Zaproś nowoczesność do swojego ogrodu!
Czas czytania:3 min

Zaproś nowoczesność do swojego ogrodu!

0 0

Ogrody w stylu nowoczesnym są ostatnio niezwykle popularne w Polsce. Zebraliśmy kilka podstawowych wytycznych, o których należy pamiętać, urządzając w ten sposób teren posesji – dotyczą takich elementów jak nawierzchnia, roślinność, ogrodzenie i oświetlenie.

Wnętrze i zewnętrze to jedność

Dom to nie tylko wnętrze, ale także to, co na zewnątrz, wyznaczone obrysem działki. Obecne trendy projektowe dążą do łączenia tych przestrzeni tak, aby wzajemnie się przenikały. Ogród w stylu nowoczesnym pasuje przede wszystkim do prostych, nieprzeładowanych detalem brył, wykorzystujących na dachu i elewacji maksymalnie trzy kolory.

Uporządkowanie i harmonia to słowa klucze, które należy mieć w pamięci podczas projektowania. Dlatego do nowoczesnego stylu szczególnie pasują wyraziste formy geometryczne (sześciany, kwadraty, prostokąty), a nie sprawdzają się elementy o stylistyce barokowej czy neoklasycystycznej (rzeźby, fontanny, ławki) oraz rustykalne (plecionki, wiklina). Na nawierzchnie polecane są regularne, betonowe lub kamienne płyty, które można otaczać powierzchniami ze żwirkiem lub klińcem, ujętymi w wyznaczone ramy ścieżek bądź placyków. Mile widziane są symetryczne układy, jak również skosy i nieoczywiste linie. Do przestrzeni nowoczesnego ogrodu pasują kosze gabionowe, które napełnione kamieniami lub szkłem, idealnie sprawdzają się jako słupki ogrodzeń, murki oporowe czy podstawy ławek z drewnianych klepek.

Twoje indywidualne ogrodzenie

Przegroda otaczająca ogród w stylu nowoczesnym powinna go dopełniać, stanowić swego rodzaju klamrę.

– Współczesne ogrodzenie to nie tylko zabezpieczenie – mówi projektantka Anna Ryzner z działu projektowego Plast-Met Systemy Ogrodzeniowe. – Stało się formą architektury skomponowaną z budynkiem. Dlatego stworzyliśmy projekt Oskoma, który pozwala na indywidualne dostosowanie ogrodzenia do inwestycji.

Kluczowym etapem Oskomy jest projektowanie – proces ten przebiega we współpracy projektanta firmy Plast-Met z inwestorem. Dzięki temu ogrodzenie nawiązuje stylem do zabudowy posesji, ale może też stanowić jej odrębną część. Indywidualny jest przede wszystkim wzór na przęsłach. Może pojawiać się na każdym elemencie ogrodzenia lub tylko na wybranych.

– Projektujemy coś zupełnie nowego, niepowtarzalnego, oczywiście uwzględniającego technologiczne uwarunkowania – wyjaśnia Anna Ryzner. – Zwykle odbywa się to tak, że najpierw inwestorzy przynoszą szkic lub rysunek, który im się podoba. My na tej podstawie tworzymy wstępny projekt i przekazujemy do akceptacji klienta. Jeżeli ją uzyskamy, opracowujemy rysunek techniczny, który jest kierowany do produkcji. Najbardziej popularne wzory to te nawiązujące do otoczenia, do przyrody, natury.

Dla tych, którzy nie mają sprecyzowanych oczekiwań firma posiada w ofercie zestaw gotowych wzorów. Mogą się one pojawić na przęsłach lub brytach. Bryt to ozdobny, pionowy lub poziomy, stalowy panel z wyciętym wzorem, który stanowi element przęsła. Wzór o kształcie wybranym przez klienta może nawiązywać do architektury domu, elementów aranżacji ogrodu, ale też stanowić wyraz ekspresji właściciela.

Styl nowoczesny predestynuje formy minimalistyczne, dlatego w przypadku wyboru ogrodzenia z brytami, dobrze jest umieścić je na przęsłach o prostej formie. Idealną propozycję stanowi wzór Malachit o poziomych poprzeczkach z wybraną przeziernością oraz nowość w ofercie Plast-Met – model Kwarc o przęśle z poprzeczkami pionowymi. Kolor brytów również można wybrać dopasowując go do dominujących w danym ogrodzie barw roślin lub elewacji domu.

Woda i światło

Elementami, które często pojawiają się w ogrodach w stylu nowoczesnym, są też woda i oświetlenie. Oczko wodne czy strumień o zamkniętym obiegu dobrze wpasowują się w nowoczesną estetykę i dodają aury tajemniczości. Tę można osiągnąć, stosując oświetlenie akcentujące ogrodowy detal czy szczególnie atrakcyjnie wyglądającą roślinę. W oświetlaniu wybranych miejsc ogrodu pomogą lampy LED firmy Plast-Met. Charakteryzują się minimalistyczną formą prostopadłościennego słupka, który dobrze pasuje do każdej aranżacji i sam stanowi jej atrakcyjny element. Lampy posiadają wysoką szczelność na poziomie IP67, zużywają mało prądu i cechują się długim czasem świecenia.

Wśród starannie dobranych roślin

Rezerwując miejsce dla roślin w ogrodzie nowoczesnym, warto zdecydować się na kilka starannie skomponowanych rabat o geometrycznym kształcie z maksymalnie trzema gatunkami roślin na każdej. Można zestawiać ze sobą ozdobne trawy (np. osetnice czy miskanty) i róże rabatowe, rozchodniki, lawendę czy hortensje. Na podłożu dookoła wyższych drzew (np. klonów japońskich czy brzóz brodawkowatych) dobrze sprawdzają się trawy, ale też zimozielona runianka, która dodatkowo pięknie pachnie. Do nowoczesnego ogrodu można też wprowadzić różaneczniki, laurowiśnie, berberysy i mrozoodporne bambusy. Dobierając rośliny, zawsze trzeba zwracać uwagę na stanowisko, w którym będą sadzone, kolor liści, ale też fakt czy pozostają zielone na zimę. Umiejętne wykorzystywanie tych cech pozwoli zaaranżować ogród będący doskonałym uzupełnieniem domu, posiadający zarówno strefę reprezentacyjną, jak i rekreacyjną oraz wypoczynkową.

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %

Average Rating

5 Star
0%
4 Star
0%
3 Star
0%
2 Star
0%
1 Star
0%

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Previous post Szkolny niezbędnik: sprawdź, czy masz już wszystko!
Next post Jak zmiany klimatu wpływają na nasze zdrowie? Tegoroczne fale upałów to zaledwie początek