Jak wspierać rozwój przedszkolaka? Recenzja poradnika dla rodziców
Czas czytania:2 min

Jak wspierać rozwój przedszkolaka? Recenzja poradnika dla rodziców

0 0

Jak wspierać rozwój przedszkolaka? Czy trzeba być wykształconym pedagogiem, by zapewnić dziecku odpowiedni rozwój? Monika Sobkowiak w swoim poradniku „Jak wspierać rozwój przedszkolaka”, pokazuje, że nie trzeba mieć wielkiego zaplecza, by pomóc dziecku w odpowiednim rozwoju

– W duchu metod dydaktycznych z końca XX wieku dzisiejsi dorośli wciąż wiążą sukces dziecka z opanowaniem umiejętności szkolnych, głównie pisania, czytania i liczenia. Tymczasem rozwój przedszkolaka to o wiele, wiele więcej – przekonuje Monika Sobkowiak, nauczycielka przedszkola, neurologopeda i blogerka, znana w sieci jako Pani Monia. O przedszkolnym sukcesie decyduje również rozwój ruchowy, emocjonalny i społeczny. Aby przygotować dziecko na wyzwania współczesnego świata, ważne jest rozwijanie analitycznego myślenia, zachęcanie do nauki programowania i budowanie zdolności do tworzenia twórczych rozwiązań.

W książce omówiono następujące obszary wspierania dziecka w rozwoju:

 • umiejętność komunikacji i rozwój mowy;
 • radzenie sobie z własnymi emocjami oraz w sytuacjach społecznych;
 • rozwój psychomotoryczny;
 • zdolność do myślenia matematycznego i analitycznego, badania, wnioskowania, eksperymentowania i korzystania z technologii informacyjno-komputerowych;
 • umiejętność czytania i pisania;
 • kreatywność, spostrzegawczość, pamięć, koncentracja oraz umiejętność przetwarzania różnorodnych bodźców zmysłowych.

Jak wspierać rozwój przedszkolaka – czym się wyróżnia na tle innych poradników?

Książka Moniki Sobkowiak nie jest napisana z pozycji wszystko wiedzącego eksperta. To książka napisana przystępnym i prostym językiem. Mamy wrażenie, że z kart książki „mówi” do nas zwykła mama, która podane rozwiązanie wściela w swoje wychowawcze życie.

Jak wspierać rozwój przedszkolaka to zbiór cennych rad, które ułatwią niejednemu rodzicowi pracę ze swoim dzieckiem. Mamy tu prawdziwe kompedium wiedzy o tym, jak wspierać dziecko całościowo, zarówno pod względem intelektualnym, jak i emocjonalnym czy fizycznym. Rodzice znajdą tutaj pomysły, jak twórczo spędzać czas z dziećmi. Jak się bawić, czego unikać, jak w prosty sposób stymulować kształtowanie zmysłów, pamięci, koncentracji.

Autorka pokazuje wiele zabaw, czasem bardzo oczywistych, które pomagają w stymulacji dziecięcego rozwoju. Duży nacisk położony został na naukę matematyki czy logicznego myślenia, ale również wprowadzenie przedszkolaka w świat nowych technologii. Z książki rodzice dowiedzą się jak stymulować rozwój mowy dziecka, a także poznają gry i zabawy poprawiające pamięć, koncentrację uwagi i spostrzegawczość .

Główne cechy książki:

 • napisana prostym i przystępnym językiem;
 • pokazuje holistyczne podejście do rozwoju dzieci;
 • nie ma w niej miejsca na „lanie wody”, wszystko jest napisane rzeczowo i konkretnie;
 • książka jest uporządkowana, czytający nie pogubi się w kolejnych tematach;
 • praktyczna – propozycje zabaw wspierających rozwój są „życiowe”, uwzględniają życie z małym dzieckiem i jego humory;

Książka pokazuje rodzicom, jak w prosty i przystępnym sposób wspierać dzieci. I co najważniejsze zachęca do spędzania z nimi tak dużo czasu, jak się da. Bo obecność rodzica dla dziecka to najlepsze wsparcie w rozwoju.

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %

Average Rating

5 Star
0%
4 Star
0%
3 Star
0%
2 Star
0%
1 Star
0%

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Previous post Jakie płytki nadają się na taras?
Next post Zabiegi, które warto wykonać jesienią