Czy macie już plan na aranżację tapetą ścian?
Czas czytania:4 min

Czy macie już plan na aranżację tapetą ścian?

0 0

Ściana może być dominującym punktem pomieszczenia lub też subtelnie wpasować się w całą aranżację. Wszystko za sprawą koloru, tekstur, wzorów czy dekoracji. Nie bez znaczenia jest także rodzaj pokrycia – a jeden z najpopularniejszych stanowią tapety. Jak takie aranżacje wyglądały na przestrzeni wieków? Które z nich są aktualnie w modzie? Na te pytania odpowiadają ekspertki Galerii Wnętrz DOMAR – Aldona Mioduszewska oraz Sylwia Gulewicz-Wysocka.

Mural INKIOSTRIO BIANCO DIUNE fot. Magic Home/Galeria Wnętrz DOMAR Niezależnie od tego, czy urządzamy nowe mieszkanie, czy też chcemy odświeżyć wygląd naszych obecnych wnętrz, ściany zawsze odgrywają jedną z kluczowych ról w tworzeniu atmosfery i stylu w pomieszczeniu. Z tego względu bardzo istotny jest odpowiedni dobór pokrycia powierzchni – na przykład tapety. Co ciekawe, aspekt dekorowania ścian za pomocą tapet był znany już wieki temu. Jak wyglądały początki tapetowania?

Kluczowe momenty w historii tapety

Jak mówi Aldona Mioduszewska, Dyrektor Marketingu Galerii Wnętrz DOMAR, tapeta narodziła się Chinach – jako dekoracja malowana na płótnie lub jedwabiu. Te papierowe pojawiły się dopiero 200 lat p.n.e. i – podobnie jak kiedyś dywan – pełniły funkcje nie tylko eleganckich ozdób, ale również pewnego rodzaju ksiąg kronikarskich, pełnych opowieści z życia cesarskiego dworu:

Mural CASAMANCE fot. Magic Home/Galeria Wnętrz DOMARW przypadku nowożytnej Europy, pierwsze tapety pojawiły się w XVI wieku w Holandii. Wynikało to z faktu, iż misjonarze holenderscy współpracowali i handlowali z krajami dalekiego wschodu – Chinami, Japonią i Indiami i stamtąd przywozili bardzo charakterystyczne, drogie i rękodzielnicze modele. Przedstawiały one piękne krajobrazy i szybko zdobyły popularność wśród holenderskich kupców i arystokratów. Były one postrzegane jako wyraz luksusu i ekskluzywności, a ich obecność w pomieszczeniach świadczyła o zamożności i smaku właściciela. Dopiero w XVIII wieku pojawia się pierwszy, europejski producent tapet – Jean Baptiste Reveillon. Zyskał on popularność nie tylko dzięki tapetowaniu apartamentów samego króla, ale również przez pierwsze w historii wspominanie o nazwie konkretnego motywu na jego tapecie. Chodzi tu o „Les Sauvages de la Mer Pacifique”, czyli „Dzicy z Pacyfiku”. Wzór został zaprojektowany przez artystę Jean-Gabriel Charveta i przedstawia egzotyczne krajobrazy oraz sceny z życia tubylców z wysp Pacyfiku, zwłaszcza Tahiti. Na powierzchni tapety umieszczono m.in. postacie rdzennych mieszkańców, ich domy, zwierzęta i rośliny charakterystyczne dla tych regionów.

Ekspertka Galerii Wnętrz DOMAR dodaje, że historia tapet przyśpiesza od czasu industrializacji w XIX wieku. Było to możliwe dzięki nowym technologiom produkcji. Mowa tutaj przede wszystkim o wprowadzeniu maszynowego drukowania tapet, które umożliwiło szybszą i bardziej efektywną produkcję. Dzięki temu stały się one także bardziej dostępne i tańsze dla zwykłego konsumenta:

Wraz z rozwojem przemysłu chemicznego, tapety zaczęto produkować z nowych materiałów, takich jak papier fizelinowy czy tkaniny tapicerskie. Charakteryzowały się one większą wytrzymałością, łatwością w czyszczeniu i odpornością na wilgoć, co czyniło je bardziej trwałymi i praktycznymi. W przypadku designu, w końcu XIX i na początku XX wieku tapety zdominowały ozdobne style takie jak art nouveau i art deco. Były to wzory roślinne, geometryczne kształty, także z wykorzystaniem złotych i srebrnych akcentów. Ciekawe, bardzo proste, geometryczne wzornictwo zaproponowali twórcy Bauhausu, np. Gunta Stoltz czy Elsa Thiemann. W latach sześćdziesiątych XX wieku, wraz z rozwojem ruchu pop-art, tapety zaczęły odzwierciedlać nowoczesną kulturę i styl życia. Pojawiały się wzory abstrakcyjne, geometryczne, z użyciem jaskrawych kolorów i motywów zainspirowanych sztuką współczesną. W późniejszych dekadach wzrastała popularność tapet inspirowanych naturą, takich jak motywy roślinne, krajobrazowe czy drewniane tekstury. Pojawiały się także tapety w stylu minimalistycznym, charakteryzujące się prostymi wzorami, neutralnymi kolorami i czystymi liniami.

