Niemowlę u stomatologa? Zadbaj o zęby dziecka
Czas czytania:1 min

Niemowlę u stomatologa? Zadbaj o zęby dziecka

0 0

O zdrowie jamy ustnej dziecka powinniśmy zatroszczyć się już od pojawienia się pierwszego ząbka – nie wolno bagatelizować pierwszych objawów próchnicy u dziecka, bo to poważna choroba, która może wpłynąć na jego organizm  – ostrzega stomatolog Aldona Bialic.

Dzieci są narażone na próchnicę od najmłodszych lat, dlatego rodzice powinni czujnie obserwować rozwój zębów swojej pociechy, a jak przyjdzie na to czas, wybrać
się do dentysty. – U dzieci najczęściej, wyrzynają się siekacze dolne, zazwyczaj pomiędzy 4 a 15 miesiącem życia. I w tym czasie rodzice powinni odbyć z dzieckiem pierwszą wizytę
u lekarza stomatologa – informuje stomatolog Aldona Bialic z opolskiej kliniki stomatologicznej Dr Baron. Podczas pierwszej wizyty lekarz oceni ryzyko wystąpienia próchnicy i uświadomi rodzicowi, jak postępować, aby dziecko miało zdrowe ząbki w przyszłości. – Stomatolog przeprowadzi  instruktaż oczyszczania ząbków, doradzi wybór właściwej pasty oraz dobierze dodatkowe akcesoria ułatwiające wyrzynanie się zębów – dodaje stomatolog. Co więcej, pierwsza styczność z dentystą może ujawnić inne niepokojące sygnały. W czasie pierwszej wizyty, lekarz weryfikuje ewentualne dysfunkcje bądź parafunkcje, np. wadliwe połykanie pokarmu, wadliwe oddychanie i mowę oraz nieprawidłowe położenie żuchwy.

Zadbaj o zęby dziecka. Próchnica u półrocznego malucha?

Pierwsze oznaki próchnicy mogą pojawić się już na pierwszym ząbku. Rodzice zachodzą w głowę, jak to możliwe. A jednak!  – Zęby mleczne są zębami słabo zmineralizowanymi, a więc bardziej podatne na czynniki wywołujące próchnicę zębów – wyjaśnia stomatolog Aldona. Błędne jest przekonanie, że o mleczaki nie należy dbać, bo lada dzień wypadną. Szkopuł tkwi w tym, że próchnica, która zaatakowała mleczaki, może zarazić stałe uzębienie. Badania wskazują, że źródłem zakażenia noworodków i niemowlaków bakteriami próchnicotwórczymi jest matka. Karmiące mamy powinny szczególnie dbać o swoje zęby. – Wpływ na rozwój próchnicy u malucha ma wiele czynników: dokarmianie nocne  słodzonymi  napojami lub kaszkami, zbyt wczesne wprowadzanie cukrów do diety dziecka. Z kolei, gdy matka cierpi na próchnicę, powinna uważać na szkodliwe zwyczaje tj. oblizywanie smoczka lub łyżeczki – mówi ekspertka.

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %

Average Rating

5 Star
0%
4 Star
0%
3 Star
0%
2 Star
0%
1 Star
0%

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Previous post Seks w wodzie? Czemu nie!
Next post Jak zapewnić dziecku lepszy szkolny start?