Młode, aktywne zawodowo czy w okresie menopauzy? Jakim kobietom tabletki antykoncepcyjne mogą poprawić jakość życia?
Czas czytania:3 min

Młode, aktywne zawodowo czy w okresie menopauzy? Jakim kobietom tabletki antykoncepcyjne mogą poprawić jakość życia?

0 0

Współczesna doustna antykoncepcja hormonalna to już nie tylko zabezpieczenie przed nieplanowaną w danym momencie ciążą, ale także szereg właściwości pozaantykoncepcyjnych, które mogą sprostać oczekiwaniom kobiet! Niezależnie od tego, czy prowadzimy intensywny styl życia, jesteśmy zapracowane, podróżujemy, uprawiamy sport zawodowo lub hobbystycznie, mamy pasję, która wymaga od nas dyspozycyjności, a może po prostu borykamy się z zaburzeniami hormonalnymi – dobrze dobrane tabletki są w stanie wpłynąć pozytywnie na komfort i jakość naszego życia. W badaniu Biostat, zrealizowanym na zlecenie Gedeon Richter Polska Sp. z o.o., w ramach kampanii edukacyjnej Antykoncepcja Szyta Na Miarę, uczestnicy zostali poproszeni o wybranie grup kobiet, którym pigułki mogą przynieść największe korzyści. Kogo wskazali badani?

Dla aktywnych seksualnie!

25 proc. wszystkich respondentów, którzy wzięli udział w badaniu, wskazało kobiety aktywne seksualnie jako tę grupę, której tabletki antykoncepcyjne mogą poprawić jakość życia w stopniu największym. Panie i panowie wykazali się ogromną zgodnością w tej kwestii, ponieważ 23 proc. kobiet oraz 27 proc. mężczyzn wskazało właśnie tę grupę. Popularność tych odpowiedzi pokazuje, że tabletki antykoncepcyjne wciąż w znacznej mierze funkcjonują w świadomości społeczeństwa w kontekście seksu i właściwości zabezpieczających przed nieplanowaną w danym momencie ciążą. I nie ma się co dziwić, ponieważ pigułki znane są ze swojej wysokiej skuteczności antykoncepcyjnej, która przekłada się na większą spontaniczność i częstotliwość zbliżeń. Dodatkowo, już dawno minęły czasy, gdy zażywanie tabletek wiązało się np. z obniżonym libido, skutkującym częstym – przysłowiowym – „bólem głowy” u pań i brakiem chęci na współżycie. Dostępne dziś pigułki są sprzymierzeńcem kobiet, lubiących spontaniczne zbliżenia z partnerem, ponieważ nie tylko zabezpieczają, ale przede wszystkim nie zmniejszają ochoty na spotkania w sypialni.

Pomocne kobietom młodym

Drugie miejsce zajęła grupa kobiet młodych, wskazana przez ankietowanych jako ta, której antykoncepcja może poprawić komfort i jakość życia. Z raportu „Seksualna mapa Polki” wynika, że średni wiek inicjacji seksualnej kobiet w Polsce waha się między 17. a 20[1]. rokiem życia. Dlatego tabletki antykoncepcyjne, dzięki swojej wysokiej skuteczności i jednocześnie prostym schemacie dawkowania, mogą ułatwić wkroczenie w świat dojrzałości seksualnej. Dobrym rozwiązaniem w przypadku młodych kobiet jest antykoncepcja niskodawkowa, charakteryzująca się obniżoną dawką hormonów, której skuteczność jest równie wysoka, jak w przypadku  pozostałej antykoncepcji hormonalnej. Młode kobiety mogą odkrywać swoją seksualność w poczuciu komfortu i zabezpieczenia przed niechcianą ciążą. Ale to nie wszystko! Warto podkreślić, że młody wiek to także „burza hormonów”, a co za tym idzie – różnych problemów. Pigułki, dzięki pozaantykoncepcyjnym właściwościom, mogą pomóc młodym kobietom, u których wystąpią problemy z cerą lub wypadającymi włosami czy nadmiernym owłosieniem (hirsutyzmem), wynikające z zaburzeń hormonalnych. Doustna antykoncepcja hormonalna może pomóc także paniom, które borykają się z bolesnymi i obfitymi miesiączkami.

kobiety.jpg

Dla kobiet, nieplanujących macierzyństwa w najbliższym czasie

Trzecie miejsce na podium – 16 proc. odpowiedzi, należy do grupy kobiet, które nie planują zostać mamą. Pigułki, dzięki swojej wysokiej skuteczności, mogą zapewnić tym paniom wysoką ochronę antykoncepcyjną oraz ułatwić kontrolę cyklu. Ale, jak wiadomo, kobieta zmienną jest, i jeśli w którymś momencie życia zmieni swoje plany w zakresie macierzyństwa, to nic nie stoi na przeszkodzie! Doustna antykoncepcja hormonalna, stosowana nawet długoterminowo, nie obniża naturalnej płodności i umożliwia staranie się o dziecko niemal od razu po jej odstawieniu.

Wśród odpowiedzi ankietowani wskazali również grupy kobiet: które borykają się z bolesnymi miesiączkami – 9 proc., zmagających się z zaburzeniami hormonalnymi – 8 proc., a także grupę kobiet w okresie menopauzy – 3 proc.  Natomiast 13 proc. społeczeństwa nie potrafiło wskazać odpowiedzi, co pokazuje, że świadomość w zakresie stosowania tabletek antykoncepcyjnych i ich korzyści pozaantykoncepcyjnych jest wciąż zbyt niska. Nieustanna edukacja na temat doustnej antykoncepcji hormonalnej jest bardzo potrzebna, żeby kobiety wiedziały o możliwościach, jakie oferuje im współczesna farmakologia.

Doustna antykoncepcja hormonalna może poprawić jakość i komfort życia kobiet ją stosujących. Niezależnie od wieku czy stylu życia tych kobiet, pod warunkiem, że będzie prawidłowo dobrana i dostosowana do indywidualnych potrzeb i oczekiwań. Różnorodność dostępnych obecnie tabletek antykoncepcyjnych pozwala na wybór schematu przyjmowania oraz dobór dawek hormonów. Dlatego świadoma swoich potrzeb kobieta, z pomocą ginekologa znajdzie wśród dostępnych tabletek swojego „sprzymierzeńca”. To, co warto podkreślić to fakt, że obecne pigułki to już nie tylko zabezpieczenie przed ciążą, ale przede wszystkim szereg właściwości, które mogą być odpowiedzią na konkretne potrzeby kobiet.

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %

Average Rating

5 Star
0%
4 Star
0%
3 Star
0%
2 Star
0%
1 Star
0%

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Previous post Leczyć czy nie leczyć – poznaj prawdę o mleczakach
Next post Śniadanie? Naturalnie BEZ… nudy!