Najhuczniejsze imprezy karnawałowe na świecie
Czas czytania:5 min

Najhuczniejsze imprezy karnawałowe na świecie

0 0

Zima bywa szara, ponura i deszczowa. To pora roku, która odbiera energię. Są jednak sposoby na to, aby nie dać się przygnębieniu. Jednym z lepszych jest szalona impreza, a jeszcze lepiej, jeśli jest w kraju, w którym panuje nieco łaskawsza aura. Muzyka, kolorowe stroje, weseli, roztańczeni ludzie – wszystko to, i wiele więcej czeka na najpopularniejszych na świecie karnawałach. Oto miejsca, w których bez wątpienia można poczuć, czym są prawdziwe imprezy karnawałowe

Imprezy karnawałowe na świecie

Brazylia

Gdzie? W Rio de Janeiro. Kiedy? 5 – 9 luty 2016 r. Nie może być inaczej! Zestawienie otwiera brazylijski karnawał w Rio de Janeiro. To, co tam dzieje się podczas kilku dni zabawy, przerasta wszelkie oczekiwania. Euforia, paleta barw, spora dawka muzyki, piękne tancerki – tak w skrócie można by opisać karnawał w Rio. Na ulicach miasta, pod gołym niebem bawi się mnóstwo ludzi, wszyscy z ciekawością i zainteresowaniem przyglądają się tancerkom. Podziwia się nie tylko ich umiejętności, ale też kolorowe stroje, które przygotowywane są przez wiele miesięcy. Najważniejsze dni karnawału to niedziela oraz poniedziałek – kiedy kilkanaście szkół samby rywalizuje ze sobą o tytuł najlepszej. To prawdziwy spektakl. Natomiast, gdy słońce zachodzi roztańczony tłum przenosi się na słynną Copacabanę, gdzie dalej impreza trwa w najlepsze. Na całym świecie, w telewizji i prasie pojawiają się zdjęcia z karnawału w Rio. Takiej atmosfery nie ma po prostu nigdzie indziej.

Brazylia

Gdzie? W Salvador da Bahia. Kiedy? 4 – 10 luty 2016 r.
Brazylia cała tańcem stoi. Kolejnym szalonym karnawałem jest tu ten, organizowany w mieście Salvador da Bahia. To bardzo radosna, spontaniczna i energiczna zabawa, której światła widać aż z kosmosu. Uczestniczy w niej ok. 2 mln osób, dlatego uznana została za największą na świecie imprezę uliczną. Salwadorski karnawał to piękne tancerki, oryginalne stroje i głośna muzyka. Na przemierzających miasto sambodromach swoje umiejętności prezentują zespoły muzyczne. Gorące rytmy każdego zachęcą do tańca, nawet tych, którzy uważają, że mają dwie lewe nogi.

Włochy

Gdzie? W Wenecji. Kiedy? 30 styczeń – 9 luty 2016 r.
Bez wątpienia w Wenecji organizowany jest najbardziej znany karnawał na naszym kontynencie. Ma długą i ciekawą historię. W XVIII w. trwał aż miesiąc, jednak Bonaparte uznał, że należy położyć mu kres – będzie żadnego karnawału – wg Bonapartego było wtedy za głośno. Imprezę wznowiono dopiero w 1980 r. i obecnie trwa ona 10 dni, podczas których Wenecja zupełnie się zmienia. Piękne stroje, peruki i maski stanowią obowiązkowe elementy stroju uczestników zabawy. Najważniejszą „sceną”, na której obejrzeć można rewię kostiumów jest kojarzony z elegancką salą balową – plac. św. Marka. Co roku wybierany jest inny temat przewodni karnawału. Imprezę rozpoczyna pochód przebierańców. Ciekawym wydarzeniem są popisy akrobaty, który z przyczepionymi skrzydłami wspina się na dzwonnicę i rzuca na łudzi konfetti. Weneckiemu karnawałowi przyświeca sentencja – „Raz w roku dozwolone jest zwariować”.

Boliwia

Gdzie? W Oruro. Kiedy? 5 – 9 luty 2016 r.
Karnawał w Oruro kilkanaście lat temu wpisany został na listę UNESCO. Fakt ten już skłania do tego, by uczestniczyć w zabawie. Tuż po Rio de Janeiro, to właśnie Oruro jest najpopularniejszym karnawałowym miastem w całej Ameryce Południowej. Już od porannych godzin gości tam dzika impreza, a na ulicach podziwiać można tancerki i tancerzy. Zabawa organizowana jest w hołdzie inkaskiej Matki Ziemi. Znanym zwyczajem podczas karnawału w Oruro jest pryskanie się pianką w sprayu i oblewanie wodą. Popularne są też fioletowe pelerynki, które można kupić na ulicy. Taka impreza nie może się nie udać.

