Dzień Dziecka 2024 – jakie prezenty i za ile?
Czas czytania:3 min

Dzień Dziecka 2024 – jakie prezenty i za ile?

0 0

Aż 92% osób przygotowuje prezenty na Dzień Dziecka. Jak wynika z badania Empiku* portfel zakupowy na ten cel rośnie systematycznie z roku na rok. Najwięcej ankietowanych, bo blisko 40%, wyda na prezent dla jednego dziecka od 51 do 100 zł (wzrost o 5 p.p. w porównaniu do 2023 roku). O 16 p.p. na przestrzeni dwóch ostatnich lat zwiększył się natomiast odsetek tych, którzy zamierzają przeznaczyć na 1 czerwca budżet od 101 do 300 zł (35%). Najchętniej kupowane prezenty to niezmiennie zabawki (76%) i książki (51%).

Ile wydajemy na prezent na Dzień Dziecka?

O ile nie dziwi, że zdecydowana większość rodziców (94%) przygotowuje prezent z okazji 1 czerwca, o tyle zaskakuje, że w grupie osób, które nie mają własnych dzieci, odsetek wynosi aż 73%. To skok o 22 p.p. w porównaniu do ubiegłorocznej edycji badania. Nie tylko coraz więcej osób kupuje prezenty na Dzień Dziecka, lecz rośnie również budżet na ten cel.

Na upominek o wartości do 50 zł zdecydują się głównie rodzice najmłodszych dzieci. Ogółem najwięcej osób planuje przeznaczyć na jeden prezent między 51 a 100 zł (38,6%). Taki wydatek najczęściej deklarują opiekunowie dwójki i więcej dzieci oraz ci, którzy nie są rodzicami (32% wskazań w tej grupie). W porównaniu do ubiegłego roku wzrosła natomiast liczba osób, które planują budżet od 101 do 300 zł (34,8%). Ponadto nieco więcej respondentów niż w poprzedniej fali badania zdecyduje się na prezent o wartości powyżej 300 zł – tak najczęściej deklarują rodzice nastolatków i dorosłych (29,5%) oraz ci, którzy mają jedno dziecko (45,5%).

dzien dziecka 2024_Infografika_v2.jpg

Najpopularniejsze prezenty na Dzień Dziecka

Zdecydowana większość dzieci otrzyma prezent kupiony w sklepie (76%). ¼ opiekunów planuje podarować jakieś przeżycie, miło spędzony czas, np. wyjście do kina czy do ZOO. Stosunkowo mało, bo niecałe 10%, osób zamierza wręczyć dzieciom słodycze. Kartę prezentową wybierze ok. 5% ankietowanych.

A co konkretnie dorośli kupią dzieciom? Aż ¾ najmłodszych może liczyć na klasyczną zabawkę. Najczęściej będą to klocki (63% wskazań), zabawki edukacyjne (58%) czy planszówki (39%).

– W tym roku hitem na Dzień Dziecka jest LEGO w zestawach dla różnych grup wiekowych – w tym oczywiście dla tych starszych dzieci czy nawet nastolatków. Oprócz tego rodzice chętnie wybierają łamigłówki w wielu odsłonach, klasyczne planszówki lub gry karciane, które łatwo zabrać ze sobą na wycieczkę czy wakacje. Młodsze dzieciaki, przywiązane do swoich ulubionych bohaterów, ucieszą prezenty z ich wizerunkami, np. klocki, gry i pluszaki z serii Psi Patrol, Koci Domek Gabi czy Pokemon. A ponieważ zbliża się piłkarskie Euro, świetnym pomysłem będą również karty kolekcjonerskie z piłkarzami

– komentuje Katarzyna Braksator, Menadżerka Działu Zabawki w Empiku.

Aż połowa osób podaruje dzieciom książki. Popularnym wyborem są też akcesoria sportowe, takie jak tradycyjna futbolówka czy rolki. Część osób planuje zaskoczyć dziecko nieco mniej popularną niespodzianką, np. odzieżą (15%), różnego rodzaju gadżetami (11%), grami na konsole (11%), kosmetykami (10%) czy elektroniką (6%).

Trafione prezenty

Rodzice zwiększają budżety, ale jednocześnie dają sobie sporo czasu na wybór odpowiedniego prezentu dla dziecka. Na ostatnią chwilę – 1 czerwca – na zakupy wybierze się zaledwie co dziesiąty ankietowany. Niemal połowa dorosłych przygotuje upominek na tydzień przed Dniem Dziecka, a prawie ¼ deklaruje prezentową gotowość jeszcze wcześniej – na dwa tygodnie przed. Tak wczesne poszukiwania nie dziwią, biorąc pod uwagę, że większość (69%) robi takie zakupy online.

Ci, którzy na poszukiwanie prezentu wybiorą się do salonów Empik, mogą liczyć na rabat do 20% na wybrane zestawy LEGO, a wybrane zabawki, puzzle, gry planszowe i karciane są objęte promocją do -30%. Z okazji Dnia Dziecka obowiązuje także zniżka 30% na wybrane książki dla dzieci i młodzieży oraz rabat 40% na drugi tańszy produkt spośród artykułów kreatywnych i szkolnych. 

kącik dziecięcy.jpg

Z kolei online można upolować w supercenach między innymi elektronikę, akcesoria sportowe, klocki, pojazdy, pluszaki, zabawki edukacyjne a także gry oraz ubrania (moda). Tysiące inspiracji i pomysłów na prezenty z podziałem na grupy wiekowe dostępnych jest na stronie Empik.com/dzien-dziecka.

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %

Average Rating

5 Star
0%
4 Star
0%
3 Star
0%
2 Star
0%
1 Star
0%

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Previous post <strong>Bangkirai – idealne rozwiązanie na egzotyczny taras</strong>
Next post <strong>Jak skutecznie znaleźć pracę sezonową?</strong>