Kontakt skóra do skóry
Czas czytania:2 min

Kontakt skóra do skóry

0 0

TO PIERWSZY I NAJPRAWDOPODOBNIEJ NAJWAŻNIEJSZY KONTAKT W TWOIM ŻYCIU. JEST JEDNOCZEŚNIE PRZYWITANIEM I POCZĄTKIEM BUDOWANIA NAJPIĘKNIEJSZEJ RELACJI – RELACJI RODZICA Z DZIECKIEM. POZNAJ KORZYŚCI Z NIEGO PŁYNĄCE!

Skóra ma niezwykłą moc. Łączy nas z otaczającym światem, chroni całe Twoje ciało
i odzwierciedla twój ogólny stan zdrowia. Ale przede wszystkim pozwala na kontakt z osobami, które kochasz. Dlatego od wielu lat na oddziałach położniczych zachęca się rodziców do kontaktu skin-to-skin. Praktyka ta polega na ułożeniu noworodka bezpośrednio po narodzinach, jeszcze przed przecięciem pępowiny, na nagim ciele mamy. Rekomendowany jest po porodzie siłami natury, a także, gdy jest to możliwe, po cesarskim cięciu.

(PO)WITAJ NA ŚWIECIE

Narodziny dziecka to magiczny moment w życiu każdej kobiety. Radości i wzruszeniu towarzyszy chęć zapewnienia maleństwu wszystkiego co najlepsze. Relację z dzieckiem tworzymy już od pierwszych dni ciąży, jednak to moment przyjścia na świat ma kluczowe znaczenie w jej budowaniu. Kontakt skóra do skóry ma wiele zalet dla dziecka, mamy i taty. Sam moment narodzin – choć piękny i wzruszający – dla maleństwa może być stresujący. Pamiętajmy, że noworodek przeżył dziewięć miesięcy w łonie matki, dlatego spotkanie
ze światem zewnętrznym może być dla niego trudne. Bezpośredni kontakt z ciałem mamy pomaga w płynnym przyjściu na świat, uspokaja go i koi. Ciepło ciała mamy i bicie jej serce stanowią bardzo dobrą stymulację sensoryczną w pierwszych minutach życia. Kontakt skóra do skóry nazywany jest także kangurowaniem i może być wykonywany przez każdego z rodziców w dowolnym momencie, gdy dziecko potrzebuje ukojenia.

NARODZINY WIĘZI

Kolejną zaletą skin-to-skin jest pomoc Tobie i Twojemu maluszkowi w nawiązaniu relacji.
W czasie wczesnego kontaktu rozpoczyna się interakcja matka-dziecko. Przytulanie, głaskanie, całowanie, wpatrywanie się w dziecko jest początkiem realnej więzi z maluchem. Praktyka skóra do skóry stymuluje też wydzielanie oksytocyny przez organizm matki, a w rezultacie sprawia, że matki, które mają kontakt z dzieckiem poprzez skórę, są zwykle spokojniejsze i szczęśliwsze. Często to także szansa dla młodych rodziców na… odpoczynek, podczas gdy dziecko jest pod kojącym wpływem ciepła ciała mamy lub taty. Może to znacznie obniżyć stres, który zazwyczaj towarzyszy rodzicom w pierwszych tygodniach życia dziecka.

DOBRY POCZĄTEK

Z obserwacji na oddziałach położniczych wynika, że kontakt skóra do skóry pozwala uregulować tętno i oddech po przyjściu dziecka na świat oraz pozytywnie wpływa na regulację temperatury ciała. Skin-to-skin pomaga także dziecku w zainteresowaniu karmieniem – to bardzo ważne, jeśli mama chce karmić piersią. Noworodek jest bliżej klatki piersiowej, przez co odnalezienie sutka jest bardziej instynktowne, a sam maluch szybciej uczy się odruchu ssania. Ponadto kontakt mama-dziecko pozytywnie wpływa na uwalnianie hormonów regulujących laktację.

ZDROWY START

Twoje dziecko tuż po narodzeniu otrzymuje też swój pierwszy mikrobiom. To zbiór bakterii
i innych mikroorganizmów, które żyją na skórze i pomagają utrzymać ją i organizm w zdrowiu. Jedną z korzyści kontaktu skóra do skóry jest przekazanie dziecku własnych dobrych bakterii, które mogą pomóc w zapewnieniu ochrony przed infekcją. Dlatego tak ważna jest kondycja i zdrowie Twojej skóry, zwłaszcza w kontakcie skin-to-skin. W tym szczególnym czasie do codziennej pielęgnacji wybieraj produkty z prostym składem, takie jak żele pod prysznic Sanex Zero%, których formuła opiera się na wyselekcjonowanych i tylko niezbędnych składnikach.

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %

Average Rating

5 Star
0%
4 Star
0%
3 Star
0%
2 Star
0%
1 Star
0%

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Previous post Kawior, alkohol, a nawet… niepozorne muszle i storczyki – te pamiątki z zagranicy mogą załatwić Ci dług celno-skarbowy. Sprawdź, jak tego uniknąć!
Next post Sklep z butami – atrakcyjne oferty na każdy sezon