Do szkoły daj dziecku wodę!
Czas czytania:4 min

Do szkoły daj dziecku wodę!

0 0

Rodzice wiedzą, że picie wody jest zdrowe. Jednak często dzieci za nią nie przepadają, bo nie jest dla nich tak atrakcyjna, jak to co kolorowe i słodkie. Żywiec Zdrój od lat wspiera rodziców w zachęcaniu dzieci do picia wody, dlatego po gorącym przyjęciu wody w opakowaniach z bohaterami Angry Birds, wprowadza kolejną propozycję dla najmłodszych. W sierpniu na sklepowe półki trafiła woda w opakowaniach na licencji Avengers i Krainy Lodu. To kolejne produkty łączące zabawę ze zdrowym nawodnieniem dzieci.

Dziecko i woda w szkole – dobrzy przyjaciele

Woda to jeden z sześciu najważniejszych składników pokarmowych. Choć co najmniej tak samo ważna jak białko czy witaminy i składniki mineralne, to jednak wciąż pozostaje niedoceniona. A picie wody niesie ze sobą mnóstwo udowodnionych korzyści. Przede wszystkim wspomaga pracę mózgu, a tym samym przekłada się na poprawę koncentracji i samopoczucia czy większą zdolność zapamiętywania – kwestie niezwykle ważne z perspektywy dzieci szkolnych i ich rodziców oraz nauczycieli. Odpowiednie nawodnienie pomaga zapobiegać bólom głowy i przegrzaniu organizmu a także zwiększa wytrzymałość podczas ćwiczeń fizycznych.

Dzieci powinny wypijać w ciągu dnia 4–6 szklanek płynów, jednak jak wskazują wyniki badania opublikowanego w 2015 r. w piśmie European Journal of Nutrition, ponad 50% polskich dzieci w wieku 4-9 lat oraz ponad 60% polskich nastolatków pije za mało płynów w odniesieniu do zaleceń Europejskiego Urzędu ds. Bezpieczeństwa Żywności. Co więcej, według ekspertów woda powinna stanowić większość tego, co codziennie piją dzieci. Daleko nam jednak do ideału w tym zakresie – zaledwie 1/5 płynów spożywanych przez polskie dzieci to czysta woda. Tak niskiego spożycia wody w grupie dzieci 4-9 lat nie zanotowano w żadnym innym spośród 13 objętych badaniem krajów.

Także z badania TNS Polska[1] zrealizowanego na zlecenie Żywiec Zdrój SA wynika, że dzieci w Polsce piją niewłaściwie – tylko połowa dzieci w wieku szkolnym piła w ciągu ostatnich 24 godzin wodę niegazowaną. Z drugiej strony ponad 90 proc. uczniów klas 1-6 w ciągu ostatniego miesiąca sięgnęło po napój zawierający cukier. Potwierdza ten fakt 70% nauczycieli, którzy twierdzą, że dzieci w szkole piją głównie soki, nektary i napoje owocowe. „Badanie nawyków dotyczących nawodnienia i odżywiania wśród dzieci w wieku szkolnym” pokazało również, że tylko co trzecia mama dzieci z klas 1-3 posiada wiedzę na temat tego, ile płynów powinna wypijać jej pociecha w ciągu dnia. W przypadku rodziców nieco starszych dzieci wyniki są trochę lepsze – świadomość o odpowiedniej ilości płynów w diecie swojego dziecka ma już co drugi rodzic.  Nowy rok szkolny to idealny moment na rozpoczęcie edukacji w tym zakresie, a przekonanie dzieci do picia wody przełoży się na ich energię i chęć do działania.

– Woda stanowi podstawowy składnik diety dziecka. Rozpoczynający się rok szkolny jest dobrą okazją do odrobienia pracy domowej, jaką jest budowanie prawidłowych nawyków żywieniowych i zachęcenie dzieci do picia wody. Codzienne i regularne spożywanie wody powinno być rytuałem, ponieważ niewielki nawet stopień odwodnienia u dzieci powoduje spadek wydajności fizycznej, ale również problemy z koncentracją, logicznym myśleniem, kojarzeniem faktów i często występującymi bólami głowy, czy zmęczeniem. Zadbajmy zatem o to, żeby nasze dziecko codziennie miało butelkę wody w plecaku lub jej zapas w szkolnej szafce. Postawmy dziecku butelkę wody również na biurku podczas odrabiania lekcji. Jeśli będzie miało ją w zasięgu wzroku chętniej i częściej będzie po nią sięgało, a dzięki temu zadbamy o prawidłowy poziom nawodnienia naszego ucznia.  – mówi dietetyk Agnieszka Piskała.

Badanie TNS Polska na zlecenie Żywiec Zdrój SA pokazuje także, że ponad 40% dzieci z klas 1-3 uważa, że ich ulubiony bohater z filmu lub bajki na opakowaniach wody zachęciłby ich do jej picia. Dlatego Żywiec Zdrój w odpowiedzi na potrzeby i w trosce o najmłodszych, wprowadza nową wodę na licencjach lubianych przez dzieci filmów: Avengers z etykietami przedstawiającymi jednego z trzech bohaterów: Spidermana, Kapitana America lub Thora oraz Krainy Lodu: Else, Annę lub Olafa. Nowy rok szkolny może być początkiem  zdrowych zmian.

To kolejna odsłona po limitowanej edycji wody z etykietą Angry Birds, którą Żywiec Zdrój wprowadził w kwietniu tego roku. Ogromny sukces tej linii potwierdza fakt, że innowacyjne opakowania oraz licencja na bohaterów popularnych bajek i filmów to doskonały sposób na zachęcenie dzieci w różnym wieku do picia wody. Produkt w nowych opakowaniach skierowany jest przede wszystkim do dzieci w wieku przedszkolnym i szkolnym, ale dzięki wizerunkom popularnych bohaterów z pewnością zyska sympatię również wśród starszych miłośników bajkowego świata.

[1] [1] Badanie ilościowe zostało zrealizowane przez TNS Polska w maju 2016 r. na próbie 500 respondentów z całej Polski (matki dzieci z klas 1-6: 200 badanych, dzieci z klas 1-6: 200 badanych; nauczyciele klas 1-3: 100 badanych). Grupa była zróżnicowana pod względem miejscowości, przychodów w rodzinie, umiejscowienia szkół i stażu pracy nauczycieli.

Woda źródlana w opakowaniach z bohaterami Krainy Lodu

Pierwszą nowością marki Żywiec Zdrój jest woda źródlana wyróżniająca się atrakcyjną etykietą , przedstawiającą postaci z filmu Kraina Lodu. Trzy różne warianty przedstawiają kolejno: Elsę  – jedną z głównych bohaterek filmu animowanego, księżniczkę Annę i zabawnego bałwanka Olafa.

 

Woda źródlana w opakowaniach z bohaterami Avengers

Drugi wariant obejmuje naturalną wodę z etykietami przedstawiającymi– bohaterów popularnych filmów oraz komiksów z serii Avengers. Innowacyjna, poręczna butelka przyciąga wzrok za sprawą nie tylko kształtu, ale i wysokiej jakości grafiki na etykiecie.

Nowości z pewnością przyciągną wzrok najmłodszych, ale też będą silnym wsparciem każdego rodzica w kształtowaniu zdrowych nawyków żywieniowych swoich pociech i zachęcenia ich do sięgania po wodę każdego dnia.

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %

Average Rating

5 Star
0%
4 Star
0%
3 Star
0%
2 Star
0%
1 Star
0%

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Previous post Mini tiramisu z żurawiną
Next post Rotawirusy – co powinniśmy o nich wiedzieć?