Zadbane stopy to wizytówka zarówno kobiet, jak i mężczyzn. Kiedy temperatura za oknem rośnie, coraz chętniej prezentujemy je w odkrytym obuwiu. Pamiętajmy jednak, że upały i wystawianie stóp na działanie czynników zewnętrznych nie wpływa na nie korzystnie. Eksperci marki Gehwol przygotowali kilka porad, które pozwolą właściwie zadbać o nogi latem
Klapki oraz japonki, w których tak chętnie chodzimy latem, kojarzą nam się z wygodą i subtelnym podkreśleniem eleganckiego pedicure. Jak się jednak okazuje, właśnie w tym okresie powinniśmy przyłożyć więcej uwagi do pielęgnacji stóp, a w szczególności pięt. Ze względu na prostą budowę japonki nie zawsze utrzymują stopy we właściwej pozycji – but nam często ucieka, a pięta uderza o podłoże. Dodatkowo tego rodzaju obuwie nie amortyzuje odpowiednio uderzeń przy stawianiu kroków. Jakie problemy ze stopami mogą nas dotknąć latem i jak sobie z nimi poradzić?
Opuchlizna
Przyczyn puchnących nóg latem może być wiele. Jeśli problem jest uciążliwy najlepiej skonsultować go z lekarzem. Powodem może być niewydolność nerek lub żył. Jeśli jednak puchnięcie nie ogranicza naszej mobilności i ma miejsce jedynie w trakcie upalnych dni, to możemy spróbować domowych sposobów. Najważniejsze jest, aby w każdym możliwym momencie podnosić nogi do góry. Nawet, kiedy siedzimy w pracy przy biurku, dobrze jest podłożyć pod nogi krzesło i dać stopom odpocząć. Im wyżej będą nogi w stosunku do naszego tułowia, tym lepiej. Usprawni to transport limfy i wspomoże prawidłowy przepływ krwi. Dobrze jest także wesprzeć się preparatami z apteki np. doustnymi wyciągami z kasztanowca czy diosminą. Warto również pamiętać o aktywności fizycznej. Kiedy doskwiera nam upał najlepiej wybrać się na basen lub przejażdżkę rowerową. Dzięki temu poprawi się wydolność naczyń. Żyły można również wzmocnić kremami z zawartością wyciągu z kasztanowca czy oczaru. Delikatny masaż przy aplikacji balsamu załagodzi puchnięcie nóg. Dodatkowo zadba o skórę, odpowiednio ją nawilżając i odżywiając. Przydatne okażą się również kosmetyki chłodzące z wyciągiem z mięty pieprzowej oraz mentolu. Tego rodzaju kremy usuną uczucie zmęczenia oraz przyjemnie ochłodzą stopy.
Pękająca skóra
Gorące powietrze i buty, których podeszwa nie jest odpowiednio wyprofilowana (płaskie sandałki, japonki), mogą powodować twardnienie naskórka, w szczególności na piętach oraz na podbiciu dużego palca. Aby temu zapobiec warto codziennie stosować krem nawilżający do suchych i wrażliwych stóp. Zmiękczy on naskórek i zapobiegnie nadmiernemu odtwarzaniu się warstwy rogowej. Dodatkowo powstrzyma powstawanie nieprzyjemnego zapachu i uchroni przed grzybicą stóp. Jeśli jednak problem został zaniedbany i doszło do pęknięć naskórka, należy jak najszybciej zgłosić się do podologa lub, w przypadku braku takiej możliwości, rozpocząć intensywną regenerację naskórka w domu. W tym celu należy najpierw wykonać kąpiel z solą odświeżająco- chłodzącą, która dzięki zawartemu w składzie mocznikowi nawilży suchą i popękaną skórę oraz zmiękczy zrogowacenia. Następnie wykonać peeling i nałożyć maść dedykowaną popękanej i wysuszonej skórze. Przyniesie ona natychmiastową ulgę oraz przyśpieszy proces gojenia ran. W każdym możliwym momencie zaleca się również spryskiwanie stóp odpowiednim sprayem np. lawendowym tonikiem do stóp. Natychmiast orzeźwi i odświeży skórę i co najważniejsze – zdezynfekuje ją i nawilży. Trzeba pamiętać, że przez pęknięcia naskórka bardzo łatwo dostają się bakterie, które mogą wywołać infekcję.
Average Rating