Niezapomniany Dzień Dziecka z ekozabawami i w zgodzie z naturą!
Czas czytania:3 min

Niezapomniany Dzień Dziecka z ekozabawami i w zgodzie z naturą!

0 0

Zbliża się wyczekiwany przez wszystkie maluchy Dzień Dziecka. W tym roku wykorzystajmy go również do zainspirowania naszych pociech tematami związanymi z ekologią i potrzebami środowiska. To dobry moment, by połączyć przyjemne z pożytecznym i pokazać dziecku, że życie w zgodzie z naturą może być przyjemne, ciekawe i pożyteczne. Oto parę pomysłów na edukacyjne zabawy ekologiczne. Niech w tym roku Dzień Dziecka będzie naprawdę wyjątkowy!

Wyjaśnianie kwestii dotyczących ekologii warto zacząć już od najmłodszych lat, ponieważ rola dzisiejszych dzieci w przyszłej ochronie środowiska jest nie do przecenienia. Jak dowodzi doświadczenie największego w Polsce, bezpłatnego programu edukacyjnego na temat ekologii dla dzieci przedszkolnych i uczniów klas 1-3 szkoły podstawowej „Kubusiowi Przyjaciele Natury”, najlepsze efekty zapewnia robienie tego poprzez zabawę. Dzień Dziecka to wspaniały pretekst do wkroczenia z maluchami do fascynującego świata przyrody i pokazania im, jak można się bawić i spędzać czas w zgodzie z naturą. Dzięki temu w przyszłości naturalne stanie się dla nich dokonywanie takich wyborów, które nie krzywdzą środowiska, a przy tym dają dodatkowe korzyści, bo życie w zgodzie z naturą przekłada się na oszczędzanie pieniędzy czy profity dla zdrowia płynące z aktywnego spędzania czasu na łonie przyrody – podkreśla Marcin Kostrzyński, przyrodnik i autor cyklu „Marcin z lasu”.

Pracowita pszczółka

Pszczoły odpowiadają za zapylanie roślin, które stanowią ponad 1/3 naszej codziennej diety. Dlatego są tak ważne dla rolnictwa i produkcji żywności. W samej Europie od zapylania przez pracowite owady uzależnionych jest ponad 4000 odmian warzyw. Gdyby zniknęły, oznaczałoby to katastrofę ekologiczną dla świata, dlatego tak istotne jest, aby o nie dbać. W Dzień Dziecka znajdźmy z maluchem kawałek zaniedbanego trawnika pod domem, przekopmy go i wysiejmy na nim łąkę z gotowej mieszanki nasion. Możemy też włożyć do ziemi sadzonki z pojemników. Dzięki różnorodności gatunków kwiatów pszczoły miodne i dzikie zapylacze dostaną bogatą i długotrwałą bazę pokarmową. Teraz wystarczy już tylko wytłumaczyć „pracowitej pszczółce”, dlaczego kwiaty są takie ważne w ekosystemie, i obserwować wzrost naszej własnej łąki.

Pomysłowy karmnik

Na pewno z zajęć w szkole albo z programu „Zrób to sam” Adama Słodowego pamiętamy, jak zbudować karmnik. W ten wyjątkowy Dzień Dziecka pokuśmy się o stworzenie ekokarmnika z recyklingu. W sieci znajdziemy mnóstwo tutoriali, jak zrobić np. karmnik dla ptaków z butelki PET, wytłoczek po jajkach, a nawet klocków LEGO! Pamiętajmy, że w sezonie ciepłym ptasia dieta powinna być lżejsza niż zimą, dlatego do karmnika wkładajmy rozdrobnione ziarna owsa, nasiona słonecznika, łagodny starty ser, namoczone rodzynki lub owoce. Nie zapominajmy też o postawieniu dla ptaków miseczki z wodą, która zaspokoi ich pragnienie lub zapewni im ochłodę w gorące dni. Możemy też zrobić poidełko dla pszczół – wystarczy na dno podstawki od doniczki wysypać keramzyt i wlać wodę – dzięki temu owady nie zamoczą się, pijąc.

Bliskie spotkania z naturą

Pozwólmy dziecku eksplorować przyrodę – bez ograniczeń, ale pod naszą kontrolą i zwracając uwagę, by było to bezpieczne. Powiedzenie „brudne dziecko to szczęśliwe dziecko” sprawdza się w 100 procentach! Bliski kontakt z przyrodą wzmacnia empatię wobec świata roślin i zwierząt oraz pozwala poczuć, że jesteśmy częścią środowiska naturalnego. W tym specjalnym dniu niezapomnianym doświadczeniem będzie wspólny spacer po lesie z najważniejszym towarzyszem przygód, czyli nami! A jeśli do tego dodamy jeszcze ekoolimpadę, frajda gwarantowana! Zbudujmy tor przeszkód na leśnej polanie, dodajmy do tego ciekawostki, które ukryjemy pod kamieniem, a w nagrodę wręczmy maluchowi przygotowaną niespodziankę.

Ciekawostki ekologiczne

  • Czy wiesz, że aby wytworzyć tonę papieru, trzeba ściąć aż 17 drzew, a recykling stosu gazet o wysokości 125 cm umożliwia uratowanie jednej 6-cio metrowej sosny? Dlatego oprócz tego, by nie wyrzucać śmieci w lesie czy parku, należy też pamiętać o ich segregowaniu w domu. W ten sposób przyczyniamy się do ochrony kolejnych drzew przed ścięciem.
  • Z 700 aluminiowych puszek można wyprodukować rower! Dlatego tak ważne jest, abyśmy segregowali odpady. Dzięki temu trafią do miejsca, gdzie będą mogły zostać ponownie przetworzone. Jeśli przed wyrzuceniem do śmieci dodatkowo zgnieciemy plastikowe butelki czy kartony, zajmą mniej miejsca i więcej ich zmieści się do pojemnika.
  • Na meblach, książkach czy opakowaniach warto szukać symbolu FSC®, który oznacza, że powstały z drewna certyfikowanego, pochodzącego z lasów zarządzanych odpowiedzialnie, a pozyskiwanie zasobów leśnych nie przekracza poziomu, po którym ich odnowienie byłoby niemożliwe.
  • Trawnik najlepiej podlewać wczesnym rankiem lub późnym wieczorem, gdy jest najchłodniej – to pozwoli zredukować straty wody powstałe w wyniku jej odparowania. Warto też zbierać deszczówkę, którą będziemy mogli podlewać rośliny.
Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %

Average Rating

5 Star
0%
4 Star
0%
3 Star
0%
2 Star
0%
1 Star
0%

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Previous post Prawdziwie przyjemny Dzień Dziecka
Next post Trądzik różowaty – kosmetyki, które pozwolą Ci go zwalczyć