Buzia niemowlęcia – jak o nią zadbać?
Czas czytania:2 min

Buzia niemowlęcia – jak o nią zadbać?

0 0

Skóra niemowlęcia jest bardziej delikatna niż skóra dorosłego, dlatego w większym stopniu jest narażona na podrażnienia i częściej widać na niej zaczerwienienia. Najczęściej są one spowodowane czynnikami zewnętrznymi, takimi jak: słońce, wiatr, kurz czy pył. Należy więc wzmacniać odporność skóry niemowląt poprzez zadbanie o jej prawidłową pielęgnację, zwracając również uwagę na wrażliwe miejsca, takie jak uszy, nos czy oczy.

Zacznij od całej buzi

Pierwszym i najważniejszym etapem pielęgnacji jest kąpiel. Powinna być wykonywana przynajmniej raz dziennie, jednak jej powtarzanie zależy od pojawiających się w międzyczasie zabrudzeń. Równie często należy zadbać o higienę brody, czoła i policzków, zwłaszcza w trakcie karmienia. Jest to istotne ze względu na zapobieganie przenoszeniu drobnoustrojów na rączki lub do ust. Podczas kąpieli należy umyć całą buzię, pamiętając o szyi i brodzie, gdzie najczęściej zostają resztki pokarmu. Najlepiej, aby przez pierwsze tygodnie twarz dziecka przemywać wodą za pomocą wacika, który musi zostać wcześniej wyciśnięty. Delikatne ruchy, bez tarcia i szorowania, w zupełności wystarczą na oczyszczenie skóry, ale jej nie podrażnią. Po przemyciu osusz twarz niemowlaka za pomocą suchych wacików lub jednorazowego ręcznika. Jeśli skóra nie jest szorstka lub zaczerwieniona – nie ma konieczności nakładania żadnych preparatów na twarz. Jeżeli jednak skóra wymaga dodatkowej pielęgnacji, warto zastosować chusteczki do twarzy Mustela, których można używać od pierwszych dni życia dziecka. Delikatnie oczyszczają skórę, a także są hipoalergiczne i nie wywołują podrażnień naskórka oraz oczu.

Uszy, nos i oczy – higiena

Uszka niemowlaka, tak samo jak nosek, oczyszczają się samodzielnie. Małżowinę u dziecka należy przemywać zazwyczaj około dwa razy w tygodniu, ponieważ osadza się w niej woskowina. Miejsce to można oczyścić mokrym wacikiem podczas kąpieli niemowlęcia. Stosowanie specjalnie wyprofilowanych patyczków ułatwi oczyszczenie zakamarków i zapobiegnie wsunięcia patyczka do środka ucha. Jeśli woskowiny jest bardzo dużo, przewód słuchowy można oczyszczać specjalnymi preparatami, jednak nie używajmy tych preparatów za każdym razem podczas kąpieli. Zasada jest taka sama przy oczyszczaniu noska. Jeśli wydostaje się z niego wydzielina, należy przetrzeć zewnętrzną stronę zwykłym wacikiem. W tym przypadku, również nie używajmy patyczków higienicznych ani zawiniętych chusteczek. Oczy dziecka wystarczy przemyć wacikiem kosmetycznym jednym delikatnym ruchem, od zewnętrznego do wewnętrznego kącika. W pierwszych miesiącach życia dziecka powinno się zadbać o jego ciało w sposób delikatny, aby nie doprowadzić do żadnych uszkodzeń naskórka.

 

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %

Average Rating

5 Star
0%
4 Star
0%
3 Star
0%
2 Star
0%
1 Star
0%

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Previous post Jak dbać o cerę po zabiegach estetycznych?
Next post 5 powodów, dla których warto się uśmiechać jesienią!