Więcej światła, czyli o sztuce wybierania idealnej lampy
Czas czytania:1 min

Więcej światła, czyli o sztuce wybierania idealnej lampy

0 0

Światło potrafi uczynić cuda – odpowiednio dobrane potrafi zmienić ponurą klitkę w klimatyczny pokój, ale dobrane nierozsądnie może dokonać także i szkód. Wybierając idealne oświetlenie pod uwagę musimy wziąć wiele czynników – rozmiar klosza, siłę i rodzaj żarówki, długość kabla, funkcję lampy wiszącej. Oto kilka wskazówek, które pokażą jak wybrać lampy sufitowe odpowiednio dobrane do pomieszczenia

Jadalnia czy schody?

Oczywiście zaczynamy od ustalenia, gdzie zawisnąć ma nasza lampa sufitowa, ponieważ od tego zależeć będzie cała reszta. Czy szukamy czegoś nad jadalniany stół, do salonu a może nad schody? Lampa sufitowa ustawiona nad stołem musi z jednej strony dobrze oświetlać, ale z drugiej nie może być też zbyt silna, by nie tworzyć szpitalnego klimatu. Lampa do salonu, jeśli jest jedynym źródłem światła (czego nie polecamy robić), musi dotrzeć do każdego kąta pomieszczenia. Z drugiej jednak strony, lampa sufitowa w salonie musi także spełniać aspekt dekoracyjny i pasować do całej aranżacji. Lampa zawieszona nad schodami, w miejscu, gdzie jest bardzo wysoki sufit, musi po pierwsze mieć odpowiednio długi kabel, po drugie musi być dość spora, aby nie ginąć na tle sufitu, a po trzecie musi być zaopatrzona w dobrej jakości, silną żarówkę.

Dyskretna czy statement piece?

To już pytanie o styl – czy szukamy lampy sufitowej, która ma przede wszystkim dostarczać nam światła i nie wybijać się zbytnio na pierwszy plan, a może nie interesując nas dyskretne, delikatne modele i szukamy czegoś, co będzie przykuwać wzrok? Jeśli w pomieszczeniu znajdują się także inne lampy i są one dość charakterystyczne, to zrezygnujmy z kolejnego oryginału – inaczej zwyczajnie przedobrzymy i w ostateczności całość będzie przesadzona. Jeśli jednak reszta lamp jest raczej niewielka i dość dobrze ukryta albo zlewa się z otoczeniem, to być może brakuje naszemu wnętrzu lampy sufitowej, która nie tylko da nam światło, ale także zachwyci nas swoim designem.

Żarówka – LED czy żarowa?

To kolejna kwestia do rozstrzygnięcia. Wraz z nowymi przepisami i coraz większymi staraniami, aby oszczędzać energię, żarówki LED zaczęły wypierać z rynku te żarowe. Jednakże ostatnimi laty widać powrót do żarowego oświetlenia, tym razem w wersji dekoracyjnej. Światło LEDowe jest dość silne (oczywiście zależy to od mocy żarówki), ale wiele osób narzeka na jego zimną barwę. Ciepła barwa światła żarówki żarowej jest przyjemniejsza, ale sama żarówka sprawdzi się raczej jako ozdoba. Dobierając żarówkę do lampy sufitowej pamiętajmy więc nie tylko o parametrach lampy, ale też o funkcji, jaką ma ona pełnić.

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %

Average Rating

5 Star
0%
4 Star
0%
3 Star
0%
2 Star
0%
1 Star
0%

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Previous post Aromatyczne kotleciki z kaszą jaglaną i pastą sezamową
Next post 5 prostych zasad jak oszczędzać wodę