5 cech, które powinien posiadać pierwszy kubek dziecka
Czas czytania:3 min

5 cech, które powinien posiadać pierwszy kubek dziecka

0 0

Kiedy dziecko jest małe, ciągle musi uczyć się nowych rzeczy. Pierwsze podnoszenie główki, siadanie, raczkowanie, próbowanie nowych smaków i oczywiście… picie! Z początku maluszek pije mleko z piersi mamy, a później herbatkę czy wodę z butelki, jednak kiedy zaczyna stabilnie siedzieć, należy pójść o krok dalej, by wesprzeć prawidłowy rozwój jamy ustnej, i rozejrzeć się za odpowiednim kubeczkiem do picia. Jednak jak wybrać ten idealny, kiedy wkoło jest tyle różnych opcji? Dzisiaj podpowiadamy, na jakie cechy warto zwrócić uwagę, wybierając pierwszy kubeczek dziecka.

Kubek niekapek

Każdy rodzic wie, jak ważne jest to, by kubek był szczelny i nie przeciekał po przechyleniu go do góry nogami (a przecież wiemy, jak dzieci uwielbiają tak robić!). Taki kubek – niekapek to prawdziwe wybawienie dla rodziców. Właśnie dzięki takim rozwiązaniom możemy uniknąć poplamionych i mokrych ubranek maluszka czy przestrzeni wokół. To bardzo wygodna forma, która nie tylko sprawia, że cały napój ląduje w buzi malucha, ale co ważne latem – idealnie sprawdza się na wycieczki. Możemy go swobodnie włożyć do torby czy plecaka, nie martwiąc się zupełnie o rozlewanie.

Rurka i odważnik

Jeśli poszukujemy kubka, który ma być pierwszym w życiu bobasa, warto wybrać taki ze słomką. Dlaczego? Ponieważ dziecko przyzwyczajone do picia z butelki powinno bardzo szybko zrozumieć, jak działa słomka. Z takiej rurki napój poleci tylko wtedy, kiedy dziecko zassie płyn – tak jak robiło to przy butelce. Dzięki temu, że dziecko samo kontroluje, ile napoju wyleci, jest mniejsza szansa na zakrztuszenie się nim. A jeśli wybierzemy kubek, którego rurka zakończona będzie odważnikiem, to dziecko będzie mogło napić się z niego do góry nogami, a odważnik będzie podążać za piciem do ostatniej kropli.

Bezpieczeństwo

Każdy rodzic chce dla swojego dziecka tego, co najlepsze. Dlatego poszukuje produktów w pełni bezpiecznych dla maluszka. Na co warto zwrócić szczególną uwagę przy wyborze kubka? Warto wybrać taki produkt, w którym słomka będzie stworzona z delikatnego silikonu odpowiedniej długości. Za długa słomka może podrażniać podniebienie i prowadzić do zakrztuszenia, za krótka rurka sprawia, że płyn wylewa się na ząbki, więc jeśli dziecko pije coś innego niż wodę, odpowiednia długość ma też znaczenie w profilaktyce przeciwpróchniczej.

Rozmiar i uchwyty

By ułatwić dziecku naukę picia, warto zadbać o to, by kubek był dopasowany do jego małych rączek. Wybierzmy lekki i sprytny kubek, który będzie poręczny dla dziecka. Należy także poszukać takiego, który będzie miał profilowane uchwyty, które z łatwością dopasują się do rączek maluszka.

Polecany przez ekspertów

Tak naprawdę ważne jest to, by nauka picia odbywała się zgodnie ze ścieżką nauki picia polecaną przez neurologopedów. Dlatego zapytaliśmy Magdalenę Mazur, neurologopedę, eksperta marki LOVI o to, jak jej zdaniem powinien przebiegać ten proces, oraz czy kubek z rurką i odważnikiem to na pewno dobry pomysł.

Jest kilka zasad, których dobrze jest przestrzegać, aby proces nauki samodzielnego picia przebiegał satysfakcjonująco, a przede wszystkim bezpiecznie dla dziecka. Po pierwsze – dziecko, powinno samo stabilnie siedzieć – nie wspierać się poduszkami, czy innymi konstrukcjami. Jest to bardzo ważne, ponieważ w innym wypadku dziecko może się zachłysnąć napojem. A takie sytuacje sprawiają, że dziecko może poczuć, że ta nowa czynność jest dla niego niekomfortowa i trudna, przez co może nie chcieć podejmować kolejnych prób picia. Zachęcam do wprowadzania kubka z rurką zaraz po karmieniu piersią lub butelką. Sama bardzo lubię pierwszy kubek ze słomką Straw Beginner od LOVI. Rurka, w którą jest wyposażony, jest bardzo miękka i pełni funkcję profilaktyczną przed wadami zgryzu. Dodatkowo nie podrażnia podniebienia, zapewniając prawidłowe warunki do rozwoju uzębienia. Średnica rurki jest na tyle duża, żeby dziecko wkładając nawet minimalną ilość siły, mogło z powodzeniem napić się tyle, ile potrzebuje. Odważnik sprawia, że dziecko może pić w sposób, z którego piło z piersi lub z butelki – pod różnym kątem. Picie z kubka z rurką ćwiczy wszystkie mięśnie, potrzebne dziecku do jedzenia stałych pokarmów oraz do mówienia. Jest jeszcze jedna, bardzo ważna zaleta picia płynów w sposób, o którym wspomniałam wcześniej. Mianowicie – wpływa on na prawidłowy słuch przewodzeniowy dziecka. Prawidłowe pobieranie płynu i prawidłowe połykanie, wpływa na normatywną pracę trąbki słuchowej, dlatego prawidłowe połykanie, wpływa na prawidłowy rozwój mowy dziecka” – powiedziała Magdalena Mazur, neurologopeda, surdologopeda, ekspert marki LOVI.

220311_Lovi_D2_0908.jpeg

5w1 – czyli Pierwszy kubek ze słomką od LOVI

Pierwszy kubek ze słomką LOVI Straw Beginner to idealny kompan do nauki samodzielnego picia, ponieważ można go podawać dziecku, jak tylko zaczyna stabilnie siedzieć, czyli od ok. 6 miesiąca życia. Delikatna, giętka słomka-niekapek o odpowiedniej średnicy i długości nie podrażnia podniebienia oraz jest łatwa do chwycenia przez dziecko. Rurka zakończona jest odważnikiem podążającym za napojem do ostatniej kropli, co pozwala dziecku na swobodne picie pod każdym kątem. Kubek jest lekki i poręczny, ma niewielki rozmiar, a jego uchwyty są ergonomiczne i profilowane, dopasowane do małych rączek. Wszystko to sprawia, pierwszy kubek ze słomką LOVI jest idealny dla najmłodszych dzieci. Dodatkowo kubek jest dostępny w dwóch znanych i lubianych przez mamy kolekcjach: Buddy Bear  oraz Indian Summer.

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %

Average Rating

5 Star
0%
4 Star
0%
3 Star
0%
2 Star
0%
1 Star
0%

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Previous post Niedocenione skorupki jajek – pomysły na wykorzystanie
kobieta-nakladajaca-makijaz Next post Nie odpowiadają ci gotowe palety do makijażu? Stwórz idealną sama dzięki radom makijażysty gwiazd, Harry’ego J