Wnętrze przyjazne alergikom
Czas czytania:3 min

Wnętrze przyjazne alergikom

0 0

Alergia na pyłki, kurz czy grzyby może skutecznie uprzykrzyć życie. Osoby borykające się z tym problemem powinny w szczególny sposób zadbać o jakość powietrza w pomieszczeniach, w których przebywają. Jak stworzyć wnętrze przyjazne alergikom, a czego unikać? Rekuperacja, wybór farby czy zabezpieczenie przed wilgocią. Oto kilka prostych rozwiązań

Wysoki poziom zanieczyszczenia środowiska wpływa na rozwój alergii wśród Polaków. Już niemal połowa naszego społeczeństwa cierpi na ten problem, dostępne metody odczulania nie zawsze okazują się skuteczne, a dodatkowo są dość kosztowne. My sami również możemy złagodzić objawy alergii, a nawet zapobiec jej rozwojowi. Wystarczy zadbać o swoje najbliższe otoczenie i dokonywać mądrych wyborów.

Alergia na pyłki a lokalizacja

Budując nowy dom z myślą o alergikach, powinniśmy wziąć pod uwagę kilka zasadniczych czynników. Jednym z nich jest lokalizacja. Bliskość terenów zielonych i roślin alergizujących z pewnością nasili problem reakcji alergicznych na pyłki. Dlatego przy zakupie działki budowlanej warto zwrócić uwagę na otaczającą nas roślinność, aby w przyszłości nie borykać się z uciążliwym katarem siennym.

Alergia na grzyby w domu a bezpieczne fundamenty

Podstawą każdej budowy są fundamenty, które powinny być nie tylko trwałe, ale przede wszystkim izolowane od wilgoci z gruntu. Zawilgocone podłoże domu i ściany zagrażają występowaniem pleśni i grzybów, co wpływa na rozwój alergii. Wybór płyty fundamentowej

oraz odpowiedniej izolacji przeciwwilogociowej może rozwiązać ten problem.

Rekuperacja – inwestycja dla zdrowia

Będąc na etapie budowy nowego domu, możemy dokonać odpowiednich wyborów, aby stworzyć zdrowy, a zarazem oszczędny dom. Montaż wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła nie tylko zapewni stały dopływ świeżego powietrza do domu i ograniczy nasze wydatki na ogrzewanie, ale przede wszystkim stworzy przestrzeń bez alergenów, smogu, wilgoci i niebezpiecznych związków chemicznych. Rekuperacja oczyszcza powietrze zanim dostanie się ono do domu, ponieważ w centrali wentylacyjnej znajdują się łatwe w utrzymaniu, wymienne filtry, które zatrzymują znaczącą część smogu i praktycznie wszystkie pyłki roślinne. Warto zatem zainwestować w system wyposażony w wysokiej klasy filtry i nowoczesny rekuperator, taki jak VASCO SILENT VENTILATION, który dodatkowo jest objęty 6-letnią gwarancję. Alergia na pyłki to najpowszechniejsza choroba alergiczna układu oddechowego, dlatego warto zadbać o świeże powietrze, którym oddychamy.

Wykończenie domu

Okazuje się, że wybór materiałów wykończeniowych i dekoracyjnych ma ogromny wpływ na zdrowie mieszkańców i ich problemy zdrowotne. Wszystko za sprawą chemicznych substancji, których niestety nie brakuje w składzie farb, drewnianych podłóg, mebli czy wykładzin. Ich obecność we wnętrzu może nasilić kaszel, ból głowy, wymioty, problemy skórne czy zapalenie spojówek. Aby temu zapobiec należy wybierać te, które posiadają odpowiednie atesty i są pozbawione substancji niebezpiecznych dla alergików. Wśród rekomendowanych surowców mineralnych dla alergików są: cegła, szkło, kamień, płytki ceramiczne, metale (poza chromem i niklem), kamień, farby fotokatalityczne, krzemianowe i silikonowe.

Rekuperacja w walce z kurzem

Alergia na pyłki objawia się zazwyczaj sezonowym katarem siennym, z którym muszą męczyć się alergicy w okresie największego pylenia. Są również tacy, którzy cierpią na przewlekły nieżyt nosa powodowany przez roztocza kurzu domowego. Okazuje się, że reakcje alergiczne na kurz to najczęściej występujący problem wśród Polaków. Niestety alergeny w postaci roztoczy są bardzo trudne do wyeliminowania. Aby skutecznie zmniejszyć ich występowanie w naszym otoczeniu należy zrezygnować w dywanów i wykładzin, zasłon i firan, zamiast mebli tapicerowanych wybierać te z ekologicznej skóry. Bardzo istotne jest również utrzymanie w pomieszczeniu prawidłowej temperatury poniżej 21 st. C i wilgotności niższej niż 50%. Tutaj również swoje zastosowanie znajduje system rekuperacji mechanicznej z odzyskiem ciepła. Dzięki odpowiednim filtrom do wnętrza domu przedostaje się znacznie mniej kurzu, a system wyposażony w czujniki wilgotności automatycznie monitoruje jej poziom w łazienkach, zwiększając wydajność rekuperatora przy jej wzroście.

Pamiętajmy, że zaniedbana i ignorowana alergia na pyłki czy inne alergeny grozi astmą oskrzelową i chorobami dróg oddechowych. Dlatego już dziś warto zadbać o swoje zdrowie i otoczenie, w którym przebywamy.

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %

Average Rating

5 Star
0%
4 Star
0%
3 Star
0%
2 Star
0%
1 Star
0%

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Previous post Kwarantanna nie musi być nudna – postaw na kobiecość!
Next post Zdalne lekcje? Przygotuj smaczne przekąski dla ucznia!