Jak stworzyć ogród przyjazny pszczołom?
Czas czytania:2 min

Jak stworzyć ogród przyjazny pszczołom?

0 0

Rozmnażanie trzech czwartych populacji roślin kwitnących i około trzydziestu pięciu procent roślin jadalnych na świecie zależy od pszczół i innych zapylaczy. A zatem bez tych brzęczących przyjaciół nasza przepiękna przyroda i nasza dieta wyglądałyby zupełnie inaczej. Jednak fakty są bardzo niepokojące — ostatnio wyginęły już trzy gatunki trzmieli, a blisko jeden na dziesięć gatunków dzikich pszczół w Europie zagrożonych jest wyginięciem. Do działań na rzecz ochrony pszczół włącza się coraz więcej organizacji i firm, w tym również Fiskars, który w tym roku wprowadził do swojej oferty narzędzia do sadzenia i wysiewu roślin oraz podejmuje działania na rzecz promocji ogrodów przyjaznych pszczołom

Przyczyną zmniejszania się populacji pszczół jest przede wszystkim niszczenie ich siedlisk. Istnieje kilka prostych, dostępnych dla każdego sposobów, aby temu zapobiec:

  1. Zadbaj o różnorodność roślin w ogrodzie – posadź różne rośliny, tak aby kwitły przez cały sezon. Niektóre gatunki pszczół pojawiają się wiosną, inne latem lub obecne są przez cały sezon. Dlatego warto zapewnić rośliny kwitnące w różnych okresach. Ważne są nie tylko kwiaty, lecz cała mozaika roślin – drzewa, krzewy, grządki z warzywami i owocami. One również dostarczają nektaru i pyłku przez cały rok.
  2. Siej kwiaty polne i rośliny kwitnące – w ogrodach i donicach okiennych sadź występujące naturalnie kwiaty polne i rośliny kwitnące. To raj dla pszczół.
  3. Nie stosuj pestycydów, używaj naturalnych nawozów – pestycydy są szkodliwe dla pszczół. W przypadku stosowania chemicznych środków ochrony roślin, wybieraj jedynie preparaty bezpieczne dla pszczół i przestrzegaj okresów zapobiegających ich zatruciu. A najlepiej stosuj naturalne nawozy jak np. kompost lub obornik.
  4. Zostaw kawałek ogrodu w stanie „dzikim” – przyroda będzie mogła tu bujnie rozkwitnąć, a siedliska owadów i gryzoni pozostaną nienaruszone.
  5. Zrób hotel dla pszczół – wiele pszczół zagnieździ się chętnie w bezpiecznym stosie drewna, wiązkach trzciny czy bambusa. Dobrym schronieniem dla pszczół, który możemy sami wykonać, jest domek dla trzmiela.
  6. Zapewnij pszczołom wodę do picia – idealnym rozwiązaniem jest oczko wodne otoczone roślinami. Można ustawić również na zewnątrz płytkie naczynie z wodą i włożyć do niego kilka kamieni, aby pszczoły się nie potopiły.

Te wskazówki pomogą nie tyko pszczołom, ale również innym ważnym gościom odwiedzającym ogród, takim jak np. motyle. Sadzenie roślin i tworzenie zrównoważonego ekosystemu ma jeszcze jedną zaletę – badania naukowe wykazały, że praca w ogrodzie zwiększa poziom szczęścia, poprawia zdrowie, uczy uważności i zapewnia dobre samopoczucie. Zmiana stylu życia związana z pandemią COVID-19 sprawiły, że coraz więcej ludzi korzysta z dobrodziejstw ogrodnictwa, choćby zakładając warzywnik, tworząc rabatkę, czy też uprawiając rośliny na balkonie.

Narzędzia pomocne w sianiu i sadzeniu kwiatów

Fiskars w tym roku wprowadził do swojej oferty sześć innowacyjnych, ergonomicznych i łatwych w użyciu narzędzi do siania i sadzenia roślin. Produkty z serii Xact, Ergo i Solid zostały zaprojektowane tak, aby spełnić oczekiwania każdego ogrodnika. I co najważniejsze – dzięki nim możemy stworzyć ogród przyjazny pszczołom.

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %

Average Rating

5 Star
0%
4 Star
0%
3 Star
0%
2 Star
0%
1 Star
0%

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Previous post E-learning pogłębia wady wzroku u dzieci i młodzieży
Next post To jest książka o tym, jak zatrzymać przemoc | premiera „Mojej siły” Justyny Moraczewskiej