Karp nie tylko smażony! 5 prostych przepisów, które odczarują tradycyjnego karpia
Czas czytania:5 min

Karp nie tylko smażony! 5 prostych przepisów, które odczarują tradycyjnego karpia

0 0

Karp jest rybą półtłustą, pełną smaku, a do tego wszechstronną kulinarnie. Można go przygotować pod wieloma postaciami: od dań tradycyjnych po współczesne kulinaria, takie jak np. kofty, tortille, burgery czy sushi. Jego ogromną zaletą jest lokalna dostępność, dzięki której mamy pewność, że do naszej kuchni trafi świeży, wartościowy produkt. Jak przyrządzić karpia, by wykorzystać jego potencjał i zachwycić gości? W ramach kampanii Karp – Zdrowy z Natury szef kuchni Kamil Klekowski przygotował proste przepisy, które pozwolą nam odkryć smak karpia na nowo. 

Regionalne (przy)smaki na wyciągnięcie ręki! 

Karp, który pochodzi od lokalnych producentów, jest zawsze świeży, ponieważ nie musi pokonywać setek kilometrów, jak importowane ryby, nim trafi do naszej kuchni. Dzięki temu zachowuje wszelkie wartości odżywcze, niezbędne dla pełnowartościowej diety – wysokiej zawartości białko, kolagen, żelazo, cynk, wapń czy niezbędne dla prawidłowego funkcjonowania serca kwasy tłuszczowe omega-3.W hodowli stawowej producenci starają się naśladować zmiany środowiska, którym karpie poddawane są w naturze. Jest to chów nie tylko „slow”, bo do wielkości konsumpcyjnej karp rośnie aż trzy lata, ale także przykładający ogromną wagę do dobrostanu zwierząt – pojedyncza ryba ma do dyspozycji 10-20 m2. Karp czeka trzy lata na dorośnięcie do wielkości akceptowanej przez nabywców, czyli 1,5-2 kg. Mimo obecności w polskich stawach już od 800 lat, niewiele pod tym względem się zmieniło.

Skarb polskiej kuchni

Cudze chwalicie, swego nie znacie, sami nie wiecie, co posiadacie! Ten znany fragment utworu poety Stanisława Jachowicza doskonale pasuje do sytuacji karpia i zbyt rzadkiego sięgania po niego w ciągu roku. Na naszych talerzach króluje np. łosoś, który zyskał niesamowitą popularność, a przecież nasz polski karp spokojnie może rywalizować z nim o miano króla wśród ryb.

Dlaczego?· Karpie cechują się wysoką zawartością wapniajest go ponad 2 razy więcej niż w tkance pstrąga i ponad 3,5 razy więcej niż w mięsie łososia.Karp spożywany jest w Polsce zazwyczaj tylko podczas Świąt Bożego Narodzenia a jest to produkt, na bazie którego można przygotować wiele ciekawych i nowoczesnych potraw – niezależnie od pory roku! Dwa lata temu, na międzynarodowych targach POLFISH, nagrodzono sushi z wędzonego karpia, a w roku ubiegłym koftę z karpia – rodzaj orientalnych szaszłyków.

Karp patroszony.jpg

Mięso karpia – soczyste i aromatyczne

Karp jest rybą półtłustą, kulinarnie rewelacyjną, pełną smaku, a do tego łatwą w przygotowaniu.Po przygotowaniu mięso jest białe, kruche, soczyste i delikatne w smaku.

Karp jest rybą, którą codziennie możemy mieć świeżą, ponieważ gospodarstw rybackich na terenie Polski jest bardzo dużo, co przekłada się na dostępność produktu. Wiele innych ryb trzeba importować, dlatego czas ich świeżości jest mocno ograniczony. My karpia znamy tylko ze względu na Święta Bożego Narodzenia – i niestety tak go postrzegamy, dlatego sięgamy po niego w ciągu roku niezwykle rzadko. To błąd. Uważam, że częściej powinien gościć na naszych talerzach, ponieważ nadaje się zarówno do potraw na ciepło, jak i zimno, a dodatkowo świetnie absorbuje smaki – nie musimy ograniczać się do przygotowania go wyłącznie w wersji wytrawnej. Karp świetnie współpracuje z różnego rodzaju konfiturami. Z mojego punktu widzenia jest uniwersalną rybą, z którą możemy zrobić absolutnie wszystko. – mówi Kamil Klekowski, szef kuchni i edukator kulinarny. Kamil Klekowski, Szef Kuchni, miłośnik karpia

Kamil Klekowski, Szef Kuchni, miłośnik karpia

Dodatkowo, karp zawsze będzie soczysty – trudno jest go przesuszyć podczas obróbki termicznej. W przypadku chudszych ryb często się to dzieje. Przy okazji mówienia o obróbce termicznej warto dodać, że jeśli mamy karpia dobrej jakości i ze sprawdzonego gospodarstwa, to nie ma potrzeby, żeby moczyć go w mleku czy maślance, aby pozbyć się niechcianego mulistego smaku, ponieważ ryba z czystego stawu sama z siebie będzie miała delikatny smak. – dodaje Kamil Klekowski.

Karp na talerzu – niezliczone możliwości kulinarne

Karpie możemy podać na stół w wygodnej dla nas formie, takiej jak: ryby patroszone, tuszki, płaty, dzwonko, filety czy filety nacinane. Jest to ryba wszechstronna kulinarnie, idealna do smażenia, pieczenia, gotowania, duszenia, grillowania a nawet konsumpcji na surowo, w postaci tatara. Świetnie sprawdzi się zarówno w tradycyjnych potrawach na ciepło, jak i na zimno. W jakiej postaci zaserwowałby go miłośnik i znawca karpia?

