Zabawa to nieodłączny element dzieciństwa. Lalki czy figurki wypełniają świat dzieci od setek, a nawet tysięcy lat. Historia obiektów dziecięcych marzeń ostatnich kilku dekad pokazuje, że największą frajdę najmłodszym wciąż sprawiają te zabawki, po które wcześniej sięgali ich rodzice czy dziadkowie. Wiele z nich zyskało już miano kultowych, a choć liczą dziesiątki lat, wciąż bawią, uczą i rozgrzewają wyobraźnię kolejnych pokoleń małych odkrywców. Tytuły znane wszystkim członkom rodziny ułatwiają wspólną zabawę i integrację, dlatego stanowią doskonały pomysł na prezent z okazji nadchodzącego Dnia Dziecka. Empik podpowiada, po jakie sprawdzone produkty sięgnąć w tym roku
Osiem dekad z Monopoly
Monopoly już od wielu lat cieszy się ogromną popularnością na całym świecie. Zasady zostały wymyślone w latach 30. i miały w przystępny sposób tłumaczyć funkcjonowanie rynku nieruchomości. Okazało się, że rywalizacja w najszybszym zbijaniu fortuny dostarcza wiele zabawy. Dotychczas wydano niezliczone edycje, wprowadzające do rozgrywki nowe elementy. Monopoly co roku pojawia się także w odsłonach nawiązujących do popularnych produkcji. W ostatnim czasie tytuł połączył siły m.in. z LEGO, Fortnite, Stranger Things czy Avengers. Ponadto gracze mają szansę sięgnąć po wersje inspirowane ich miejscem zamieszkania lub lokalną historią czy kulturą. Dotychczas ukazało się co najmniej 10 edycji polskich. Dzięki tej różnorodności rozgrywka pozostaje urozmaicona, a każdy znajdzie coś dla siebie. Większość odsłon Monopoly jest odpowiednia dla dzieci od 8 r.ż., jednak istnieje również wersja dla najmłodszych, w którą grać mogą 5-latki.
Mniej więcej w tym samym czasie co Monopoly powstało także Scrabble. Proste zasady pozostawiają pole do popisu samym graczom i dają mnóstwo frajdy fanom słownych łamigłówek w różnym wieku. Specjalnie dla dzieci stworzono edycję Junior – przygodę ze Scrabblemogą rozpocząć już 5-latki. Gier planszowych, które łączą pokolenia, jest znacznie więcej. Wystarczy wspomnieć o Rummikub, Chińczyku, Taboo czy Uno. Na status pozycji kultowych pracują obecnie takie stosunkowo nowe tytuły jak Dixit czy Dobble. Tytuły sprawdzone przez miliony graczy zapewnią wiele rozrywki nie tylko obdarowanym dzieciom, lecz całej rodzinie.
Trzy i czterdzieści siedem setnych sekundy
Szał na słynną, wielobarwną kostkę zapanował na całym świecie w latach 80. i trwa do dziś. Jej wynalazca, Ernő Rubik, głowił się nad rozwiązaniem łamigłówki aż miesiąc. Z grą stale mierzą się kolejne pokolenia – naukowców, profesjonalnych zawodników, a także dzieci. Obecnie rekord świata w najszybszym ułożeniu kostki o wymiarach 3x3x3 należy do Chińczyka Yushenga Du, który dopasował pola w zaledwie 3,47 sekundy. Rodzice, którzy w dzieciństwie bawili się kostką Rubika, mogą bez obaw sprezentować ją swoim pociechom. Kto wie, może któraś wyrośnie na nowego rekordzistę?
Fantastyczne konstrukcje z klocków
LEGO to od wielu dekad marzenie milionów dzieci i nie tylko. Trzy podstawowe klocki można łączyć na ponad tysiąc sposobów, a wszystkie wyprodukowane od 1958 roku elementy pasują do siebie. Budowniczego ogranicza tylko jego własna wyobraźnia przestrzenna i fantazja. Z LEGO powstają m.in. średniowieczne zamki, statki kosmiczne, samochody czy pirackie łodzie, a nawet Hogwart oraz chatka Puchatka. Dla najmłodszych konstruktorów powstała seria Duplo, zawierająca większe elementy, łatwiejsze do połączenia. Z bardziej złożonymi zestawami mogą mierzyć się starsi konstruktorzy. LEGO integruje całą rodzinę – pomoc w układaniu ze strony starszego rodzeństwa czy wprawionych rodziców zawsze się przyda.
Od ołowianych żołnierzyków do figurek Funko POP
Nasze prababcie bawiły się lalkami szmacianymi, porcelanowymi, a nawet drewnianymi. Później przyszedł czas na nieśmiertelną Barbie, która w każdej dekadzie zmienia się i odzwierciedla panujące trendy. W ostatnich latach hitem stały się laleczki LOL Surprise. Dzieci od stuleci sięgają też po figurki przedstawiające elementy otoczenia, na przykład malutkie zwierzęta, a od kilku dekad chętnie kierują losami swoich ulubionych bohaterów z filmów czy gier. Prawdziwą gratką dla kolekcjonerów, niezależnie od wieku, są figurki Funko POP, czyli wizerunki postaci z niemal każdego fikcyjnego uniwersum, np. z Krainy lodu, Harry’ego Pottera, Króla Lwa czy Gwiezdnych wojen. Dziecku, które uwielbia daną serię, figurka z ulubionym bohaterem sprawi dużo radości.
Niezawodny prezent
Doskonałą propozycją prezentu na Dzień Dziecka będzie zawsze książka, która pobudza wyobraźnię, poszerza horyzonty i pozwala odkrywać to, co nowe i nieznane. Po który tytuł warto sięgnąć? Rodzice mogą skorzystać z rekomendacji ekspertów Konkursu na Najlepszą Książkę Dziecięcą „Przecinek i Kropka”. Kilka dni temu poznaliśmy wyniki 12. edycji – jurorzy wybrali trzy najciekawsze i najpiękniej ilustrowane tytuły dla czytelników w różnym wieku, wydane w 2020 r. Wśród laureatów znalazły się „Co robią uczucia” (dla dzieci do 5 lat) z tekstem Tiny Oziewicz i ilustracjami Aleksandry Zając (wyd. Dwie Siostry), „Coś i Nic” (6-8 lat) autorstwa Anny Paszkiewicz i Kasi Walentynowicz (wyd. Widnokrąg) oraz „Nolens Volens czyli chcąc nie chcąc” (9-12 lat) Zuzanny Kisielewskiej zilustrowana przez Agatę Dudek i Małgorzatę Nowak (wyd. Druganoga). Dodatkowo po raz pierwszy przyznana została także Nagroda Czytelników, która trafiła do „Dzikiej książki o dzikach i o ich kuzynach” napisanej przez Jolę Richter-Magnuszewską (wyd. Nasza Księgarnia).
Książki można poznawać razem z rodzicami – zarówno wersje tradycyjne, papierowe, jak i audiobooki. Bajkowe słuchowiska spodobają się szczególnie mniejszym dzieciom. Ciekawym rozwiązaniem jest abonament w aplikacji z cyfrowymi książkami, np. Empik Go, który zapewni dostęp do tysięcy tytułów. Skorzystają z niego nie tylko dzieci, ale również rodzice, dzięki możliwości słuchania i czytania na dwóch urządzeniach jednocześnie.
Average Rating