Puszące i elektryzujące się włosy. Jak radzić sobie z niesfornymi kosmykami?
Czas czytania:2 min

Puszące i elektryzujące się włosy. Jak radzić sobie z niesfornymi kosmykami?

0 0

Coraz niższe jesienne temperatury, duża wilgotność na zewnątrz, a w domu suche i ciepłe powietrze odbija się na wyglądzie naszych włosach. Jesienią elektryzujące i puszące się włosy to estetyczny problem wielu kobiet. Jak ujarzmić niesforne kosmyki podatne na elektryzowanie i puszenie się?

Włosy najczęściej elektryzują się w wyniku pocierania ich o syntetyczny materiał, na przykład podczas noszenia czapki, szczotkowania czy zdejmowania i wkładania ubrań przez głowę. Elektryzowanie się włosów jest efektem zmiany ładunku. Jeśli włosy są naładowane dodatnio to odpychają się od siebie, co skutkuje efektem aureoli dokoła głowy, z kolei lgną do materiałów naładowanych ujemnie.

Aby przeciwdziałać elektryzowaniu się włosów można zastosować specjale preparaty i maski antystatyczne szczególnie w okresie jesienno-zimowym, gdy elektryzowanie się włosów jest największe. Ważne jest też przyjrzenie się samej kondycji włosów, ponieważ zniszczone i suche są bardziej podatne na elektryzowanie się. Prawidłowa pielęgnacja, m.in. nawilżenie włosów powoduje zmniejszenie uciążliwego i nieestetycznego problemu elektryzowanie się włosów, gdyż włos odżywiony i delikatnie obciążony jest mniej podatny na ten proces. – mówi Anna Mackojć, trycholog.

Nie tylko warunki atmosferyczne sprzyjają elektryzowaniu się włosów, na ten proces może mieć także wpływ korzystanie z przyborów do czesania, dlatego ważne jest znalezienie szczotki lub grzebienia odpowiedniego do naszych włosów, np. z naturalnym włosiem. Warto też stosować szampony oczyszczające, które pomogą usunąć z włosów nadmiar silikonu.

Włosy często puszą się po myciu i pod wpływem wilgoci, bywają szorstkie i wywijają się w każdą stronę, uniemożliwiając skuteczne ułożenie fryzury. Puszenie się włosów to często również efekt nieodpowiedniej pielęgnacji czy nadużywania zabiegów fryzjerskich, jak trwała ondulacja, farbowania, rozjaśnianie. Może to także wynikać z nadmiernego stosowania stylizacji z wykorzystaniem gorącego powietrza suszarki czy nadużywania prostownicy. Wysoka temperatura i środki chemiczne osłabiają włosy, niszcząc ich naturalną otoczkę tłuszczową, której zadaniem jest utrzymywanie wilgoci wewnątrz włosa. Kiedy otoczka włosa ulega degradacji, włosy stają się matowe, suche i podatne na puszenie się. Łuski włosa rozchylają się i kruszą.

Istotnym aspektem w zadbaniu o kondycję włosów, który również pośrednio może zapobiegać puszeniu się, jest dostarczanie im ferrytyny, odpowiadającej m.in. za jakość włosa oraz witamin z grupy B, szczególnie witaminy B12, wpływającej na sprężystość, elastyczność i grubość włosa.

Ferrytyna, potocznie nazywana “magazynem żelaza” odgrywa kluczową rolę we wzroście włosa, gdyż wpływa na podziały komórkowe w mieszku włosowym, odpowiada za grubość włosa, a także wpływa na kondycję łodygi. W przypadku, gdy w naszym organizmie poziom ferrytyny jest zbyt niski, cykl życia włosa ulega skróceniu, a jego zdolność do rośnięcia zostaje osłabiona. Włos staje się słabszy i łamliwy. Dlatego kluczem do zdrowych włosów, jest m.in. uzupełnienie niedoborów ferrytyny do odpowiedniego poziomu. – wyjaśnia trycholog, Anna Mackojć z Instytutu Trychologii.

Aby poradzić sobie z puszeniem się włosów oprócz odpowiedniej diety i suplementacji, wpływającej na ich kondycję, powinniśmy odbudować je za pomocą preparatów lub zabiegów regenerujących, szczególnie jeśli są zniszczone nieodpowiednią pielęgnacją i stylizacją. Jeśli zmagamy się z puszącymi się włosami możemy także zastosować zabiegi je odbudowujące, które zadziałają w miejscu ubytku struktury naszego włosa. Do takich głęboko regenerujących działań, realizowanych na przykład w zabiegach trychologicznych, można wykorzystać puder z japońskiej, czarnej perły, puder diamentowy oraz ekstrakt z zielonego kawioru. Najważniejsze jest nadanie puszącym się włosom sprężystości i hydratacji, przez ich mocne odbudowanie i domknięcie łuski włosa.

Niesforne włosy, podatne na puszenie się i elektryzowanie można ujarzmić pamiętając o tym, że na ich kondycję ma nie tylko wpływ pielęgnacja i regeneracja zewnętrzna, ale także nasza dieta i ogólna kondycja organizmu.

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %

Average Rating

5 Star
0%
4 Star
0%
3 Star
0%
2 Star
0%
1 Star
0%

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Previous post Genialny styl Hailey Bieber
Next post Poznaj sprytne sposoby na suszenie prania w domu