Spacer z dzieckiem zimą. Jak się do niego dobrze przygotować?
Czas czytania:2 min

Spacer z dzieckiem zimą. Jak się do niego dobrze przygotować?

0 0

Zostałaś zimową mamą? Gratulujemy! Teraz pora przygotować się do pierwszych spacerów z maluszkiem. „Niemowlęta i rodzice potrzebują świeżego powietrza” – mówi pediatra Erika Landau z Nowego Jorku, współautorka książki „The Essential Guide to Baby’s First Year” „O ile nie jest niebezpiecznie zimno, przebywanie na świeżym powietrzu pomaga niemowlętom przystosować się do  pór roku oraz  cyklu dnia i nocy, a często też je uspokaja” – dodaje współautorka książki

Nawet gdy jest powyżej zera, chłód wiatru może być dla dziecka niebezpieczny. Noworodki i niemowlęta nie mają jeszcze możliwości samoregulacji temperatury wewnętrznej ciała. Dlatego lekarze zalecają niemowlętom ograniczenie ekspozycji na zimno do kilku minut jednorazowo poprzez np. werandowanie. Werandowanie polega na tym, że zamiast wychodzić z dzieckiem na dłuższy spacer, ustawiamy niemowlę w wózku przy otwartym oknie lub na osłoniętym tarasie czy balkonie. Robimy to po to, by niemowlę stopniowo przyzwyczajało się do chłodniejszego powietrza. Werandowanie można rozpocząć w trzecim tygodniu życia dziecka. Ważne jest, aby zacząć od krótkiego czasu np. 5 min, każdego kolejnego dnia można wydłużać stopniowo czas. Po tygodniu werandowanie może już trwać nawet ok. 30-40 minut. Kiedy niemowlę jest już oswojone z zimnym powietrzem, nadeszła pora spacer.

ABC zimowych spacerów z niemowlakiem


Rodzice powinni przestrzegać pewnych reguł dotyczących zimowego spacerowania z niemowlakiem. Gdy temperatura spadnie poniżej -3 stopni, nie należy wychodzić na spacery z domu. Zimą najlepiej wybrać się na spacer między godziną 10 a 14. W takim przedziale godzin jest najcieplej i najsłoneczniej. Godzinę spaceru warto dopasować do rytmu dnia dziecka. Niemowlę powinno być najedzone i najlepiej byłoby, aby spacer odbył się w porze najdłuższej drzemki. Pamiętajmy też, iż pierwsze wyjście na zimowy spacer powinno trwać maksymalnie 15-20 minut. Kolejne spacery mogą trwać dłużej.

Nie zapominajmy też, iż na zimowy spacer można wybrać się tylko ze zdrowym dzieckiem. Jeśli dziecko ma kaszel i katar-zostańcie w domu. Jeżeli dziecko ma tylko katar i lekarz nie widzi przeciwwskazań, można wyjść na spacer. Chłodne powietrze obkurcza śluzówki nosa, dzięki czemu niemowlę swobodniej oddycha.

Jak sprawdzić, czy dziecku jest ciepło?

Jednym z najprostszych sposobów na ocenę, czy dziecku jest zimno, czy ciepło, to sprawdzenie dłonią karku. Jeśli kark niemowlaka jest ciepły i suchy, nie ma powodu do obaw. Gdyby jednak kark był zimny, dziecko należy cieplej ubrać. Gdy zauważysz, że kark maluszka jest nie tylko ciepły, ale i wilgotny, prawdopodobnie dziecko się przegrzało. W takim przypadku rekomendujemy zdjąć jedną warstwę ubrań. Pamiętaj, aby wybierać oddychające tkaniny, takie jak bawełna i muślin, aby w razie konieczności móc zakładać i zdejmować ubrania. Często obserwuj dziecko pod kątem oznak dyskomfortu. Jeśli jego twarz zaczerwieni się, skóra stanie się ciepła i dziecko zacznie marudzić, prawdopodobnie dziecku jest zbyt gorąco. Jeśli dziecko jest marudne, ma łzawiące oczy, a jego skóra jest zimna w dotyku, prawdopodobnie nie jest opatulone wystarczająco dobrze.

Jaki śpiworek dla niemowlaka na zimę?

Jeśli na zewnątrz jest wieje chłodem, ubierz dziecko w ciepły śpiworek do wózka Gold Elodie Details. Śpiworek ten jest nieprzemakalny i nie przepuszcza wiatru, chroni doskonale dziecko przed mrozem. Pięć otworów pozwala dopasować go do każdego typu wózka. Warto też wspomnieć o tym, że śpiworek ten bardzo dobrze reguluje temperaturę. Dzięki zastosowaniu dobrego materiału oraz izolowanych paneli, dziecko w śpiworku się nie przegrzewa. Kształt śpiworka pozwala dziecku na swobodny ruch nóżkami. 

Wyjście na spacer z niemowlakiem jest bardzo dobrym pomysłem, pomaga wzmocnić jego odporność. Dzieci, które często wychodzą na spacer, lepiej śpią. Z kolei dzieci, które mało przebywają na świeżym powietrzu, są o wiele bardziej podatne na różnego rodzaju infekcje.

Śpiworek do wózka Gold Elodie Details cena 329 zł www.babymama.pl

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %

Average Rating

5 Star
0%
4 Star
0%
3 Star
0%
2 Star
0%
1 Star
0%

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Previous post Naleśniki od serca
Next post WINTER IS COMING czyli stylizacje na duże mrozy