Czechy to nie tylko Praga, Helena Vondrackova, krecik czy piwo. Nasi sąsiedzi mogą pochwalić się pyszną, choć tłustawą, ciężkostarwną i kaloryczną kuchnią, na którą ogromny wpływ miała historia kraju i dlatego znajdzimy w niej smaki charakterystyczne np. dla Austro-Węgier czy Słowacji. Rządzą w niej przede wszystkim knedliki, golonka i ziemniaki
Zupa czosnkowa
Składniki:
- pęczek włoszczyzny
- kilka liści lauroweych
- po kilka ziaren pieprzu i ziela angielskiego
- 2 cebule
- 12 – 14 ząbków czosnku
- olej słonecznikowy
- kieliszek czerwonego wina
- 1 żółtko
- 100 ml śmietany
- sól, pieprz, suszony majeranek i tymianek
Warzywa umyć, obrać, pokroić i zalać zimną wodą. Dodać pieprz, ziele angielskie, liście laurowe oraz 5 przekrojonych ząbków czosnku. Gotować pod przykryciem na małym ogniu przez ok. 60 minut.
Cebulę pokroić w drobną kostkę i zeszklić na niewielkiej ilości oleju. Dodać przeciśnięte przez praskę ząbki czosnku. Chwilę smażyć razem. Zalać bulionem. Gotować następnie przez ok. 30 minut wraz z majerankiem i tymiankiem. Na 5 minut przed końcem gotowania dodać czerwone wino. Doprawić do smaku solą i pieprzem. Zdjąć z ognia i wystudzić. Następnie do zupy stopniowo dodać rozmącone zółtko wymieszane ze śmietaną.
Golonka
Składniki na 2 porcje:
- 2 golonki wieprzowe
- 3 ziarna pieprzu
- 50 ml octu
- 1 cytryna
- 2 ziarna ziela angielskiego
- 1 liść laurowy
- 20 dag cebuli
- 1 porcja włoszczyzny
Golonki natrzeć solą. Włoszczyznę i cebule pokroić w plasterki. Zagotować 500ml wody z octem, warzywami, cebulą, liściem laurowym, pieprzem i zielem angielskim, ostudzić. Mięso ułożyć w naczyniu, zalać marynatą z warzywami, przykryć i odstawić na dwa dni do lodówki. Podczas marynowania kilkakrotnie przekręcać mięso. Wyjąc mięso z marynaty do naczynia żaroodpornego i piec godzinę w temperaturze 180st polewając marynatą.
Knedliki czeskie
Składniki:
- 40 dag mąki krupczatki
- 1/2 łyżeczki soli
- 10 g drożdży
- 1/4 l mleka
- 2 bułki (kajzerki)
- 1 żółtko
- 15 dag masła
W połowie ciepłego mleka rozrobić pokruszone drożdże, przykryć i pozostawić do wyrośnięcia. Mąkę przesiać, dodać sól, żółtko, resztę ciepłego mleka i wyrośnięte drożdże. Wyrobić ciasto. Dodać pokrojone w kostkę bułki i wyrabiać nadal tak, żeby ciasto nie przylegało do ścian naczynia. Odstawić do wyrośnięcia w ciepłym miejscu. Z gotowego ciasta uformować wałki (7 cm średnicy i 15 cm długości). Wrzucić je do wrzącej, osolonej wody i gotować pod przykryciem mniej więcej 20 minut.
Po wyjęciu nakłuć widelcem, żeby odparowały. Polać topionym masłem, by się nie skleiły. Przed podaniem podgrzać na parze. Pokroić w plastry o grubości ok.1,5 cm.
Duszona czerwona kapusta
Składniki:
- główka czerwonej kapusty (ok. 1,5 kg)
- 1-2 cebule
- 1 szklanka soku z jabłek
- 2 łyżki maggi
- 1 łyżka octu winnego lub soku z cytryny
- 3 łyżki oleju lub 2 łyżki smalcu
- pieprz i sól
Kapustę poszatkować, cebulę posiekać. Cebulę zeszklić na tłuszczu, dodać kapustę, wlać sok z jabłek, maggi, lekko posolić i dusić na małym ogniu pod przykryciem 30-40 minut do miękkości. Przed końcem duszenia kapustę doprawić octem lub sokiem z cytryny, pieprzem i solą.
Average Rating