Dziewczyna w turbanie i jej książka
Czas czytania:1 min

Dziewczyna w turbanie i jej książka

0 0

Autorkę tej książki od lat mijałam na ulicach Opola – zawsze w starannym makijażu – i turbanie. Te nakrycia głowy Magdalena Schatt-Skotak zawsze miała fantazyjnie upięte, kolorowe, dopasowane do ubioru. Dziewczyna w chuście na głowie to jednak niecodzienność na opolskich ulicach – więc przyciągała wzrok. Niewiele osób wiedziało, że turban skrywa chorobę – pani Magdalena cierpi na alopecję, czyli całkowite łysienie. I o tej chorobie, tak trudnej dla kobiety, napisała książkę

„ŁysOlka i Długowłosy” powstała z myślą o dzieciach pani Magdy, gdy ta zorientowała się, że w przedszkolu jej córka miewa nieprzyjemności z powodu innego wyglądu mamy. To, co dla dzieci autorki było normą – mama bez włosów, dla innych było czymś dziwacznym. Hejt spotykał córkę autorki, ale i ją samą, gdu na ulicy słyszała docinki a propos wyglądu.

Bohaterowie „ŁysOlki i Długowłosego” to bliżnięta, Olek i Ola. Dziewczynka choruje na alopecję, Olek ma długie włosy. To opowieść o chorobie, życiu z nią i jej akceptacji. Napisana w przystępny sposób, ale nie infantylny, tłumaczy dzieciom to, co w życiu jest ważne: akceptacja, tolerancja dla inności, miłość w rodzinie, wsparcie bliskich. Dzięki niej czytelnicy dowiedzą się o mało znanej chorobie, która okalecza nie tylko fizycznie, ale jest też trudna do ogodzenia się z nią psychicznie. To lektura głównie dla dzieci kilkuletnich, ale czytający ją rodzice na pewno też się wzruszą.

Książka powstała dzięki zbiórce, którą Magdalena Schatt-Skotak zorganizowała w sieci. Odzew przeszedł wszelkie oczekiwania, bardzo szybko zebrano pieniądze na jej wydanie. Autorka zapowiada napisanie kolejnej części.

ŁysOlka i Długowłosy, Magdalena Schatt=Skotak, Wydawnictwo Opolgraf

Małgorzata Lis-Skupińska

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %

Average Rating

5 Star
0%
4 Star
0%
3 Star
0%
2 Star
0%
1 Star
0%

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Previous post Poznaj typ swojej sylwetki i zachwycaj wiosną
Next post Kanapka z pomysłem – 5 szybkich sposobów na kromkę chleba