Jak skompletować garderobę w duchu slow fashion? Sprawdź te wskazówki
Czas czytania:3 min

Jak skompletować garderobę w duchu slow fashion? Sprawdź te wskazówki

0 0

Minimalizowanie konsumpcjonizmu, propagowanie idei zero waste, bycia eko i zwolnienia tempa życia – te wszystkie nurty wpisują się w zdobywający coraz większą popularność trend slow fashion. Chodzi o bardziej racjonalne, świadome i zrównoważone podejście do mody. Dlatego, jeśli czujesz, że kupujesz dużo więcej, niż potrzebujesz, a Twoja szafa pęka w szwach, sprawdź nasze porady.

Slow fashion – skąd przyszła moda na świadome zakupy?

Termin został stworzony pod koniec pierwszej dekady XX wieku przez Kate Fletcher – profesor zrównoważonego rozwoju, projektowania i mody z londyńskiego Uniwersytetu Sztuk. Slow fashion opiera się na podobnych zasadach jak slow food. Chodzi o niespieszne, świadome i racjonalne podejście do mody, które przewiduje konsekwencje podejmowanych decyzji, jako istotnych dla nas i otoczenia. Wydaje się, że to naturalna reakcja społeczna na nadmierną eksploatację środowiska, a także zmęczenie zbyt dynamicznie zmieniającymi się trendami i fasonami ubrań.

Kupuj z głową, bez emocji

Zmiana podejścia do kupowania to proces. Najlepiej zacznij go od swojej szafy – przejrzyj wszystkie rzeczy i sprawdź, które realnie Ci się przydały, a które nabyłaś pod wpływem emocji i użyłaś tylko raz albo wcale. Jak wiadomo, na poprawę humoru najlepsze są zakupy – niestety ubrania wybrane w zależności od nastroju nie zawsze spełniają w przyszłości swoje funkcje. Dlatego na spokojnie zastanów się nad swoimi potrzebami, pomyśl w czym dobrze się czujesz, jakie fasony oraz kolory lubisz i zacznij konsekwentnie definiować swój styl. A zobaczysz, że z czasem powiesz „nie” impulsywnemu kupowaniu.

Nie ilość, ale jakość

Przekonaj się, że lepiej kupić jedną droższą i lepszą jakościowo rzecz niż polować na „okazje” – takie ubrania po kilku praniach będą praktycznie do wyrzucenia. Zamiast dać się ponieść zakupowemu szaleństwu, dobierz dany element garderoby tak, aby był uniwersalny i sprawdził się w różnych stylizacjach. Jeśli chcesz zmienić podejście do mody, zacznij myśleć o swojej garderobie bardziej całościowo. Nie chodzi o rezygnację z zakupu nowych ubrań, ale o wybór zrównoważonych rozwiązań. Potraktuj to jako trwałą zmianę nawyków, a nie sezonowy kaprys, który znudzi Ci się po jednym miesiącu. – Aby wybierać dobre jakościowo produkty, warto sięgnąć po odzież z kolekcji marek premium, przestrzegających zasad slow fashion. Sprawdźmy kraj pochodzenia i skład ubrania: dowiemy się, czy zostało uszyte z materiałów przyjaznych dla środowiska lub poddanych recyklingowi albo nadających się do ponownego przetworzenia. Rzeczy marek premium są też często wygodniejsze i lepiej skrojone, co pozwala cieszyć się nimi dłużej. Taka długofalowa inwestycja przełoży się też na zmniejszenie ilości generowanych odpadów – tłumaczy Katarzyna Warzecha, Senior Marketing Manager Wrocław Fashion Outlet.

Wspieraj marki w zrównoważonym rozwoju

Slow fashion to etyczna moda, która wspiera ekologiczne rozwiązania i lokalną produkcję oraz zapewnia godne warunki pracy, pomagając biednym rejonom w prawidłowym rozwoju.

Jako outletowe centrum handlowe działamy w oparciu o strategię zrównoważonego rozwoju, w ramach tej zasady również dobieramy naszych partnerów biznesowych z segmentu premium. Wybierając ubrania, warto poznać filozofię danej marki – te bardziej zrównoważone i etyczne chwalą się na swoich stronach internetowych lub w social mediach osiągnięciami związanymi z działaniami slow fashion i fair fashion. Przykładem może być tutaj adidas, którego produkty można nabyć we Wrocław Fashion Outlet. Producent od wielu lat współpracuje z organizacją Parley pomagającą chronić oceany poprzez zbieranie plastikowych odpadów na wybrzeżach i przekształcanie ich w wysokiej jakości produkty. Efektem wspólnych działań jest kolekcja wykonana z przetworzonego plastiku Parley Ocean Plastic. Tym samym marka powiększa kolekcje ubrań przyjaznych dla środowiska, wykonanych z innowacyjnych, zrównoważonych materiałów pozyskiwanych z szacunkiem dla ludzi i planety – mówi Katarzyna Warzecha, Senior Marketing Manager Wrocław Fashion Outlet.

Bądź zero waste

Racjonalne zakupy i minimalistyczna garderoba, oparta o mniejszą ilość, ale dobrych jakościowo i uniwersalnych, rzeczy, to jedno. Druga sprawa to gospodarowanie swoimi odzieżowymi zasobami. Dlatego, jeśli Twoja ulubiona koszula wymaga naprawy albo chcesz ją przerobić, skorzystaj z usług krawcowej. To niewielki koszt, a przedłuży życie Twojej odzieży. A jeśli coś naprawdę już Ci się znudziło – oddaj potrzebującym albo wystaw na którymś z internetowych portali zajmujących się sprzedażą i wymianą używanej odzieży. Zyskasz pewność, że Twoje ubrania jeszcze komuś posłużą. Takie podejście do mody i zakupów sprawi, że Twoja szafa będzie o wiele bardziej funkcjonalna. Przekonasz się o tym, korzystając z niej na co dzień!

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %

Average Rating

5 Star
0%
4 Star
0%
3 Star
0%
2 Star
0%
1 Star
0%

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Previous post Stres też sieje spustoszenie na głowie
Next post Nowotwory jamy ustnej – samobadanie w 5 krokach