Moda a uprawa bawełny – co możemy zrobić, aby zminimalizować jej negatywny wpływ na środowisko?
Czas czytania:1 min

Moda a uprawa bawełny – co możemy zrobić, aby zminimalizować jej negatywny wpływ na środowisko?

0 0

Odzież z czystej bawełny jest doceniana i pożądana przez wielu. Jest to jeden z najstarszych tekstyliów w naszej historii i jeden z najłatwiejszych do pozyskania materiałów organicznych. Jednak dziś jego nadmierny popyt uczynił go jednym z najbardziej zanieczyszczonych.

Według badań przeprowadzonych przez ICAC (Międzynarodowy Komitet Doradczy ds. Bawełny), bawełna zużywa średnio 1931 litrów wody do nawadniania (niebieskiej wody), aby wyprodukować jeden kilogram włókna, podczas gdy do uzyskania takiej samej ilości puchu bawełnianego potrzeba około 6003 litrów wody deszczowej (zielonej wody). 

Innym dużym problemem upraw są pestycydy, 25% światowych insektycydów jest używanych do produkcji bawełny. Co powoduje wielką nierównowagę środowiskową dla innych upraw i dla ziemi.Aby uprawiać bawełnę, której potrzebuje przemysł tekstylny, potrzeba dużo ziemi, ale przede wszystkim dużo wody. 

Obecnie bawełna wymaga więcej niż 90% wody niż bawełna organiczna która jest zbierana w sposób naturalny, jednak bawełna organiczna wymaga więcej czasu, jest trudniejsza do zdobycia i oczywiście droższa.

Chociaż bawełna jest tkaniną organiczną, proces jej pozyskiwania nie jest już zrównoważony, więc szukajmy marek, które produkują z bawełny organicznej i posiadają certyfikat gwarantujący zrównoważony proces w procesie uprawy.

Marka Norgate korzysta wyłącznie z certyfikowanych przędz znanego pochodzenia. Przędze te wykorzystują biodegradowalne barwniki, dzięki czemu są zatwierdzone zgodnie z międzynarodowymi normami ekologicznymi i przetestowane pod kątem substancji szkodliwych. Ponadto włókna, które wykorzystuje marka Norgate posiadają certyfikaty tj. OEKO-TEX 100, Organic Content Standard i Global Organic Textile Standard, AZO i REACH. 

Aby dokonywać strategicznych wyborów projektowych, musimy myśleć o trzech „R” – ograniczać, wykorzystywać ponownie, przetwarzać. Projektowanie mody Norgäte Zero Waste, wykorzystuje tylko potrzebne przędze lub tkaniny, eliminując przedkonsumpcyjne odpady tekstylne i koncentrując się na tworzeniu nowych ubrań, wykorzystując resztki przędzy i małe kawałki skrzepu.

Bardzo ważne jest zrozumienie problemów związanych z produkcją konwencjonalnej bawełny i szukanie alternatyw, takich jak bawełna organiczna, aby zmniejszyć negatywny wpływ na środowisko. Bawełna organiczna jest uprawiana w sposób bardziej zrównoważony i przyjazny dla środowiska, eliminując lub ograniczając stosowanie szkodliwych pestycydów i chemikaliów. Jej uprawa wymaga również mniejszego zużycia wody, dzięki czemu jest bardziej odpowiedzialnym wyborem dla ochrony zasobów wodnych.

Jako konsumenci, możemy wspierać zrównoważoną produkcję i zmniejszać negatywny wpływ na środowisko, wybierając produkty wykonane z bawełny organicznej i posiadające odpowiednie certyfikaty. 

Wejdź na www.norgate.com.pe, aby dowiedzieć się więcej na temat zrównoważonej mody.

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %

Average Rating

5 Star
0%
4 Star
0%
3 Star
0%
2 Star
0%
1 Star
0%

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Previous post <strong>Architekci wnętrz podpowiadają, jak urządzić pokój ucznia</strong>
Next post <strong>Makijaż permanentny brwi – prostota i wygoda na co dzień</strong>