Lekcja florystyki: jak ułożyć kwiaty w wazonie?
Czas czytania:1 min

Lekcja florystyki: jak ułożyć kwiaty w wazonie?

0 0

Niezależnie od pory roku kwiaty w wazonie są zawsze piękną ozdobą wnętrza. Przyciągają wzrok urodą, kolorem, oryginalną kompozycją lub naturalną prostotą bukietu. Wpisują się też w popularny obecnie trend we wnętrzarstwie, tzw. biophilic design, czyli projektowanie i dekorowanie wnętrz w zgodzie z naturą, otaczanie się naturalną roślinnością, czerpanie radości z kontaktów z przyrodą w każdej postaci. Walory kwiatowej dekoracji podkreśla wazon, w którym eksponujemy rośliny. Jego wybór warto przemyśleć i zdecydować się na model, który płynnie wpisze się w styl aranżacji lub przeciwnie – będzie elementem kontrastowym, dekoracją samą w sobie, przyciągając uwagę nietuzinkowym kształtem, barwą lub zdobieniami.

Mistrzynią w układaniu kompozycji roślinnych jest oczywiście matka natura. My starajmy się ją naśladować, tworząc własne kwiatowe zestawienia. Nie wystarczy jednak układać kwiaty w wazonie tak, jak nam w duszy gra, lepiej wcześniej poznać podstawowe zasady florystyki, czyli sztuki układania i komponowania kwiatów i innych roślin w bukiety, wiązanki, girlandy itp. Dzięki temu będziemy wiedzieć, jakie rośliny warto wyeksponować, jakie ze sobą łączyć, które nie lubią swojego towarzystwa, w jaki sposób układać kwiaty w wazonie, by powstała efektowna i trwała kompozycja.

  1. Kluczową rolę w tworzeniu kompozycji odgrywają duże rośliny, często egzotyczne, wyróżniające się oryginalnym kolorem czy kształtem liści i kwiatów. Takie okazy na ogół wybierane są na szczególne okazje, prezentowane pojedynczo, na w miarę pustym tle – by nic nie odwracało od nich uwagi – w oryginalnych, cennych wazonach z porcelany, kryształu, szkła. Do takich roślin należą: anturia, ostróżki, mieczyki, lilie. Ozdabiaj je eleganckimi wstążkami z jedwabiu lub z innej błyszczącej tkaniny.
  2. Nieco mniejsze wymagania kompozycyjne mają rośliny o pełnych lub okrągłych, barwnych kwiatach. Ich forma nie zawsze jest oryginalna, za to mają one duże walory dekoracyjne. Należą do nich na przykład: róże, chryzantemy, goździki, tulipany, piwonie, narcyzy, hortensje – słowem kwiaty bukietowe. Pięknie zaprezentują się one w klasycznych wazonach z porcelany, szkła, ceramiki, a także z miedzi albo cyny. Bukiety dekoruj wstążkami z połyskliwej tkaniny.
  3. Proste, codzienne kompozycje układa się z roślin o okrągłych, niedużych kwiatach. Są to na przykład: stokrotki, aksamitki, prymule czy konwalie. Wkładaj je do prostych, raczej płaskich i niewysokich pojemników, glinianych, z kamionki, fajansu, a także do blaszanych konewek, cynowych mis. Kompozycję ozdabiaj rafią dekoracyjną lub sznurkiem.
Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %

Average Rating

5 Star
0%
4 Star
0%
3 Star
0%
2 Star
0%
1 Star
0%

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Previous post Smart mamy – jak smartfony wspierają je w zadaniach rodzica?
Next post <strong>Moda, w której rozkwita kobiecość</strong>