Jak podnieść libido?
Czas czytania:3 min

Jak podnieść libido?

0 0

Tematy związane z seksualnością, szczególnie z jej zaburzeniami, nie są zbyt często tematem do rozmowy. Chociaż przeróżne dysfunkcje dotykają bardzo dużej części społeczeństwa, to jednak nadal są w strefie tabu. Często nie omawia się ich nawet z najbliższymi przyjaciółmi, partnerami, o wizytach u seksuologa też nie wspominając. Właśnie problemy z libido u kobiet i potencją u mężczyzn są szczególnie powszechne

Czym jest libido?

Libido, z łac. pożądanie, to nic innego jak popęd seksualny. Jego natężenie jest ciężkie do zdefiniowania, zależy głównie od osobistych uwarunkowań, płci, wieku. Statystycznie najwyższą zdolność i chęć do uprawiania seksu mają młodzi mężczyźni. Zresztą męska płeć podlega mniejszym wahaniom libido, co może mieć podłoże ewolucyjne (więcej na ten temat: https://www.strefanamietnosci.pl/libido-co-to-jest-i-co-na-nie-wplywa/)

Sam poziom libido nie jest najważniejszy. To, czy potrzeba seksu występuje kilka razy na dzień czy kilka razy na miesiąc, ma znaczenie drugorzędne, bo nadal mówimy tu o normalnym poziomie libido.

Spadek to zaś tej normalności obniżenie, czasem stopniowe, gdy wystarcza zbliżenie kilka razy w roku, a czasem całkowite, gdy seks „wypada” z kręgu zainteresowań.

Przyjęło się, że o spadku libido mówimy w odniesieniu do kobiet. Nie jest jednak tak, że mężczyźni są od tej przypadłości wolni. Po prostu dotyka ich ona kilka razy rzadziej, niż kobiety.

Co powoduje spadek libido?

Jest wiele czynników, endo- i egzogennych, które mogą wpływać na obniżenie libido u kobiet. Do najczęstszych zalicza się problemy hormonalne, choroby i schorzenia, a także przyjmowanie w związku z nimi leki. Widoczne jest to zwłaszcza w przypadku depresji, która sama z siebie powoduje obniżenie apetytu na seks, a dodatkowo robią to przyjmowane leki.

Częstym problemem, bynajmniej nie dotykającym tylko kobiet, jest przewlekłe zmęczenie i stres. Związane z pracą, domem, życiem rodzinnym… Nie bez powodu stres określany jest mianem choroby cywilizacyjnej. Jego wpływ na psychikę i stan fizyczny organizmu jest bardzo niekorzystny i bardzo też szeroki.

Ale przecież powodów spadku libido wcale nie trzeba szukać daleko. Powodowane mogą być przez najbliższych – męża, partnera. Problemy w związku bardzo często przekładają się na życie erotyczne. Ciężko chcieć uprawiać seks z kimś, do kogo traci się zaufanie, gdy słabną więzi emocjonalne, gdy partner nie docenia kobiety czy sprowadza jej rolę tylko do seksualnej.

Jak przekonuje nas portal https://www.strefanamietnosci.pl obniżenie ochoty na seks wynikać może także z jego niskiej wartości. To tak zwana rutyna małżeństwa, brak chęci do eksperymentowania, skupianie się na własnej przyjemności i zapominanie o partnerce, niedocenianie roli gry wstępnej.

Jak podwyższyć libido?

Kwestia „jak podnieść libido” zależy od powodów jego spadku. Nie zawsze można dokonać jakichkolwiek zmian we własnym zakresie i konieczna jest konsultacja ze specjalistą. Tak jest w przypadku przyjmowania tabletek antykoncepcyjnych czy antydepresyjnych, ale także w przypadku osób mających inne problemy zdrowotne. Cukrzyca, anemia, problemy sercowe, naczyniowe, ciśnieniowe – mogą powodować spadek libido a także wykluczać przyjmowanie niektórych suplementów diety podnoszących je.

Osoby zdrowe mają jednak dość szeroki wachlarz możliwości.

Na przykład zalecana i skuteczna jest zmiana trybu życia. Położenie większego nacisku na sen, wypoczynek, relaks. Tak samodzielny, jak z partnerem/ką. Eliminacja, choć częściowa, źródeł stresu powinna widocznie odbić się na poprawie samopoczucia, zwiększeniu poziomu hormonów szczęścia (endorfiny, dopamina), a to prowadzi właśnie min. do podniesienia ochoty na seks.

Ten zaś warto urozmaicić. Nie sprowadzać się tylko do tych samych ruchów za każdym razem. Eksperymentować. Niekoniecznie musi oznaczać to wizytę w sklepie dla dorosłych, bo nie każdy to akceptuje. Ale poszerzenie arsenału pieszczot, większy nacisk na czułość i grę wstępną, rozmawianie o swoich potrzebach – to skutkuje.

Nuda w sypialni jest często przywoływana jako powód spadku zainteresowania seksem. Bo skoro nic nie może zaskoczyć, to po co robić to po raz kolejny? Jako jeden ze środków na podniesienie libido zaproponować można za: https://www.strefanamietnosci.pl/spadek-libido-jak-z-nim-walczyc/, również suplementację. Na rynku dostępne są tabletki na libido dla kobiet, zawierające stymulujące wyciągi roślinne i uzupełniające niedobory minerałów i witamin. To również działa.

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %

Average Rating

5 Star
0%
4 Star
0%
3 Star
0%
2 Star
0%
1 Star
0%

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Previous post Święta, święta, a po świętach… nadprogramowe kilogramy
Next post Edukacja dzieci doskonałą inwestycją w przyszłość