Potrawy na bazie bulionów to podstawa polskiej kuchni. Z ich udziałem powstają tradycyjne zupy, sosy i duszone mięsa, jak też dania bardziej nowatorskie, jak np. risotto. Jednak często, kiedy przychodzą ciepłe dni, ze stołów znikają nasze ulubione przysmaki. Kojarzą się bowiem z potrawami rozgrzewającymi, bardziej kalorycznymi. Tymczasem wcale tak nie musi być! Wystarczy sięgnąć po koncentrat bulionu warzywnego marki Krakus, za sprawą którego można w prosty sposób przygotować lekkie dania pełne świeżych, wiosennych produktów
Pęczotto ze szparagami i zielonym groszkiem
POTRZEBUJESZ:
- 1 szklanka kaszy pęczak
- 1 butelka koncentratu bulionu warzywnego Krakus
- 1 i 1/2 opakowania szparagów zielonych
- 1 szklanka groszku zielonego (świeżego lub mrożonego)
- 1 por (część biała)
- 2 łyżki oleju
- 1 łyżka masła
- 3 łyżki sera parmezan (startego)
- świeży tymianek
- 1 litr wody
- pieprz
- sól (opcjonalnie)
Szparagi umyj. Odłam zdrewniałe końcówki. Odłamane końcówki wrzuć do garnka, zalej wodą i gotuj ok. 15 minut. Wywar przecedź, a wygotowane szparagi wyrzuć. Por oczyść, umyj i pokrój. Rozgrzej na patelni olej, dodaj por i smaż ok. 2-3 minuty. Dodaj kaszę pęczak i mieszając smaż przez kolejne ok. 2-3 minuty. Dodaj na patelnię chochelkę wywaru spod szparagów. Gotuj mieszając, aż do wyparowania płynu. Wówczas wlej kolejną porcję wywaru. I tak postępuj, aż zostanie ci tylko 1 porcja wywaru. W międzyczasie potnij szparagi na 2 cm kawałki, zostawiając niepocięte główki. Dodaj ostatnią porcję wywaru, kawałki szparagów (bez główek) oraz groszek (mrożony nie wymaga rozmrażania). Całość wymieszaj i gotuj 5 minut. Dodaj główki szparagów, wlej koncentrat bulionu warzywnego Krakus i całość gotuj ok. 5 minut. Po tym czasie kasza powinna być delikatnie twarda, a warzywa miękkie. Na koniec dodaj masło, starty ser, tymianek oraz pieprz.
Gołąbki z bakłażanem
NA 10 SZTUK POTRZEBUJESZ:
- 150 ml koncentratu bulionu warzywnego Krakus
- 1 główka młodej kapusty
- 1 bakłażan
- 1 szklanka ryżu
- 1 czerwona cebula
- 2 ząbki czosnku
- ½ szklanki pestek słonecznika
- ½ łyżeczki płatków chilli
- ½ łyżeczki kuminu
- 3-4 łyżki posiekanej natki pietruszki + do podania
- 3 łyżki oleju do smażenia
- sól, pieprz do smaku
- opcjonalnie majeranek do pieczenia
W garnku zagotuj 1,5 litra wody, posól i wrzuć dokładnie wypłukany wcześniej ryż. Gotuj 12 minut i odcedź. Bakłażana pokrój w grubą kostkę, a cebulę i czosnek drobno posiekaj. Na patelni rozgrzej olej, na dość mocnym ogniu i smaż bakłażana – aż lekko się zarumieni. Gotowego zdejmij z patelni, delikatnie odciśnij z tłuszczu. Następnie podsmaż cebulę z czosnkiem i przyprawami. Chilli i kumin powinny się podgrzać – wtedy wydobywamy z nich najwięcej smaku. Na suchej patelni upraż ziarna słonecznika – podgrzej, aż lekko się zrumienią. W misce wymieszaj ryż z warzywami, dodaj natkę, słonecznik, dopraw do smaku i wymieszaj dokładnie. Z kapusty zdejmij zewnętrzne liście. Wytnij głąb i włóż do gotującej się wody, wyciętym głąbem do dołu na 5 minut. Następnie odwróć na ok. minutę i wyjmij na sitko. Gdy ostygnie, delikatnie ściągnij liście. Piekarnik rozgrzej do 180 st. C. Koncentrat bulionu warzywnego Krakus (150 ml) rozrób w 100 ml gorącej wody. Na każdy liść daj 2 łyżki farszu, zawiń ciasno i ułóż w naczyniu żaroodpornym. Z wierzchu posyp gołąbki świeżym majerankiem. Zalej przygotowanym bulionem, przykryj i zapiecz przez ok. 60 minut. Podaj posypane natką pietruszki lub z sosem pomidorowym.
Average Rating