DEZODORANT POD LUPĄ DERMATOLOGA – JAK DOBRZE WYBRAĆ DEZODORANT
Czas czytania:3 min

DEZODORANT POD LUPĄ DERMATOLOGA – JAK DOBRZE WYBRAĆ DEZODORANT

0 0

DEZODORANT TO KOSMETYK PIERWSZEJ POTRZEBY, JEDNAK NIE WARTO SIĘGAĆ PO PIERWSZY
Z BRZEGU. W TROSCE O KOMFORT I ZDROWIE SKÓRY WYBIERAJ PRODUKTY Z BEZPIECZNYM I PROSTYM SKŁADEM. W TEN SPOSÓB UNIKNIESZ PODRAŻNIEŃ, ZACZERWIENIONEJ SKÓRY I INNYCH NIEPRZYJEMNOŚCI. DR JOANNA CZUWARA WYJAŚNIA, JAK PRZEBIEGA PROCES POCENIA I CZYM KIEROWAĆ SIĘ PRZY WYBORZE DEZODORANTU.

Pocenie to proces w pełni naturalny i fizjologiczny. Jednak towarzyszący jemu nieprzyjemny zapach może negatywnie wpływać na nasze samopoczucie, komfort i może przekładać się na kontakty towarzyskie czy biznesowe. By nie martwić się potem, warto poznać jego mechanizm działania.

SKĄD TEN POT?

Dermatolog, dr Joanna Czuwara, zwraca uwagę, że gruczoły potowe aktywne są przez całe życie. Ich praca jest najbardziej intensywna w momentach natężenia intensywnych emocji lub podczas procesów termoregulacji. Wtedy organizm musi pozbyć się nadmiaru ciepła poprzez wydzielanie potu, czyli mieszaniny wody i elektrolitów, a dzięki chłodzeniu powierzchni skóry, obniża temperaturę organizmu. Poza gruczołami potowymi ekrynowymi obecnymi na całej powierzchni skóry (ze szczególnym ich zagęszczeniem na dłoniach i podeszwach, w określonych rejonach) obecne są także gruczoły produkujące gęsty pot, nadający ciału indywidualny zapach – odpowiadają za to gruczoły apokrynowe. Powyższe gruczoły ekrynowe produkują pot w zakamarkach naszej skory, tj.: pachach, pachwinach, otoczkach piersi oraz w okolicy anogenitalnej.

Czynność gruczołów apokrynowych pojawia się w okresie dojrzewania, ponieważ podlegają one regulacji hormonami płciowymi. Uważa się, że gruczoły apokrynowe odpowiadają za produkcję feromonów, a więc substancji decydujących o atrakcyjności płciowej, a w przypadku kobiet za fazę cyklu. Pot apokrynowy jest gęsty, poza elektrolitami zawiera składniki tłuszczowe, w których zawiesza się zapach skóry, a często zapach produkowany przez bakterie zasiedlające okolice pach, pachwin i pośladków, które trawiąc składniki zawiesistego potu apokrynowego, decydują o swoistym indywidualnym zapachu.

POT POD KONTROLĄ

Pot jest zjawiskiem wpisanym w naszą naturę. Jednak z powodów higieniczno-estetycznych, staramy się go minimalizować. Dr Joanna Czuwara ostrzega, że produkty skutecznie blokujące ujścia gruczołów potowych, czyli tzw. antyperspiranty mogą drażnić skórę pach czy pachwin, a na skórę gładką nie powinny być stosowane. Poza tym antyperspiranty często powodują wysuszenie skóry i powinno się je stosować z przerwami. Szczególnie wrażliwe na ich zastosowanie są dzieci oraz osoby z cienką i wrażliwą skórą, a także pacjenci z jej chorobami – m.in.: zapaleniem skóry, łuszczycą czy wypryskiem alergicznym. Z tego powodu warto postawić na dezodoranty, które zapewnią uczucie świeżości, a jednocześnie nie będą drażnić swoimi składnikami skóry, która i tak podczas dnia jest uciskana i pocierana ubraniami. Wybierajmy też produkty niepozostawiające śladów i plam na ubraniu.

Dr Joanna Czuwara przyznaje, że przyjmując pacjentów z chorobami zapalnymi skóry, a także z podrażnieniami w okolicy pach czy pachwinach stanowczo odradza stosowanie antyperspirantów, które nasilają te dolegliwości. Jednocześnie zaleca dezodoranty, które pomagają przetrwać etap podrażnienia skóry i jej regenerację. Jest to szczególnie ważne w okresie jesienno-zimowym, kiedy skóra jest sucha z założenia i dodatkowo „drażniona” ubraniami. Składniki dezodorantów Sanex nie nasilą podrażnień, dlatego rekomenduje je jako preparaty bezpieczne, które pomogą przetrwać trudny czas nasilenia zmian skórnych. Pacjent, który dał sobie szansę spróbowania dezodorantu Sanex szybko przekonuje się do jego skutecznych, a jednocześnie łagodnych właściwości i pozostaje mu wierny przez dłuższy czas. Odbudowa pH skóry i jej regeneracja w podrażnionych okolicach intymnych podczas stosowania dezodorantów marki Sanex odbywa się w sposób naturalny, szybko przywracając komfort, bez dodatkowych zabiegów pielęgnacyjnych związanych z natłuszczaniem tych okolic.

PRZEWODNIK SANEX: NIE MARTW SIĘ POTEM!

Formuły dezodorantów Sanex powstały w oparciu o zrozumienie potrzeb skóry i w trosce
o zachowanie jej prawidłowego funkcjonowania. Skutecznie niwelują oznaki pocenia, zapewniają świeżość, nie podrażniają i jednocześnie dbają o utrzymanie kwaśnego, fizjologicznego pH skóry. To powód, dla którego pomimo regularnego stosowania nie powodują zaczerwienia, pieczenia, podrażnienia czy uczucia szczypania zakamarków skóry w miejscu aplikacji. Dezodoranty Sanex nie blokują ujść gruczołów potowych, co jest bardziej naturalne dla ich funkcjonowania. Ponadto zapewniając kwaśne pH, zmniejszają ryzyko rozwoju nieprawidłowej, patologicznej flory bakteryjnej, która może odpowiadać za produkcję nieprzyjemnego zapachu lub za żółtawe zabarwienie bielizny czy ubrania.

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %

Average Rating

5 Star
0%
4 Star
0%
3 Star
0%
2 Star
0%
1 Star
0%

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Previous post Idealne spodenki do biegania dla kobiet
Next post Jesienne game changery – na które składniki aktywne warto zwrócić uwagę?