Dlaczego wspomnienia z dzieciństwa są tak ważne?
Czas czytania:3 min

Dlaczego wspomnienia z dzieciństwa są tak ważne?

0 0

Kto z nas z rozczuleniem nie wspomina chwil spędzonych w szkolnej ławce, ówczesnych przyjaźni, pierwszych miłości oraz przyspieszonego bicia serca przed wagarami? Często lubimy wracać do tych wspomnień, szukamy wtedy starych zdjęć i z lekkim uśmiechem na twarzy myślimy o minionych latach. Dlaczego są one dla nas tak szczególne? Bo z perspektywy czasu wiemy, że okres szkolny to najbardziej beztroski i radosny czas w życiu każdego człowieka

Chociaż niegdyś szkolne obowiązki wydawały nam się poważne i zajmujące, teraz z rozczuleniem myślimy o tym okresie, jak o czasie beztroski i zabawy. Znalezione po latach pamiątki ze szkolnych lat traktujemy jak prawdziwe skarby, a odkryte na strychu stare albumy zawsze przeglądamy z wielką ciekawością. Takie „pudełko wspomnień” podróżuje z nami od domu rodzinnego, przez studencką kawalerkę do własnych czterech kątów. Eksperci Empik Foto sprawdzili, dlaczego to pudełko, jest dla nas tak ważne.

– Zdjęcia ze szkolnych lat pomagają definiować naszą tożsamość- świadomość tego, kim jesteśmy, co nas ukształtowało, kto miał na nas wpływ i był ważny w naszym otoczeniu – Marta Rolnik, psycholog

Wspomnienia miłych chwil

Jak komentuje psycholog Marta Rolnik, wspomnienia ze szkolnych lat to nie tylko doskonały sposób na odświeżenie starych znajomości, ale również ważna część naszego życia.

Obrazy ze szkolnych lat, uwiecznione na zdjęciach, pozwalają nam przeżyć towarzyszące im emocje na nowo: mózg nie wie, czy jest w przeszłości, czy przyszłości, pojawiają się zatem przez chwilę podobne reakcje i emocje, jak byśmy byli „tam” naprawdę. Zdjęcia ze szkolnych lat pomagają definiować naszą tożsamość- świadomość tego, kim jesteśmy, co nas ukształtowało, kto miał na nas wpływ i był ważny w naszym otoczeniu. Nie bez znaczenia jest też poczucie więzi i przynależności do grupy pojawiające się przy przeglądaniu wywołanych zdjęć. Znane są też przypadki, gdy ktoś z dawnej szkolnej ławy, natknąwszy się na zdjęcia sprzed lat np. podczas remontu czy porządków, spontanicznie odświeża kontakty z dawnymi kolegami i koleżankami, co skutkuje nie tylko pozytywnymi emocjami, ale także m.in. powstawaniem znakomitych start-upów! W rozpędzonym świecie trudno jest niekiedy zbudować trwałe, głębokie relacje z ludźmi poznanymi w pracy. Warto zatem czerpać przyjemność i korzyści z relacji budowanych latami, o których przypomną nam wiernie zdjęcia i albumy kolekcjonowane w naszej drodze życia. Żyjąc teraz w „błyskawicznej”, cyfrowej rzeczywistości zadbajmy więc o  przyjemność płynącą z oglądania zdjęć wydrukowanych. 

Na szczęście dla nas, w szkole podstawowej nie mieliśmy telefonów, a zdjęcia robiliśmy przy pomocy aparatów na kliszę. Dlaczego ówczesne „ograniczenia” warto zakwalifikować do pozytywnych aspektów tamtych czasów? Popatrzcie na nasze dzieci. Setki zdjęć zrobionych tygodniowo telefonem, kilka powstawianych na portale społecznościowe. Czy jednak za 10-20 lat będą miały okazję odnaleźć album ze zdjęciami, który pozwoli im wrócić myślami do najpiękniejszych chwil z dzieciństwa? Jeśli my o to nie zadbamy, to prawdopodobnie tak się nie stanie. Jak to zwykle bywa z technologią, której zawierzamy tak wiele aspektów naszego życia, telefon zostanie wymieniony na lepszy model, pendrive ze zdjęciami zagubi się przy najbliższej przeprowadzce, a dysk naszego laptopa padnie. A tym, którzy wywołanie zdjęć odkładali na wieczne jutro, nie pozostanie nic. Zadbajmy więc o wspomnienia naszych pociech.

Szkolne wspomnienia_5.jpg

Album, złote myśli i pamiętnik w jednym!

Koniec roku szkolnego to doskonały moment na podsumowanie ostatnich 12 miesięcy z życia naszego dziecka. Może warto wykonać dla niego fotoksiażkę, która będzie zbiorem zdjęć z całego roku? Z pewnością pięknych chwil do upamiętnienie jest wiele – wycieczka klasowa, zielona szkoła, urodziny czy pidżama party z koleżankami. Fotoksiążka pozwala nam również maksymalnie spersonalizować pamiątkę. Zabawne komentarze, własny projekt okładki, opisane zdjęcia czy pozostawione nawet miejsca na podpisy szklonych przyjaciół – taki upominek to album, pamiętnik i złote myśli w jednym! Jeśli dziecko kończy już pewien etap edukacji i szkołę podstawową zamienia na liceum, to może warto zastanowić się również nad klasową lub szkolną kroniką? Zdjęcia przyjaciół czy nauczycieli nie tylko będą stanowić wspaniałą pamiątkę, ale również pozwolą po kilkunastu latach urządzić spotkanie klasowe, na którym nie zabraknie żadnego kolegi ze szkolnej ławki.

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %

Average Rating

5 Star
0%
4 Star
0%
3 Star
0%
2 Star
0%
1 Star
0%

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Previous post Małe ukłucie, groźne konsekwencje! Kleszcze znów atakują!
Next post Kolorowe tortille z szarpaną wieprzowiną i warzywami