Tapety dziś

Współczesne tapety oferują niezwykle szeroki wybór wzorów, kolorów, tekstur i materiałów, pozwalając na indywidualne dopasowanie do różnych stylów i preferencji. Tapety stały się również ważnym elementem dekoracyjnym, pozwalając na łatwą i szybką zmianę wyglądu pomieszczenia.

Tapeta ARTE fot. Magic Home/Galeria Wnętrz DOMARAktualnie możemy znaleźć tapety, które mają reliefową lub trójwymiarową fakturę, doskonale imitującą wiele różnych materiałów – m.in. kamień, cegłę, skórę czy tkaninę. W takim przypadku zamiast ciężkiej płyty, stosujemy zastępstwo w postaci lżejszego, pięknego pokrycia, idealnie odwzorowującego różne gatunki kamienia – mówi Sylwia Gulewicz-Wysocka, architektka Galerii Wnętrz DOMAR.

Innym, popularnym rozwiązaniem do nowoczesnych wnętrz są tapety 3D. Tworzą one iluzję głębi i trójwymiarowości, nadając pomieszczeniu unikalny efekt wizualny. Mogą przedstawiać różne motywy, choć aktualnie najpopularniejszymi są wzory naturalne i ekologiczne – bukiety kwiatów, liście czy całe lasy – a także pasy, sześciany czy… origami.

Mural INKIOSTRIO BIANCO DIUNE fot. Magic Home/Galeria Wnętrz DOMARBardzo ciekawe są również pokrycia z efektem metalicznym. Posiadają one powłokę, która nadaje im blask lub połysk przypominający metal. Mogą być wykonane w różnych kolorach – złocie, srebrze czy miedzi, dodając elegancji i luksusu do wnętrza. Spotkałam się także z tapetami luminescencyjnymi, które mają zdolność do świecenia w ciemności po naświetleniu światłem. Mogą one mieć wzory lub motywy, które stają się widoczne w nocy, dodając nastrojowego efektu świetlnego do wnętrza. Oczywiście nie można zapominać o pokryciach magnetycznych, które często wykorzystywane są w kuchniach lub pokojach dziecięcych i umożliwiają przyczepianie magnesów i innych metalowych dekoracji bez potrzeby stosowania taśmy klejącej lub gwoździ.

Tapeta do… wyciszenia

Oprócz oczywistych aspektów wizualnych, nowoczesne tapety mogą pomóc w… wyciszeniu danego wnętrza. Jak wyjaśnia Sylwia Gulewicz-Wysocka, nie wszyscy zdają sobie z tego sprawę, a na rynku możemy znaleźć tapety akustyczne lub dźwiękochłonne, redukujące hałas i poprawiające akustykę pomieszczeń:

Tego typu pokrycia zazwyczaj wykonane z materiałów o właściwościach dźwiękochłonnych. Mogą to być różne rodzaje tkanin, włókniny lub materiałów porowatych, które absorbują dźwięki.Tapety akustyczne posiadają specjalną strukturę, która pomaga w absorpcji dźwięku. Mogą mieć wypukłe wzory, nierówności powierzchni lub mikroporowatą strukturę, która zwiększa powierzchnię pochłaniania dźwięku. Jest to doskonałe rozwiązanie nie tylko do obiektów użyteczności publicznej, ale także i jednorodzinnej – zwłaszcza, jeżeli pracujemy w domu i potrzebujemy do tego odpowiednich warunków.

Wybór tapety ma znaczący wpływ na atmosferę i wygląd wnętrza. Przed dokonaniem ostatecznego wyboru, należy uwzględnić styl, wzory, kolory, trwałość, lokalizację oraz ewentualne potrzeby akustyczne czy izolacyjne. Odpowiednio dobrane tapety pozwolą stworzyć unikalną przestrzeń, a znajdziemy je na przykład w salonach wielu producentów na terenie wrocławskiej Galerii Wnętrz DOMAR.

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %

Average Rating

5 Star
0%
4 Star
0%
3 Star
0%
2 Star
0%
1 Star
0%

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Previous post Argentyńska przygoda na grillu – kiełbasa nadziewana z sosem chimichurri
Next post <strong>Cała prawda o Indianie Jonesie – poznaj fakty i mity kryjące się za ikoniczną postacią jeszcze przed premierą nowego filmu…</strong>