Urlop z niemowlakiem – jak zorganizować wyjazd, by się nie stresować?
Czas czytania:2 min

Urlop z niemowlakiem – jak zorganizować wyjazd, by się nie stresować?

0 0

Czy wyjazd na wakacje z kilkumiesięcznym dzieckiem to dobry pomysł? Jeśli zostanie dobrze zaplanowany i przemyślany, to z pewnością tak! Gdzie wyjechać? Jaki środek transportu wybrać? Co spakować do wakacyjnej apteczki? Na te i inne pytania odpowiada lek. Aneta Górska-Kot, ekspertka ds. pediatrii Grupy LUX MED.

Rozpoczęły się wakacje – większość osób wyjeżdża na urlopy, niektórzy – po raz pierwszy z maleńkim dzieckiem. Zazwyczaj rodzice wybierają bliższe kierunki, rzadziej decydują się na podróż samolotem.

– To dobra decyzja. Z kilkumiesięcznym dzieckiem najwygodniej wybrać się w niezbyt daleką podróż samochodem i w razie potrzeby robić przystanki – czy to na odpoczynek, czy na zmianę pieluszki czy posiłek. Niektóre dzieci źle znoszą różnicę ciśnień w samolocie, więc ten środek transportu radzę odłożyć na późniejsze lata – mówi lek. Aneta Górska-Kot, ekspertka ds. pediatrii Grupy LUX MED

Ci, którzy chcieliby jednak zabrać dziecko w tropiki, powinni jeszcze dokładniej się przygotować do wyjazdu, odwiedzając lekarza medycyny tropikalnej. Być może konieczne będą dodatkowe szczepienia. Wszystko jest do zorganizowania, ale trzeba zaplanować taki wyjazd mądrze.

Bez wakacyjnej apteczki ani rusz!

Planując wyjazd z dzieckiem, obowiązkowym elementem bagażu powinna być apteczka, w której powinny znaleźć się:- leki przeciwgorączkowe: z ibuprofenem lub z paracetamolem w syropie i w czopkach- preparaty antyseptyczne, czyli środki do czyszczenia skóry i ran – już nawet kilkumiesięczny maluszek, który uczy się przemieszczania, może się skaleczyć- środki do zaopatrzenia ran – plastry, bandaż itp.- probiotyki w razie biegunki- doustne płyny nawadniające, również w razie biegunki lub/i wymiotów (dla starszych dzieci)Dodatkowo, ekspertka radzi, by przed wyjazdem, sprawdzić w Internecie, gdzie jest najbliższe miejsce, w które możemy udać się z dzieckiem w razie potrzeby.

– Warto na spokojnie sprawdzić, gdzie najbliżej naszego wakacyjnego miejsca pobytu jest SOR, szpital lub przychodnia. Gdyby zaszła potrzeba uzyskania pomocy, lepiej wiedzieć, jak długa podróż nas czeka – informuje lek. Aneta Górska-Kot, ekspertka ds. pediatrii Grupy LUX MED  

Ruszamy w drogę!

Sama podróż samochodem z maluchem też może być wyzwaniem, szczególnie jeśli to pierwsza wyprawa w powiększonym składzie. Tu również warto się dobrze przygotować:

– Na pewno powinniśmy mieć ze sobą wodę i lekkie przekąski dla rodziców i starszych dzieci. Jeśli mamy taką możliwość, wybierzmy na podróż moment, w którym najczęściej dziecko ma drzemkę. Z pewnością przespanie części podróży będzie komfortowe zarówno dla malucha, jak i jego rodziców, szczególnie kierowcy – mówi lek. Aneta Górska-Kot, ekspertka ds. pediatrii Grupy LUX MED

Dużym wyzwaniem jest tzw. choroba lokomocyjna, z którą zmaga się spore grono maluchów. Niestety, najmłodszym dzieciom nie można podawać popularnych preparatów dostępnych bez recepty w aptekach.

– Można spróbować z opaskami na wymioty, choć nie brakuje sceptyków tego rozwiązania. Opiera się ono na akupresurze. Ucisk określonych miejsc na nadgarstku umożliwia zahamowanie mdłości. Taki produkt nie zaszkodzi, a może pomoże? Na pewno w sytuacjach skrajnych warto wybrać się do pediatry, który przepisze leki na receptę, dostosowane do wieku dziecka – podkreśla lek. Aneta Górska-Kot, ekspertka ds. pediatrii Grupy LUX MED

Dobrze zaplanowany wyjazd z dzieckiem, nie będzie pełen stresu, a odpowiednie przygotowanie sprawi, że zamiast przejmować się, młodzi rodzice będą cieszyć się wspólnym czasem i kolekcjonowaniem wspomnień.

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %

Average Rating

5 Star
0%
4 Star
0%
3 Star
0%
2 Star
0%
1 Star
0%

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Previous post Lipiec w ogrodzie. Jak zadbać o ład i porządek wokół domu?
Next post Smartfon na urlopie – praktyczne porady, o których warto pamiętać