Włosy latem też się pocą. Kiedy jednak to nadpotliwość skóry głowy?
Czas czytania:2 min

Włosy latem też się pocą. Kiedy jednak to nadpotliwość skóry głowy?

0 0

Nadpotliwość to krępująca dolegliwość, która szczególnie latem potrafi uprzykrzyć życie. Występuje także na skórze głowy. Pot może ociekać nawet na twarz. Jakie są najczęstsze przyczyny nadmiernego pocenia się i jakimi sposobami można je ograniczyć? 

Zanim zaczniemy walczyć z nadpotliwością, warto uświadomić sobie, że pocenie się to naturalne zjawisko fizjologiczne, które służy regulacji temperatury naszego ciała i ma chronić organizm przed przegrzaniem. Pocimy się nie tylko gdy jest gorąco, ale także gdy denerwujemy się lub uprawiamy różne aktywności. Niestety nie jesteśmy w stanie kontrolować procesu pocenia się. Po całym ludzkim ciele rozsianych jest od 2 do 4 milionów gruczołów potowych. Średnio wydzielamy około 900 ml potu podczas doby. Często więc zdarza się, że gruczoły potowe produkują i wydzielają więcej potu, niż jest potrzebne do regulowanie temperatury ciała, w efekcie można przyjąć, że zmagamy się z nadpotliwością. Wówczas warto sprawdzić czy nie jest ona skutkiem problemów zdrowotnych.

Nadpotliwość może dotyczyć także skóry głowy. Proces pocenia jest związany z metabolizmem, więc kluczowa jest właściwa dieta. Niekorzystnie w kontekście nadpotliwości może wpływać także stres oraz nadwaga. Osoby otyłe pocą się obficiej. Jeśli zmiany diety i trybu życia nie rozwiązują problemu, to przyczyna może leżeć w stanie zdrowia. Najczęściej w takim przypadku są to zaburzenia metaboliczne i hormonalne. Problem nadpotliwości bardzo często jest obserwowany na skórze głowy. Gdy skóra produkuje nadmierną ilość sebum, wówczas także gruczoły potowe mogą pracować intensywniej. Wtedy pomóc może trycholog, który dobierze odpowiednie preparaty pielęgnacyjne. Nadpotliwość i związana z nią maceracja powoduje zwiększoną przezskórną absorbcję czynników drażniących, uczulających lub infekcyjnych. – mówi Anna Mackojć, trycholog z Instytutu Trychologii.

Zmagając się z nadpotliwością, warto również zweryfikować swój jadłospis, gdyż wzmożona potliwość może być również efektem nadużywania kofeiny, niektórych gatunków herbaty, alkoholu oraz palenia papierosów. Wydzielanie potu może być wzmożone po przyjęciu posiłków z ostrymi i rozgrzewającymi przyprawami jak: imbir, kurkuma, chili czy pieprz.

Powodem nadmiernej potliwości mogą być również problemy ogólnoustrojowe, związane z chorobami endokrynologicznymi np. nadczynnością tarczycy, jak również nadciśnieniem tętniczym, cukrzyca. Może to być również oznaka andropauzy u mężczyzn i menopauzy u kobiet. Powodem nadmiernego wydzielaniu potu może być także otyłość, jak również stresujące sytuacje, które potęgują wyższy poziom adrenaliny i podniesienie temperatury ciała.

Ze względu na przyczyny, wyróżniamy nadpotliwość pierwotną i wtórną. Pierwotna nadpotliwość zazwyczaj występuje miejscowo i ma podłoże genetyczne.  Nadpotliwość wtórna jest efektem objawów i następstw stanów fizjologicznych, schorzeń i różnych chorób ogólnoustrojowych. Aby skutecznie podjąć walkę z nadpotwliwością warto zwrócić się po pomoc do specjalisty, który przeprowadzi wywiad i proces diagnostyczny.

W przeciwieństwie do nadmiernej potliwości dłoni, stóp czy pach, które można leczyć różnymi metodami zarówno operacyjnymi, jak i nieoperacyjnymi, terapia nadpotliwości skóry głowy jest trudniejsza, dlatego też konieczna jest wizyta u trychologa.

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %

Average Rating

5 Star
0%
4 Star
0%
3 Star
0%
2 Star
0%
1 Star
0%

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Previous post Nieleczony ząb przyczyną zawału?
Next post Efekty zabiegów estetycznych zależą od domowej pielęgnacji. Na co zwrócić uwagę pacjentek?