Wina organiczne coraz popularniejsze
Czas czytania:2 min

Wina organiczne coraz popularniejsze

0 0

Moda na zdrowe jedzenie i ekologiczne produkty dynamicznie rośnie na całym  świecie. Podobny trend panuje również w branży winiarskiej. Wzrasta bowiem chęć konsumentów do spożywania najwyższej jakości win wytworzonych  w zgodzie z naturą. Dlaczego wina organiczne zyskują na popularności?

Wina organiczne czym są?

Na rynku pojawiły się  przeróżne propozycje producentów – wszystkie zgrabnie zjednoczone pod umownym terminem „wino ekologiczne”. W sklepach znaleźć możemy wina naturalne, biodynamiczne (biodynamic), organiczne (organic) jak również wina ze zrównoważonej uprawy (sustainable agriculture).

Aby na etykiecie znalazł się zapis wino ekologiczne producent podczas procesu tworzenia musi wykorzystywać tylko naturalne metody winifikacji, a winiarnia i produkty muszą posiadać odpowiedni certyfikat, który oznacza, że przeszły ścisłą kontrolę. Winiarnią, w której portfolio znajdziemy linię produktów Organic jest chilijska Cono Sur.

Wino organiczne musi pochodzić z upraw winorośli, gdzie stosuje się tradycyjne metody uprawy –  oznacza to, że nie mogą być stosowane sztuczne nawozy i środki ochrony roślin. Wszelkie prace związane z procesem tworzenia wina organicznego są w pełni ekologiczne.

Pracownicy winiarni Cono Sur z wielkim respektem podchodzą do ziemi, jaka rodzi winne grona, swoją pracą starają się nie zakłócać jej naturalnego rytmu. Ogromne połacie winnic przemierzają na rowerach. To właśnie rower – sztandarowy znak firmy jest symbolem ich pasji i poszanowania dla środowiska naturalnego. Cono Sur to pierwsza firma winiarska, która przystąpiła do projektu Carbon Neutral Delivery. Emisja CO2 wydzielanego przy morskim transporcie win Cono Sur została zmierzona i zredukowana do wartości bliskiej zeru.

Popyt na wina organiczne na świecie jest spory, szczególnie cieszą się one zainteresowaniem w krajach zorientowanych na ekologię takich jak Kanada, Japonia i Skandynawia. Trend „eko” zagościł również w Polsce. – wspomina Patrycja Sikorska, Starszy Specjalista ds. Promocji Marki i PR w firmie TiM S.A., będącej wyłączym dystrybutorem marki Cono Sur w Polsce.

Słychać głosy, że metoda produkcji wina naturalnego, organicznego nie wpływa bezpośrednio  na jego walory zarówno smakowe jak i zdrowotne. To twierdzenie podważa jednak coraz więcej badań naukowych – mówi Mariusz Glenszczyk Członek Rzeczywisty Stowarzyszenia Sommelierów Polskich, a na co dzień Wiceprezes Zarządu TiM S.A.

Jedno z nich jasno ukazuje, że  gleba w winnicy biodynamicznej jest aż o 30% bardziej nasycona w składniki mineralne niż w innych. Powoduje  to, że wino z tego miejsca ma w sobie więcej zbawiennych dla organizmu związków chemicznych. Ponadto winorośl uprawiana w duchu winnicy organicznej, ekologicznej jest przede wszystkim zdrowsza, co ma bezpośredni wpływ na balans alkoholu w winie oraz jego kwasowość, a także niską zawartość siarczanów.

Wina organiczne powinni powstawać z pasji, poszanowania natury i wiary w jej możliwości. Na świecie można obecnie zaobserwować pewną modę na organic wines, ale nie ma w tym nic złego. Wręcz przeciwnie, niesie to same korzyści nie tylko dla producentów i konsumentów, lecz przede wszystkim dla przyrody – podkreśla Adolfo Hurtado, Dyrektor Generalny i Główny Winemaker w winiarni Cono Sur i dodaje – w 1998 roku Vina Cono Sur zainicjowała program zintegrowanego zarządzania winnicami, rozpoczęła realizację upraw organicznych,  co zaowocowało otrzymaniem certyfikatów ISO. Dzięki tym wszystkim działaniom kontretykiety butelek win są opatrzone logiem CarbonNeutral Delivery – co daje jasny sygnał konsumentowi, ze kupuje produkt neutralny względem CO2.

Wino organiczne powstało z miłości do ziemi, dzięki ekologicznej metodzie uprawiania winorośli nie ma  w sobie nawet śladowych ilości pestycydów czy metali ciężkich.

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %

Average Rating

5 Star
0%
4 Star
0%
3 Star
0%
2 Star
0%
1 Star
0%

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Previous post Sportowy styl nie musi być nudny!
Next post Trend sezonu – jak nosić bomber jacket?