściółkowanie i nawożenie. Do ściółkowania wykorzystać kompost. To najlepszy materiał, ale nie jest niezastąpiony. Możesz użyć kory sosnowej, trocin, skoszonej trawy lub suchych liści. Najważniejsze, aby przykryć każdy odkryty kawałek ziemi. Do nawożenia także najlepiej użyć kompostu lub nawozów fosforowych i potasowych. Jesienią zapomnij o nawozach azotowych, bo te przedłużają okres wegetacji drzew i krzewów, co tylko by im zaszkodziło, gdy nadejdą przymrozki. Odpowiedni nawóz rozłóż wokół drzew i krzewów koliście i lekko wymieszaj go z ziemią. Późna jesień to idealna pora na przekopanie gleby (szczególnie tej ciężkiej) – to ją napowietrzy i pozwoli się pozbyć części szkodników. Można to zrobić szpadlem albo skorzystać z wyspecjalizowanego urządzenia. – Polecam akumulatorową glebogryzarkę Greenworks 40 V. Dzięki niej przekopiemy rabatki szybko, sprawnie i bez wielkiego wysiłku – podpowiada Marcin Salata z Lange Łukaszuk. – Ta maszyna pozwala szybko i sprawnie spulchnić ziemie do głębokości 13 centymetrów – mówi.

Tak przygotowany ogród bezpieczniej przetrwa nawet ostre, zimowe mrozy.

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %

Average Rating

5 Star
0%
4 Star
0%
3 Star
0%
2 Star
0%
1 Star
0%

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Previous post Menopauza – co o niej wiemy?
Next post Kilka pomysłów na parówki w zupełnie nowej odsłonie