Poniżej autorskie przepisy na karpia szefa kuchni Kamila Klekowskiego:

Zupa z karpia z boczniakami

Zupa z karpia z boczniakami.jpg

Składniki:

świeży karp szkielet ok. 2 kg,

filet z karpia,

marchewka,

korzeń selera,

ziemniaki,

pół kilograma boczniaków,

śmietana,

cebula,

przyprawy,

natka pietruszki.

Przygotowanie: Oczyszczony szkielet z karpia wrzucić do zimnej wody i zagotować. Włoszczyznę (marchew, pietruszkę, seler i por) porządnie umyć. Marchew i pietruszkę obrać. Wywar szumować (zebrać pianę z wierzchu). Dodać obierki z warzyw, seler, por, liść i ziele angielskie – zmniejszyć ogień. Gotować około 1,5 – 2,5 godziny, następnie odcedzić. Cebulę i czosnek pokroić, a następnie podsmażyć na małej ilości oleju. Dodać pokrojone w paski boczniaki. Całość doprawić solą, pieprzem i kurkumą, a następnie zalać wywarem. Ziemniaki ugotować i utłuc (lub pokroić w kostkę i wrzucić do zupy. Gotować około 15 minut, aby były miękkie). Pokroić natkę pietruszki i dodać przed końcem gotowania. Z brzuszków z karpia ściągnąć skórę, pokroić w paski i doprawić do smaku solą, pieprzem oraz ostrą papryką. Odłożyć na chwilę do lodówki. Zupę zabielić śmietaną (wcześniej zahartować). Przed podaniem wrzucić pokrojone kawałki brzuszków do gotującej się zupy. Gotować ok. 2 minuty. Podawać z łyżką śmietany i pietruszką.

Fish burger z karpia

burger z karpia.jpg

Składniki: 

Filet z karpia,

orzechy włoskie,

natka pietruszki,

przyprawy,

pomidor,

cebula,

majonez,

rukola.

Przygotowanie: Bułkę upiec. Z karpia usunąć skórę. Mięso i ciecierzycę zmielićna średnich oczkach (8 mm), doprawić do smaku i dobrze wyrobić masę. Formować burgery o średnicy bułki. Grilować, na koniec dodając masło. Podpieczoną bułkę posmarować majonezem i układać kolejno: sałatę, mięso, cebulę pokrojoną w cienkie krążki i plastry pomidora.

Bryzole z karpia

Bryzole z karpia w pieczarkach.jpg

Składniki: 

Filet z karpia,

ciecierzyca,

natka pietruszki,

śmietana 30%,

bułka tarta,

olej,

przyprawy.

Przygotowanie: Filet z karpia zmielić, dodać zmieloną cieciorkęi doprawić do smaku. Wszystko wymieszać dokładnie z dodatkiem śmietany i bułki tartej dla odpowiedniej konsystencji. Smażyć na oleju.

Sos pieczarkowy

Składniki: 

Pieczarki,

białe wino,

sos sojowy,

cebula.

Przygotowanie: Cebulę podsmażyć (kostka), dodać pieczarki (połówki), wszystko zezłocić, doprawić sosem sojowym, pieprzem oraz śmietaną i zagotować. W razie potrzeby zagęścić.

Pierogi z karpiem

Pierogi z karpiem (2).jpg

Składniki: 

Mięso wędzonego karpia ok.2,5 kg,

seler naciowy,

natka pietruszki,

jajko,

przyprawy,

mąka,

woda,

masło.

Przygotowanie: Gorącą wodą zalać mąkę z masłem i zarobić ciasto pierogowe. Ciasto musi być elastyczne (odkładamy na godzinę do lodówki). Mięso z karpia siekamy, dodajemy gotowane jajko (posiekane), seler naciowy i doprawiamy do smaku. Ciasto wałkujemy bardzo cienko i zawijamy pierogi.

Strudel z brzuszkami z karpia, szpinakiem i serem pleśniowym

Strudel z brzuszkami karpia.JPG

Składniki: 

Brzuszki z karpia,

szpinak,

cebula,

obrany czosnek,

ser camembert,

chleb tostowy,

czarnuszka,

jajka.

Przygotowanie: Brzuszki z karpia doprawić do smaku, ciasto francuskie rozwałkować. Nakładać tost pszenny, następnie szpinak podsmażony z cebulą i czosnkiem, rybę, a na koniec plastry sera pleśniowego. Wszystko zawinąć w ciasto, posmarować jajkiem i posypać czarnuszką. Piec w 190 stopniach ok. 20 minut.

Sos pomidorowy: 

Składniki: 

olej,

pomidory,

cebula,

czosnek obrany,

cukier,

natka pietruszki,

przyprawy.

Przygotowanie: Pokrojoną cebulę, czosnek podsmażyć, dodać pomidory, cukier i przyprawy, dusić aż zredukuję się o 25 %. Zmiksować na gładko. Dodać drobno posiekaną natkę pietruszki, doprawić do smaku.

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %

Average Rating

5 Star
0%
4 Star
0%
3 Star
0%
2 Star
0%
1 Star
0%

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Previous post Zimowy luksus z sportowym stylu
Next post Jak podarować bliskim radość na cały rok?