Indie

Gdzie? W Goa. Kiedy? 6 – 9 luty 2016 r.
Indyjskie miasto Panaji słynie z kapitalnej zabawy karnawałowej, której motto brzmi – „jedzcie, pijcie, radujcie się”. Każdy, kto miał okazję uczestniczyć w tym święcie doskonale wie, jak dużą rolę odgrywa w nim jedzenie. Na ulicach Goa można znaleźć liczne stragany ze smakołykami i napojami, a przed karnawałem organizowany jest festiwal z konkursem gotowania. Atrakcją jest parada, podczas której udekorowane platformy przejeżdżają ulicami miasta. Jest muzyka, ludzie ubrani w kolorowe stroje, nie brakuje też artystycznych występów połykaczy ognia, czy tancerzy. Jeśli chcecie spędzić tam karnawał i nie macie zamiaru nosić wymyślnych kostiumów, lepiej załóżcie na siebie stare ubrania, ponieważ uczestnicy tej szalonej imprezy często oblewani są kolorową wodą. Jedno jest pewne – karnawał w Indiach jest niezwykle barwnym świętem.

Francja

Gdzie? W Nicei. Kiedy? 12 – 28 luty 2016 r.
Karnawał w Nicei znany jest z niezwykłych parad. Ulice miasta wypełniają platformy bogato udekorowane tysiącami pachnących kwiatów. Na platformach zobaczyć można m.in. ludzi przebranych za bajkowych bohaterów. Najważniejszy jest rydwan królowej karnawału, który dekoruje się storczykami. Karnawał w Nicei to salsa, tango, jazz, rock, występy taneczno – muzycznych zespołów z egzotycznych krajów, defilady, marsze szkół cyrkowych i czarownic. Ogromną atrakcją są kwiatowe bitwy, a także bal maskowy. Na zakończenie karnawałowych szaleństw organizowany jest pokaz sztucznych ogni.

Wyspy Trynidad i Tobago

Gdzie? W Port of Spain. Kiedy? 8 – 9 luty 2016 r.
Położone wzdłuż wenezuelskich wybrzeży Wyspy Trynidad i Tobago także znane są z kolorowego karnawału. Taneczna, afrykańska muzyka rozbrzmiewa tam już od sylwestra. W stolicy – Port of Spain, która stanowi „miks” kulturowy, wszyscy mieszkańcy łączą się we wspólnej imprezie. Niezależnie od tego, czy są Europejczykami, Hindusami, czy pochodzą z Afryki. Nie ma znaczenia także religia. Karnawał to liczne barwne korowody, piękne, oryginalne stroje i urocze tancerki. Nie brakuje artystycznych pokazów i konkursów. Świętowaniu sprzyja wspaniała pogoda.

Belgia

Gdzie? W Binche. Kiedy? 7 – 9 luty 2016 r.
W belgijskim Binche organizowany jest jeden z najstarszych karnawałów w Europie. Został on doceniony przez UNESCO i wpisany na listę niematerialnego dziedzictwa. Nie brakuje na nim tancerzy, muzyki i orkiestr, ale słynie przede wszystkim z parady „gilles”, podczas której chłopcy i mężczyźni przebrani za błaznów maszerują w swych fantazyjnych strojach ulicami miasta i rzucają uczestnikom zabawy pomarańcze – na szczęście. Ciekawostką jest fakt, że błaznem może zostać jedynie rdzenny mieszkaniec miasta, tradycja bycia „gilles” przechodzi z ojca na syna. Karnawał w Binche jest bardzo oryginalnym wydarzeniem. Warto wziąć w nim udział, by zobaczyć jak nietypowe stroje można stworzyć.

Portugalia

Gdzie? W Loule. Kiedy? 6 – 9 luty 2016 r.
Karnawał w portugalskim Loule ma długą, ponad 100-letnią historię. To słoneczne miasto zachwyca cały rok, ale warto je odwiedzić w lutym, kiedy to trwa wyśmienita zabawa, a atmosfera jest jeszcze bardziej sprzyjająca. Karnawał otwiera barwna parada w sobotę. Radosny nastrój imprezy udziela się każdemu. Atrakcją są platformy z podobiznami znanych osób. Jest głośna muzyka, pokazy samby i wielokolorowe konfetti – czyli wszystko, czego oczekujemy podczas szalonej zabawy.

Grecja

Gdzie? W Patras. Kiedy? 17 styczeń – 14 marzec 2016 r.
W połowie stycznia greckie miasto Patras zaprasza na rewelacyjną imprezę. Obchodzi się tam karnawał, który liczy już ponad 160 lat. Ulice wypełniają przebierańcy, są koncerty, konkursy, parady, platformy z barwnymi postaciami, które nawiązują do wydarzeń ubiegłego roku. Przybywając tam warto kupić sobie ciekawy kostium, gwizdek lub chociaż maskę, by wczuć się w karnawałowy klimat. Zwyczajem jest, że kobiety przychodzą na potańcówki same, mają maski oraz piękne czarne szaty i wybierają sobie kompanów do tańca. Na koniec karnawału organizowane są dwie parady – nocna w sobotę, a dzienna dzień później.

źródło: www.promocjelotnicze.com.pl

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %

Average Rating

5 Star
0%
4 Star
0%
3 Star
0%
2 Star
0%
1 Star
0%

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Previous post Kolorowe przekąski na karnawał
Next post Pokój dla przedszkolaka w skandynawskim stylu