Coraz więcej Polek docenia kosmetyki naturalne
Czas czytania:2 min

Coraz więcej Polek docenia kosmetyki naturalne

0 0

Aż 93 proc. Polek z dużych miast powyżej 250 tys. mieszkańców deklaruje, że używa kosmetyków naturalnych. Przy czym co dziesiąta z ankietowanych używa wyłącznie takich preparatów – wynika z badania Instytutu Badawczego SW Research, przeprowadzonego w czerwcu 2019 roku na zlecenie organizatorów targów kosmetyków naturalnych Ekocuda. Co kieruje Polkami, które coraz chętniej sięgają po kosmetyki inspirowane naturą?

Kiedy bycie eko zaczęło być trendy, spekulowano, że będzie to moda, która jak wszystkie, szybko przeminie. Obserwując rozwój tego rynku na przestrzeni ostatnich lat wyraźnie widać, że mówienie
o modzie jest tu nie na miejscu, a wręcz można głośno stwierdzić, że to nowy styl życia, który świadomie wybiera coraz więcej Polaków.

ZMIANA NAWYKÓW KONSUMENCKICH – ROŚNIE ŚWIADOMOŚĆ POLEK

Kosmetyki naturalne mają coraz większe rzesze zwolenników. Konsumentki wybierają bowiem coraz bardziej świadomie – lepiej rozumieją swoje potrzeby i wymagania. Przeważająca liczba ankietowanych (70 proc.) utrzymuje, że w ostatnich latach gruntownie zmieniło się ich podejście do składu wybieranych produktów. A co za tym idzie – teraz są o wiele bardziej skłonne sięgać po kosmetyki naturalne, niż w przeszłości. Zmiany widać również w nastawieniu konsumentek do cen produktów. Aż 65 proc. badanych kobiet deklaruje, że jest skłonnych wydać więcej na produkty zawierające większą ilość naturalnych składników. Najczęściej pojawiające się kwoty oscylują między 50 a 99 zł.

– Do stosowania kosmetyków naturalnych w głównej mierze motywuje nas chęć zadbania o zdrowie oraz coraz częstsze problemy z cerą, które są wynikiem szybkiego trybu życia, niekoniecznie zdrowego odżywiania i zanieczyszczeń powietrza. Istotną kwestią jest też troska o środowisko. Bardzo dużo mówi się ostatnio o ochronie środowiska i zgubnym wpływie działalności człowieka na klimat, dzięki czemu konsumenci chcą dokonywać wyborów bardziej przyjaznych naturze – mówi Zuzanna Mierzejewska, twórczyni „Ekocudów”.

WYNIKI BADAŃ_2© Zuzanna Mierzejewska, 2019.png

ZDROWY STYL ŻYCIA – BUDUJE SPOŁECZNOŚĆ

Wraz z rosnącym zapotrzebowaniem na kosmetyki naturalne, przybywa miejsc, gdzie można je zakupić. Badania pokazały, że Polki najchętniej kupują preparaty naturalne w popularnych drogeriach (56 proc.) oraz w sklepach online (również 56 proc.). Coraz częściej (28 proc. ankietowanych) wybierają też sklepy specjalizujące się w sprzedaży kosmetyków naturalnych.

– Ważnym miejscem popularyzacji naturalnych kosmetyków są różnego rodzaju imprezy, takie jak m.in. nasze targi. Wiele kobiet biorących w nich udział robi to ze względu na możliwość przetestowania i konsultacji przed zdecydowaniem się na zakup. Chcą również poznawać nowe marki, których zazwyczaj nie spotykają w standardowych sklepach. Wydarzenia, które skierowane są do miłośników naturalnych kosmetyków, mają na celu nie tylko promocję produktów czy łączenie producentów z ich klientami. To także ważna przestrzeń dla budowania i integrowania tej społeczności. Stąd tak istotną częścią Ekocudów jest edukacja w formie warsztatów, wykładów czy panelu dyskusyjnego. W badaniach ponad połowa ankietowanych, które kiedykolwiek brały udział w targach, stwierdziła, że chętnie uczęszcza na takie dodatkowe atrakcje, więc bardzo mnie to cieszy! – mówi Zuzanna Mierzejewska.

WYNIKI BADAŃ_3© Zuzanna Mierzejewska, 2019.png

INTERNET – GŁÓWNE ŹRÓDŁO INFORMACJI O KOSMETYKACH NATURALNYCH

Badanie pokazuje, że głównym źródłem wiedzy o naturalnej pielęgnacji jest Internet – przede wszystkim grupy skupiające osoby zainteresowane tym tematem (wskazuje na nie 51 proc. ankietowanych), blogi, a coraz częściej także vlogi kosmetyczne, którymi inspiruje się 40 proc. badanych. Z kolei 35 proc. respondentek polega na opiniach i poleceniach znajomych. Ponadto co piąta z ankietowanych kobiet korzysta z aplikacji ułatwiających weryfikację składu.Odbywające się cyklicznie wiosną i jesienią „Ekocuda” są obecnie zdecydowanie najpopularniejszą tego typu imprezą. Zna je nieco ponad połowa (60 proc.) badanych potrafiących przywołać nazwy jakichkolwiek targów.

Podejście Polek do kosmetyków zmienia się wraz ze wzrostem świadomości. Wybór kosmetyków naturalnych może cieszyć, bowiem wiążę się z dbałością o zdrowie. A jak mówi organizatorka Ekocudów, Zuzanna Mierzejewska, bycie eko to nie chwilowy trend, a styl życia wybierany przez coraz więcej świadomych osób.

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %

Average Rating

5 Star
0%
4 Star
0%
3 Star
0%
2 Star
0%
1 Star
0%

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Previous post Psycholożka, adwokatka, pediatrka – co Polacy sądzą o feminatywach?
Next post Czas na budyń – klasyka, która może Cię zaskoczyć