Rodzicu, pomóż nastolatkowi przetrwać pandemię – 5 wartościowych porad
Czas czytania:2 min

Rodzicu, pomóż nastolatkowi przetrwać pandemię – 5 wartościowych porad

0 0

Zaostrzone zasady bezpieczeństwa, które od 20 marca będą obowiązywać w całym kraju, w tym zamknięcie obiektów sportowych czy miejsc kultury, mogą być kolejnym powodem obniżenia się kondycji psychicznej i fizycznej polskich nastolatków. Sport uprawiany w warunkach domowych i bezpieczny kontakt z rówieśnikami to remedium na obecną sytuację

Wspólne rozmowy, zgoda na przeżywanie negatywnych emocji i bycie wsparciem to obowiązek każdego rodzica wobec swojego dorastającego dziecka. Tym ważniejsze staje się to teraz, gdy młodzi ludzie przeżywają trudne chwile związane z pandemiczną rzeczywistością. Co możemy zrobić dla nastolatków, by wspierać ich prawidłowe funkcjonowanie w tym trudnym czasie? Zapoznaj się i wprowadź w życie kilka prostych rad!

Zdrowie w wersji domowej

1. Uprawiajcie sport, nawet w domu – to jasne, że nawet w dużym domu nie ma możliwości rozegrania prawdziwego meczu siatkówki czy praktykowania pływania, ale wciąż można pracować nad swoją formą.

– Warto, dla poprawy kondycji psychicznej i fizycznej, wprowadzić do codzienności nastolatka jak najwięcej ruchu, ćwiczeń czy tańca – mówi Ewa Sękowska-Molga, psycholog dzieci i młodzieży

To ważne, bowiem badanie międzynarodowego serwisu RunRepeat przeprowadzone na respondentach ze 140 krajów pokazało, że pandemia sprzyja przybieraniu na wadze – ponad 35 proc. przebadanych przyznało, że przytyło. Dzięki ćwiczeniom uprawianym w domu nastolatek nie tylko zadba o swoje ciało, ale także nie będzie miał poczucia całkowitego porzucenia swojej sportowej pasji i związanego z tym regresu formy. Zachęć go do ćwiczeń, które można wykonywać w domu, a także do teoretycznego zgłębiania tematyki sportowej. Razem obejrzyjcie w internecie, co proponują znani sportowcy – to może być zupełnie nowym źródłem motywacji!

2. Zdrowo się odżywiajcie – zbilansowana dieta nie tylko wesprze zdrowie młodego człowieka, ale także może stanowić źródło rozrywki, zwłaszcza teraz, gdy możliwości korzystania z restauracji są ograniczone. Wyszukujcie nowe i pełnowartościowe przepisy i bawcie się wspólnie eksperymentując z nowymi smakami.  

Czas wolny – bezpiecznie i z pomysłem

3. Zadbajcie o rozrywki offline – pandemia wymusiła przeniesienie wielu spraw do świata wirtualnego. Młodzież spędza wiele godzin dziennie przed ekranami, choćby ze względu na naukę zdalną. Warto więc zadbać, by rozrywka odbywała się już poza wirtualną rzeczywistością. Wyciągnijcie planszówki, zagrajcie wspólnie w państwa-miasta, albo nauczcie się nowej gry karcianej. Mimo ograniczeń wychodzenia na zewnątrz jest wiele możliwości ciekawego spędzenia czasu w domu, w gronie rodzinnym

.4. Zaplanujecie razem wymarzone wakacje – łatwiej znosi się trudy dnia codziennego, jeśli na horyzoncie maluje się cień spełnienia marzenia. Może nim być np. obietnica wspaniałego, atrakcyjnego wypoczynku letniego, który zaspokoi wszystkie potrzeby nastolatka, tj. kontakt z rówieśnikami i nawiązanie nowych przyjaźni, chęć zdobycia kolejnych doświadczeń i możliwość poznania nowych miejsc.

– Dla młodzieży dobrym wyborem może okazać się obóz lub kolonie tematyczne, na których nastolatek będzie miał okazję rozwinąć swoją pasję. Dzięki temu wakacje będą czasem wykorzystanym do maksimum pod względem rozrywki i odpoczynku – mówi Mirosław Sikorski, prezes zarządu Almatur

5. Wspierajcie bezpieczny kontakt z rówieśnikami – zachowując zasady bezpieczeństwa młodzież powinna mieć od czasu do czasu okazję do spotkań twarzą w twarz, bo to pozwoli im emocjonalnie odetchnąć i zadbać o wypracowane wcześniej znajomości. Pozwól więc swojemu dziecku wyjść na spacer z przyjacielem lub wybrać się na wspólną wycieczkę rowerową. Według indeksu ryzyka COVID-19 stworzonego przez epidemiolog z Arizony, prof. Saskię Popescu oraz dwóch innych naukowców, takie aktywności niosą za sobą niskie ryzyko zarażenia wirusem.

Warto pamiętać, że niedoświadczona życiowo młodzież podchodzi do nagłych zmian w funkcjonowaniu ze znacznie większymi emocjami, niż dorośli. Dbając o to, by w dobie koronawirusa codzienność naszych dzieci nie odbiegała aż tak od czasu sprzed pandemii, pracujemy na ich dobre samopoczucie, a co za tym idzie – także ich prawidłowy rozwój. Warto podjąć ten wysiłek, aby czas pandemii nie odcisnął negatywnego piętna na ich psychice.

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %

Average Rating

5 Star
0%
4 Star
0%
3 Star
0%
2 Star
0%
1 Star
0%

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Previous post Romantyczna wiosna tuż tuż
Next post 3 pomysły na szybki obiad dla całej rodziny