Poznaj 10 najczęściej pomijanych miejsc podczas wiosennych porządków!
Czas czytania:3 min

Poznaj 10 najczęściej pomijanych miejsc podczas wiosennych porządków!

0 0

Wiosenne porządki już za tobą i wydaje ci się, że wszystko jest już czyste… Ale czy na pewno udało ci się posprzątać cały zalegający kurz, nawet z najmniejszych zakamarków? Mikrobiolog z firmy Dyson zdradza, w jakich trudno dostępnych miejscach gromadzi się kurz, trudny do usunięcia nawet za pomocą odkurzacza. Poznaj rady eksperta, dzięki którym dowiesz się, jak dokładnie posprzątać miejsca, o których nieraz zapominamy i jak skutecznie usunąć nagromadzony kurz

Odkryj 10 najczęściej pomijanych miejsc podczas wiosennych porządków i poznaj porady mikrobiologa, dotyczące właściwego odkurzania aby mieć pewność, że dokładnie usuwasz kurz i alergeny ze swojego domu.

1. Sufity

Faktura niektórych sufitów może sprzyjać gromadzeniu się kurzu i pajęczyn, a odkurzanie to prosty sposób na oczyszczenie tych powierzchni. W odkurzaniu sufitów pomoże miękka szczotka, a sprzątając trudno dostępne narożniki przysufitowe, warto wyposażyć odkurzacz w końcówkę szczelinową. Dobrym rozwiązaniem, ułatwiającym odkurzanie sufitów i innych wysoko położonych miejsc jest lekki odkurzacz bezprzewodowy.

2. Ściany

Kurz na niektórych rodzajach ścian może przyczyniać się do rozwoju pleśni, dlatego ważne jest, aby usuwać go podczas generalnych porządków. Do czyszczenia ścian można użyć wilgotnej szmatki, ściereczki do kurzu lub bezprzewodowego odkurzacza Dyson.

3. Materace

Materace mogą sprzyjać rozwojowi roztoczy, które lubią ciepłe, ciemne i wilgotne miejsca. Roztocza odżywiają się naskórkiem, którego tracimy 1,5 g dziennie[8], a podczas snu nawet więcej ze względu na tarcie o pościel. W jednym materacu mogą żyć miliony roztoczy[9], a każde z nich wytwarza około 20 drobinek odchodów dziennie. Zawierają one białko, które jest alergenem, a zatem może wywoływać reakcje alergiczne[10]. Odkurzając materace z obu stron, możemy oczyścić je z części złuszczonego naskórka oraz alergenów. Dodatkowo, aby pozbyć się alergenów z pościeli i koców, pierzmy je w temperaturze 60°C lub 90°C[11].

4. Listwy przypodłogowe

Czyszczenie listew przypodłogowych może się wydawać żmudnym zadaniem, wymagającym zarówno kucania jak i intensywnego czyszczenia, jednak wcale nie musi tak być! Możemy wyczyścić je dokładnie przy pomocy odpowiedniej szczotki dołączonej do odkurzacza. Dzięki temu szybko i sprawnie pozbędziemy się kurzu z trudno dostępnych zakamarków, nie musząc się nawet schylać.

5. Legowiska zwierząt domowych

 Podobnie jak materace, legowiska zwierząt domowych mogą być siedliskiem roztoczy, które odżywiają się sierścią. O ile to możliwe, pierz zdejmowalne pokrowce w temperaturze 60°C lub 90°C. Elementy, których nie da się wyprać, odkurz przy pomocy małej elektroszczotki, aby pozbyć się z nich włosów, sierści oraz alergenów. Świetnie nada się do tego końcówka Dyson zapobiegająca zaplątywaniu się włosów, która zapewnia dużą moc ssania i usuwa niewidoczne gołym okiem alergeny.

6. Lampy, klosze, abażury

Kurz może gromadzić się na lampach i kloszach, a następnie spalać się wskutek kontaktu z gorącą żarówką lub unosić się po pomieszczeniu wraz z powietrzem ogrzanym przez lampę. Aby łatwiej wyczyścić lampy wiszące, ścienne i sufitowe, wystarczy dołączyć do odkurzacza miękką szczotkę oraz końcówkę Up Top. Pamiętaj, że nie należy używać wilgotnej szmatki w pobliżu gniazd elektrycznych.

7. Półki z książkami

Jeśli sprzątanie ma być dokładne, najpierw opróżnijmy półki. Do sprzątania najwyższych półek wykorzystajmy miękką szczotkę oraz końcówkę Up Top, ułatwiającą odkurzanie wysoko położonych powierzchni. O ile to możliwe, zdejmij półki ze ściany na czas sprzątania. Pamiętaj też, by odkurzyć pod szafkami i innymi meblami. Jeżeli bez trudu dostrzegasz kurz, oznacza to, że prawdopodobnie rozwinęły się tam już duże kolonie roztoczy.

8. Zasłony, żaluzje, rolety

Kurz może się zbierać na zasłonach, żaluzjach i roletach. Zarówno tekstylia, jak i zanieczyszczenia powietrza, pyłki wpadające do pomieszczeń przez okna mogą sprzyjać rozwojowi roztoczy. Odkurzaj zasłony i rolety, dołączając do odkurzacza końcówkę z miękką szczotką.

9. Schody

Podczas czyszczenia schodów warto korzystać z odkurzacza bezprzewodowego, który waży mniej niż konwencjonalne odkurzacze, a możliwość zamienienia go w odkurzacz ręczny jest dodatkową pomocą. Zacznij od najwyższych stopni, odkurzając ich krawędzie przy pomocy końcówki szczelinowej. Gdy wyczyścisz już wszystkie krawędzie, dołącz do odkurzacza małą elektroszczotkę i odkurz całe stopnie.

10.Prysznic

Pamiętaj, by podczas mycia prysznica zadbać o właściwą wentylację – otwórz okno lub włącz wentylator łazienkowy. Podniesienie poziomu wilgotności w domu nawet przez godzinę może umożliwić przetrwanie mikroskopijnym roztoczom kurzu domowego.

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %

Average Rating

5 Star
0%
4 Star
0%
3 Star
0%
2 Star
0%
1 Star
0%

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Previous post Mięsa z owocową nutą
Next post Jak wybrać bezpieczny smoczek dla noworodka