Jak dbać o lniane obrusy?
Czas czytania:2 min

Jak dbać o lniane obrusy?

0 0

Eleganckie, wytrzymałe, a do tego nie sprawiające trudności w codziennym użytkowaniu. O czym mowa? Oczywiście o obrusach lnianych, które są bezkompromisową dekoracją stołu, esencją wykwintności i wyczucia smaku. Aby jednak należycie prezentowały się przez lata, a nawet zachowały się do następnego pokolenia ważne jest, aby odpowiednio o nie dbać

Len to roślina pochodząca z gatunku lnowatych. W Polsce uprawiana i wykorzystywane do produkcji tkanin, zarówno do użytku odzieżowego, jak i tekstyliów domowych. To, co przede wszystkim charakteryzuje ją na tle innych materiałów to niekwestionowana trwałość, odporność i unikatowy splot włókien. A do tego, przyjemność w dotyku, co dodatkowo podnosi jej atrakcyjność. W rezultacie, obrusy lniane są jednymi z najchętniej kupowanych do dekoracji stołów – już od wielu lat!

Odpowiednia pielęgnacja – kluczem do długowieczności

Aby obrusy lniane przez lata zachowywały swój pierwotny wygląd, wymagają odpowiednich czynności pielęgnacyjnych. Z uwagi na fakt, że produkowane są z włókien naturalnych, nie wskazane jest ich przechowywanie w workach foliowych, które odcinają im dostęp powietrza. Co więcej, zaleca się ich częste użytkowanie. Wielokrotnie jest tak, że kupując obrus lniany, jego wykorzystanie ogranicza się do kilku uroczystości w roku, a większość czasu leży nieużywany w szafie. Wbrew pozorom to bardzo ważne, aby regularnie dekorować nim stół, albowiem systematyczne pranie w połączeniu z naturalnym krochmalem odżywia włókna, dzięki czemu przez lata wyglądają równie efektownie.

Kolejna sprawa dotyczy wspomnianego wcześniej prania. Zaleca się, aby materiały z lnu prać w pralkach wirnikowych lub bębnowych. Alternatywą może być również pranie ręczne, co jednak z uwagi na czasochłonność nie jest często praktykowanym zwyczajem przez współczesne panie domu. Pod żadnym pozorem obrusów lnianych nie można dawać do pralni na pranie chemiczne. Jakiekolwiek silne środki piorące, wybielacze czy odplamiacze skracają żywotność włókien. Co w takim razie zrobić, gdy pojawią się na nim mocne zabrudzenia? W takiej sytuacji o wiele lepszym rozwiązaniem jest zastosowanie wysokiej temperatury prania, pod warunkiem, że obrus lniany nie ma w składzie żadnych domieszek. Na końcu zalecaną czynnością jest wykrochmalenie naturalnym krochmalem z mąki kartoflanej. Dostosowanie się do tych wytycznych, pozytywnie wpłynie na przedłużenie ich żywotności.

Jak to jest z tym prasowaniem?

Obrusy lniane u wielu osób wywołują skojarzenia żmudnego i czasochłonnego prasowania. W rzeczywistości nie jest tak źle, o ile oczywiście w sposób odpowiedni przygotujemy się do tej czynności. Po pierwsze, tkanina musi być dobrze wysuszona, tylko wtedy zaabsorbuje zaaplikowany wcześniej krochmal. W przeciwnym razie będzie się przyklejać do żelazka. Po drugie, po wysuszeniu skrapiamy obrus wodą, aby był wilgotny, zwijamy na kilka godzin do worka foliowego, a potem prasujemy na lewej stronie, stosując najwyższą temperaturę.

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %

Average Rating

5 Star
0%
4 Star
0%
3 Star
0%
2 Star
0%
1 Star
0%

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Previous post Produkty w lodówce — gdzie i w jaki sposób przechowywać?
Next post Pomysły na udane i aktywne ferie