Eko wyprawka szkolna
Czas czytania:3 min

Eko wyprawka szkolna

0 0

Ochrona planety, minimalizowanie negatywnego wpływu na środowisko, zero waste – okazuje się, że blisko 70% rodziców, przebadanych przez SW Research na zlecenie Empiku*, kształtuje w swoich dzieciach proekologiczne postawy i zachowania już od najmłodszych lat. Jak wynika z badania, jest to widoczne również podczas kompletowania wyprawki szkolnej. A jak rozpoznać, które produkty spełniają ekologiczne standardy? 

Ekologiczna wyprawka poszukiwana

Rośnie świadomość ekologiczna Polaków. Ponad połowa (56%) rodziców biorących udział w badaniu SW Research dla Empiku zadeklarowała, że do wyprawki szkolnej dla swojego dziecka stara się wybierać produkty, które powstały w zrównoważony sposób, bez szkody dla środowiska. Dla 75% badanych ważne są proekologiczne inicjatywy podejmowane przez producentów. Jednocześnie 64% osób stwierdziło, że chciałoby mieć dostęp do większej liczby przyborów szkolnych wytworzonych w sposób przyjazny naturze.Tymczasem na rynku stale przybywa artykułów szkolnych z certyfikatami potwierdzającymi ich bezpieczeństwo dla planety. Obecnie Empik posiada w swojej ofercie ponad 300 takich produktów. Wśród nich: ekologiczne zeszyty i notesy, przybory do pisania, teczki i segregatory, a także przyjazne środowisku linijki, temperówki, zszywacze, karteczki samoprzylepne czy klej.

– Widzimy rosnące zainteresowanie produktami z eko oznaczeniami – przybywa klientów sięgających po przyjazne środowisku artykuły szkolne. Wzrosty w całej kategorii wynoszą nawet kilkanaście procent rok do roku. Największą popularnością cieszą się zeszyty, kredki i ołówki, których zakupiono już kilkadziesiąt procent więcej niż rok temu 

– wskazuje Dorota Rębkowska, Menadżerka Działu Art. Pap. w Empiku.

Przybory szkolne przyjazne środowisku

Lista zakupów przed nowym rokiem szkolnym jest zazwyczaj bardzo długa. Jak wynika z badania SW Research na zlecenie Empiku, w tym roku większość rodziców zamierza wyposażyć uczniów w nowe zeszyty i notatniki (80%), długopisy i ołówki (79%), różne inne przybory piśmiennicze, takie jak linijki czy temperówki (71%), a do tego w obuwie i ubraniach (77%), np. na WF. Ponad połowa planuje kupić także piórniki (54%) i plecaki (52%). Jak w zakupowym zgiełku znaleźć artykuły szkolne przyjazne środowisku? Świadomy wybór ułatwiają rozmaite symbole i oznaczenia.Na niektórych produktach, np. na długopisach, możemy odnaleźć oświadczenie producenta informujące o wykorzystaniu materiałów z recyklingu. O tym, z czego wykonane zostały artykuły szkolne, mówią również oznaczenia takie jak GREEN i Recycology oraz PCV Free i BPA Free. Aby móc się nimi posługiwać, każdy producent musi spełnić określone warunki. Zielony listek na białym tle oznacza, że dany artykuł powstał w co najmniej 50% z surowców wtórnych. Charakterystyczne strzałki układające się w trójkąt informują natomiast, że produkt można recyklingowi poddać. PCV i BPA to szkodliwe tworzywa, których warto unikać. Symbole świadczące o bezpiecznym składzie, bez tych dwóch materiałów, znajdują się np. na gumkach, temperówkach i bidonach dostępnych w Empiku.

Zeszyty i notesy z ekologicznego papieru

Dużo mówi się o zagrożeniach związanych z wycinką lasów. Kupując zeszyty, notesy i teczki, warto zastanowić się, jak powstały. Pewność, że drewno, przerabiane później na papier, pozyskane zostało w zrównoważony sposób, dają oznaczenia FSC i PEFC, przyznawane przez niezależne, międzynarodowe organizacje pozarządowe. Hasło „ekologiczny zeszyt” u niektórych wywołuje skojarzenia z szaroburymi, nieciekawymi kajetami – w rzeczywistości papier w takich notesach jest bardzo dobrej jakości, można też wybierać spośród dziesiątków wielobarwnych okładek.

Jakich innych symboli szukać na produktach?

Innymi oznaczeniami gwarantującymi wybór przyjazny naturze są Blue Angel i Ecolabel. Pierwszy z nich uznaje się za najstarszy i najbardziej rozpoznawalny certyfikat ekologiczny na świecie. Przyznawany jest od końca lat 70., a producenci, którzy mogą się nim pochwalić, spełniają najwyższe standardy. Niezależna organizacja ocenia, w jakim stopniu firma oszczędza surowiec, ogranicza zanieczyszczenia i hałas, eliminuje odpady oraz zapewnia możliwość ponownego użycia tworzyw. W ofercie Empiku znajdują się artykuły szkolne również z tym oznaczeniem, np. flamastry, cienkopisy, segregatory i teczki.Kolejny certyfikat – Ecolabel – przyznawany jest przez Komisję Europejską. Potwierdza on, że dany przedmiot został wyprodukowany z minimalnym wpływem na środowisko naturalne. Empik oferuje niemal setkę artykułów szkolnych, przede wszystkim zeszytów, na których widnieje ten symbol.

back to school_eco v2_infografika 6.jpg

Bezpieczeństwo i jakość produktów

W badaniu SW Research na zlecenie Empiku aż 90% rodziców przyznało, że ważne są dla nich certyfikaty bezpieczeństwa i atesty produktów. Podczas zakupów przed rozpoczęciem roku szkolnego dobrze jest zwracać na nie uwagę. Ponadto na kosmetykach, np. płynach do dezynfekcji rąk, które przydadzą się w szkole, warto szukać informacji o nietestowaniu na zwierzętach czy znaku produktu wegańskiego. Ten drugi można także zauważyć, poszukując chociażby butów dla dziecka na WF. Symbol oznacza, że w składzie kosmetyku nie ma żadnych substancji pochodzenia zwierzęcego, a obuwie zostało wykonane z ekologicznych alternatyw dla skóry. Warto też sprawdzić, czy na bidonie lub pojemniku na lunch, które kupujemy dla dziecka, na pewno znajdują się kieliszek i widelec – potwierdzenie, że te przedmioty zostały wykonane z bezpiecznych tworzyw.

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %

Average Rating

5 Star
0%
4 Star
0%
3 Star
0%
2 Star
0%
1 Star
0%

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Previous post Bez zbędnych słów – niech makijaż mówi za Ciebie
Next post Zatrzymać lato. Letnie sukienki w powakacyjnych stylizacjach