Margaret Atwood pisze dla dzieci. ,,Wysoko wśród drzew” ukazuje nowe oblicze znanej pisarki
Czas czytania:2 min

Margaret Atwood pisze dla dzieci. ,,Wysoko wśród drzew” ukazuje nowe oblicze znanej pisarki

0 0

14 września odbyła się premiera nowego sezonu ,,Opowieści podręcznej” na podstawie legendarnej powieści, ale mało kto wie, że jej autorka to także zdolna twórczyni literatury dziecięcej! ,,Wysoko wśród drzew” (przekł. Urszula Ruzik-Kulińska), napisana wierszem i zilustrowana przez Margaret Atwood minimalistyczna książka dla dzieci, ukazała się tydzień po premierze serialu nakładem wydawnictwa Levyz Books.

To bezpretensjonalna opowieść o emocjach pierwszych dziecięcych przygód i radzeniu sobie z niepewnością. Dwóch młodych bohaterów beztrosko bawi się w koronach drzew i wydaje się, że nawet wiatr i deszcz szalejące w konarach nie wyrwą ich ze świata fantazji. Do czasu, aż bobry postanawiają schrupać im drabinę, a dzieci uczą się, że wysoko wśród drzew może spotkać je także strach i niepewność. Dzięki sprytowi, wyobraźni i współpracy z innymi, bardziej przyjaznymi zwierzętami, łobuzy bezpiecznie lądują na ziemi, a gdy znów pewnie stają na nogach, nabierają ochoty na nowe, roztropniejsze przygody.

Na pierwszy rzut oka wydaje się, że „Wysoko wśród drzew” jest prostą igraszką słowno-wyobrażeniową. Margaret Atwood zabiera nas do czasów, gdy książki dla dzieci nie musiały być narzędziem edukacyjnym i wychowawczym – wystarczyło, że były źródłem rozrywki, często jedynej. Jednak wraz z upływem czasu, jej utwór nabiera nowego wymiaru. To historia o skromnych początkach legendy świata literatury i popkultury. A jeśli się przyjrzysz troszkę bliżej, miedzy wierszami odnajdziesz złotą myśl: zawsze trzymaj stopy na ziemi, nawet gdy głowę masz wysoko w chmurach.

Levyz Books - ,,Wysoko wśród drzew”

„Książka zainspiruje dzieci do pojmowania twórczych wyzwań, i czepiania radości i dumy z każdego małego kroku, nawet wtedy, gdy efekty wydają się skromne i nieznaczące” – ocenia książkę Anna Kmiecik, psycholożka i wydawczyni polskiej edycji. Z myślą o najmłodszych czytelnikach, stworzyła notkę biograficzną autorki, którą zaakceptowała sama Margaret Atwood. Wpis biograficzny pokazuje dzieciom, że pierwsze twórcze próby wielkiej pisarki, wcale nie były uwieńczone sukcesem: „Dziewczynka bardzo wcześnie zaczęła tworzyć swoje książki. Pierwszy tomik poezji jej autorstwa powstał, kiedy miała pięć lat. Dwa lata później napisała powieść. Była to historia o mrówce. Choć tamta książka nie odniosła sukcesu, dziś Margaret jest jedną z najbardziej znanych pisarek na świecie. Jej pomysły są tak cenne, że polują na nie złodzieje maszynopisów!”

Margaret Atwood o ,,Wysoko wśród drzew”

„Stworzyłam ,>>Wysoko wśród drzew<<, gdy w Kanadzie dopiero zaczynano wydawać książki dla dzieci. Mogliśmy używać tylko dwóch kolorów, bo trzy byłyby już za drogie w druku. Stąd niebieski, czerwony i ten dziwny brązowy, który wyszedł z połączenia dwóch pierwszych. Z tej samej przyczyny całą książkę kaligrafowałam odręcznie: aby zaoszczędzić. Miałam pewne doświadczenie w projektowaniu graficznym i drukarstwie – w czasach uniwersyteckich pod koniec lat 50. sprzedawałam nawet sitodrukowe plakaty, które tworzyłam na stole pingpongowym – więc wiedziałam, jak kaligrafować litery. Rysunki były czarno-białe. Wykonałam je piórkiem i tuszem, a potem wyjaśniłam wydawcy, gdzie powinien się znaleźć każdy z dwóch kolorów. Stosowaliśmy najprostsze techniki – nie było wówczas komputerów – i efekt także wygląda dość prosto. Niemniej wciąż jestem bardzo dumna z tej książki, mam do niej sentyment”.

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %

Average Rating

5 Star
0%
4 Star
0%
3 Star
0%
2 Star
0%
1 Star
0%

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Previous post Inspiracje na niespodziankę dla przyszłej mamy z okazji baby shower
Next post Tatuaż – już nie na całe życie