Jak zbudować zdrowy rytm snu u niemowlęcia
Czas czytania:2 min

Jak zbudować zdrowy rytm snu u niemowlęcia

0 0

Dorosły człowiek do prawidłowego funkcjonowania potrzebuje 7-8 godzin snu, niemowlę aż dwa razy więcej. Pomocna w opracowaniu własnego zegara biologicznego maluszka jest rutyna. Jak wykształcić zdrowe nawyki u tak małego dziecka, radzi Olimpia Wawrzaszek – neurologopeda i terapeuta wczesnego wspomagania rozwoju, ekspert marki Mama i ja – wody źródlanej dedykowanej dzieciom i kobietom w ciąży.

Sen odgrywa w życiu niemowlęcia niezwykle ważną rolę. Dzięki niemu jego organizm ma szansę szybko się zregenerować, a mózg prawidłowo się rozwijać, co przekłada się na właściwy rozwój fizyczny i psychiczny, tak bardzo istotny w pierwszych miesiącach życia.

Warto wiedzieć, że zadbanie o odpowiednią liczbę przespanych godzin maluszka może wpłynąć w przyszłości m.in. na wzmocnienie jego odporności, umiejętność koncentracji czy szybkiego uczenia się.

Przez pierwsze tygodnie noworodki przesypiają nawet 16-18 godzin w ciągu dnia i choć z czasem stają się coraz bardziej aktywne, nadal będą wymagać karmienia w nocy i będą płaczem głośno sygnalizować swoje potrzeby, a to znacznie zaburza ich rytm snu. Aby był odpowiedni, niezwykle ważne jest dbanie o rytuały i rutynę.

Stałe pory posiłków, zabawy, kąpieli, a wreszcie przygotowanie się do snu znacznie ułatwią maluszkowi zasypianie. Warto dopilnować, aby wczesne popołudnie kojarzyło się dziecku z większą aktywnością, a wieczór z wyciszeniem: czytaniem bajek, myciem, a wreszcie kładzeniem się do łóżeczka. Po kąpieli można spróbować delikatnie wymasować stopy i ręce niemowlaka – najlepsza będzie do tego oliwka zawierająca ułatwiający zasypianie ekstrakt z lawendy. Należy zrezygnować z olejków eterycznych, bo w wielu przypadkach nie są one odpowiednie dla maluszków – wydzielają silny, drażniący aromat i mogą działać alergizująco na delikatną skórę, mówi Olimpia Wawrzaszek, neurologopeda i terapeuta wczesnego wspomagania rozwoju.

Na niemowlęta równie relaksująco działają dźwięki, podobne do tych, które poznały w brzuchu mamy, np. szum fal, drzew czy śpiew ptaków. Wspierać proces zasypiania maluszków mogą również kołysanki śpiewane przez rodzica. Noworodki odbierają świat wszystkimi zmysłami, także dotyku. Dlatego tak chętnie zasypiają wtulone w mamę lub ulubioną maskotkę. Ubranka, w których śpią, powinny być przewiewne, wygodne, a do tego uszyte z przyjemnego w dotyku, naturalnego materiału.

Kluczem do przespanej nocy jest komfort malucha. Pomieszczenie powinno zostać wcześniej przewietrzone, tak aby utrzymywała się w nim temperatura w okolicy 20 stopni Celsjusza. Podczas sezonu grzewczego, gdy powietrze w mieszkaniach jest często zbyt suche, przyda się również nawilżacz powietrza, który zadba o błony śluzowe malucha i ułatwi mu oddychanie, podpowiada ekspertka. Ważną rolę odgrywa oświetlenie – niemowlę najlepiej zasypia w zacienionym miejscu, w którym jego wzrok nie będzie narażony na bodźce płynące z urządzeń elektronicznych. Oczywiście, zapalona lampka o odpowiednim natężeniu i kolorze światła również jest dobrym rozwiązaniem, zwłaszcza gdy dziecko boi się ciemności, poza tym znacznie ułatwia rodzicom opiekę i pielęgnację. Pamiętajmy również, aby ze względów bezpieczeństwa, łóżeczko czy materac nie tylko były wygodne, ale również posiadały odpowiednie atesty, mówi Olimpia Wawrzaszek.

Pusty brzuszek maleństwa nie sprzyja zasypianiu. Niemowlęta powinny być karmione na żądanie, natomiast starszym pociechom dobrze jest podać na kolację lekkostrawny i pełnowartościowy posiłek bogaty w magnez, w który obfitują m.in. kasze, płatki owsiane czy produkty pełnoziarniste. Do przygotowania mleka modyfikowanego, jak również innych posiłków dla najmłodszych, należy wybierać wodę dedykowaną potrzebom delikatnego układu pokarmowego, taką jak np. Mama i ja.

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %

Average Rating

5 Star
0%
4 Star
0%
3 Star
0%
2 Star
0%
1 Star
0%

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Previous post Co jedzą Polacy na nartach? Popularne dania ze stoków
Next post <strong>Pięć mebli, których funkcje mogą was zaskoczyć!</strong>