Pokrzyk Katarzyna Puzyńska – recenzja
Czas czytania:2 min

Pokrzyk Katarzyna Puzyńska – recenzja

0 0

Pokrzyk to już jedenasta część sagi przygód policjantów z Lipowa. Książka zaczyna się w miejscu, w którym skończyła się poprzednia część Rodzanice. W tej części autorka uwikła bohaterów w wiele dylematów moralnych i problemów, z którymi tak łatwo sobie nie poradzą. Książka ukazała się nakładem wydawnictwa Prószyński i S-ka

Klementyna Kopp zostaje oskarżona o zabójstwo dziennikarki Joanny Kubiak. Ucieka przed policją i ukrywa się gdzieś w lesie. Kiedy ginie kolejna osoba – Leokadia Orłowska, Kop jest widziana jak ucieka z łazienki, w którym dokonano morderstwa. Policjanci są zdeterminowani, żeby złapać byłą policjantkę. Ale! Kopp ma sojusznika, w postaci Daniela Podgórskiego, który stara się oczyścić przyjaciółkę z zarzutów. Policjanci szukając Kopp i próbując wyjaśnić przyczyny śmierci Leokadii Orłowskiej, nie wiedzą, że motyw znajdą w zbrodni, która miała miejsce ponad 40 lat.

Katarzyna Puzyńska po raz kolejny stworzyła opowieść, która wciąga od pierwszej do ostatniej strony, która trzyma w napięciu. Mamy krwawą zbrodnię, zawiłe śledztwo i tajemnicę z przeszłości, czyli to za polscy czytelnicy pokochali sagę o Lipowie. Puzyńska przyzwyczaiła mnie już, że przygotowane przez nią intrygi są niebanalne i ciężko rozwiązać je na własną rękę. Ale! czegoś mi w tej części zabrakło, przysłowiowej kropki nad „i”, która sprawiłaby, że Pokrzyk stałby się najlepszą częścią sagi.

Tym, co nie podobało mi się w tej części, była kreacja głównych bohaterów. Rysy psychologiczne postaci zawsze były mocnym punktem książek Katarzyny Puzyńskiej. A tu, dostaliśmy rozchwianą emocjonalnie Weronikę, wijącego się w kłamstwie Daniela, który z jednej strony walczy z alkoholowymi demonami, a z drugiej próbuje określić, którą kobietę kocha i Emilię, o której dość powiedzieć, że po prostu jest. Ten miłosny trójkąt przybrał formę brazylijskiej telenoweli. I przyznaję, zaczynam mnie już denerwować. Zwłaszcza ciągłe powtarzanie Daniela, że tego wieczoru na pewno rozwiąże sprawę swoich uczuć do jednej z kobiet.

Dodatkowo mało w Pokrzyku mamy pracy operacyjnej policji, samego prowadzenia śledztwa, co powoduje, że książkę czyta się raczej jak obyczajówkę, a nie rasowy kryminał, a zazwyczaj autorka utrzymywała te gatunki w równowadze. Historia sióstr, adoptowanych córek Leokadii Orłowskiej, trąci trochę tanią telenowelą. Zabrakło mi tu retrospekcji oczami samej Leokadii czy Patryka, który zmarł tragicznie 40 lat temu.

https://www.instagram.com/p/B4ecSlGFo3I/

Pokrzyk to książka, która jedynie ociera się o klimaty Lipowa z pierwszych tomów sagi. To powieść o zupełnie innych ludziach, chociaż nazwiska zostały te same. Przykro mi to pisać, ale nikogo z nich nie polubiłam, za nikim nie podążałam, nikomu nie kibicowałam i nie współczułam. No może nie tak do końca nikomu nie kibicowałam. Puzyńska odkrywa kolejne karty z przeszłości Klementyny Kopp i to jest najciekawsza część książki. Z każdą odkrywaną tajemnicą zaczynam coraz bardziej rozumieć tą postać, a moja sympatia wobec niej stale rośnie.

„Pokrzyk” w mojej ocenie odbiega nieco od poprzednich części. Nie jest zły, aczkolwiek podobał mi się mniej niż jego poprzednicy. Mimo, że od pierwszych stron akcja rusza z kopyta i wciąga czytelnika w swoje sidła, to od pewnego momentu za bardzo się ciągnie.

Mimo zarzutów co do historii opowiedzianej w książce, muszę podkreślić, że końcowe sceny wbijają w fotel i trzymają w napięciu. Zakończenie – majstersztyk, który na długo pozostawia czytelnika w zamyśleniu. Koniec zupełnie przykrył niedociągnięcia całej książki. Powiem więcej, dla tego zakończenia warto było tą książkę przeczytać! Czekam z niecierpliwością na kolejny tom sagi.

Aleksandra Załęska


Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %

Average Rating

5 Star
0%
4 Star
0%
3 Star
0%
2 Star
0%
1 Star
0%

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Previous post Wgryź się w tartę! Uwaga: nie dla wampirów!
Next post Gadżety erotyczne dla początkujących