Ból podczas stosunku – co jest tego przyczyną?
Czas czytania:3 min

Ból podczas stosunku – co jest tego przyczyną?

0 0

Naukowo ból podczas stosunku określany jest mianem dyspareunii. To przykra dolegliwość, której może towarzyszyć wiele objawów takich jak: krwawienie po stosunku, osłabienie pożądania, czy brak podniecenia. To zaburzenia w Twoim organiźnie może przyczynić się nawet do tego, że zaczniesz odczuwać niechęć do współżycia. 

Seks ma same plusy

Ze stosunku powinny czerpać przyjemnośc obie strony, niestety nie wszystkie możemy się cieszyć z pozytywnych jego oznak. A Seks to samo zdrowie dobrze, przecież wpływa on zarówno na ciało, jak i  na psychikę człowieka. W całej tej sytuacji nie musisz jednak odczuwać oczywiście bólu. To właśnie przez stosunek dostarczamy swojemu orgaznizmowi  endorfin odpowiedzialnych za poczucie naszego szczęścia.

Seks to nieocenione źródło szczęścia gdyż:

 • niweluje wcześniej nagromadzony stres w organiźmie
 • zwiększa częstotliwość oraz siłę skurczów serca
 • limfa sprawniej odprowadza szkodliwe substancje z nadzego organizmu (co chroni nas przed żylakami!)
 • wydziela się hormon DHEA zwany hormonem długowieczności
 • buduje bliskość i specjalną więź między partnerami

Co zrobić, gdy czujesz ból podczas stosunku?

Gdy stosunek staje się dla Ciebie bolesny od razu powinno Cię to zaniepokoić. Rozpocznij jednak od szczerej rozmowy z partnerem, nie zapominaj, że on może nie zdawać sobie sprawy z Twojego dyskomfortu. Czasem już zmiana pozycji poprawi jakość Waszego współżycia, ponieważ to właśnie za głęboka penetracja może być przyczyną odczuwalnego przez Ciebie bólu w pochwie. Jednak gdy i to nie pomoże warto skorzystać z pomocy specjalisty seksuologa, bądź ginekologa.

Wsród powodów odczuwania bólu podczas stounku należy wymienić:

 • infekcje intymne- powodujące suchość pochwy
 • przyjmowanie lekarstw
 • nadmierne, intensywne treningi fizyczne
 • leczenie ginekologiczne
 • alergie
 • hormony- uregulowanie cyklu miesiączkowego

Wcześniej wspomniana dyspareunia, czyli ból okolic intymnych pojawiający się podczas stosunku ma różne podłoża : organiczne oraz psychologiczne. Towarzyszyć on może podczas pierwszego zbliżenia, rozpoczęcia współżycia (pierwotna) oraz  zaczyna przejawiać się u kobiet, które dotąd cieszyły się brakiem dyskomfortu przy współżyciu, odczuwające przyjemność, ze stosunku (wtórna).  Jeśli taki ból podczas współżycia będzie się powtarzał – nie zwlekaj udaj się do lekarza. Jednymi z symptomów dodatkowych dyspareunii jest również krwawienie z pochwy wynikające z mechanicznego uszkodzenia wysuszonej śluzówki pochwy. Brak pożądania połączony z zanikającym uczuciem podniecenia mogą stanowczo zniechęcić Cię do seksu. Jednak nie możesz się poddawać zawalcz o siebie i czerp na nowo radość z seksu.

Po pierwszym kontakcie seksualnym faktycznie może pojawić się ból pochwy wynikający z przerwania błony dziewiczej. Często jest on  połączony z uczuciem stresu związanym z tym pierwszym razem. Jednak ból występujący przy kolejnych zbliżeniach stanowi już prawdziwy problem, którego nie możesz zbagatelizować. Musisz bezzwłocznie udać się do ginekologa, aby ustalić przyczynę bólu. Do innych organicznych przyczyn dyspareunii możemy zaliczyć: schorzenia narządu rodnego oraz wady wrodzone – wtedy jest niezbędna wizyta u lekarza specjalisty.  Podłoże psychogenne dyspareunii  może mieć swoje korzenie w niewłaściwych relacjach z obecnym  partnerem, bądź w złych wspomnieniach po poprzednich kontaktach seksualnych. Permanentny stres lub znajdowanie się w sytuacji stresogennej mają również bezpośredni wpływ na  obniżenie się  poziomu przyjemności ze współżycia i odczuwanie bólu.

  Skutki życia w ciągłym stresie

Teoretycznie nie żyjesz pełnią życia,  gdy nie wykorzystujesz całkowicie swojego potencjału. Czy warto jednak podporządkować rytm całego dnia do ciągłej pogonii w realizowaniu nowych celów? Kiedy powiedzieć sobie: dość, odpocznij. Notoryczny stres oraz obawa nie spełnienia oczekiwań stały się synonimami naszych czasów.

Przemęczona kobieta, żyjąca pod dyktando stresu nawet posiadając boga seksu w swoim łóżku nie będzie czerpała satysfakcji ze współżycia, a wręcz przeciwnie ból podczas stosunku stanowczo zniechęci ją do dalszych igraszek z partnerem. Gdy wzajemne pożadanie zanika, zmiejsza się również bliskość między kochankami, na czym cierpi relacja. Ciągłe rozmyślanie i analizowanie problemu tylko pogłębia stres- uniemożliwiając kobiecie rozlużnienie, przez co nie jest ona wystarczająco nawilżona. Pomoc w takim wypadku może okazać się bardzo prosta, wystarczy:

 • dodatkowa porcja ruchu, np. nowe zajęcia fitness
 • pójście do kina, czy obejrzenie nowego serialu
 • kup nową książkę
 • idż do fryzjera bądź kosmetyczki
 • Niby drobna czynność, a znacząco może wpłynąć na jakość Twojego życia seksualnego i razem z odejściem stresu pozbędziesz się również bólu podczas stosunku.

Jeśli i to nie pomoże sięgnij po preparat przywracający pochwie prawidłowy stopień nawilżenia. Szybki efekt uzyskasz stosując globulki dopochwowe np. HydroVag®, przebadane w swojej skuteczności na Polkach.[1] W aptece znajdziesz więcej preparatów, które mają pomóc zniwelować suchość pochwy, dlaczego więc właśnie wybrać globulki? Także są one skuteczniejsze w porównaniu do żelu, ponieważ ulegając stopieniu w pochwie powlekają ścianki ochronną warstwą. Zawarta w nich podwójna dawka hiauronianiu sodu nawilża błonę śluzową działając nie tylko doraźnie na objawy, ale również długoterminowo na przyczyny suchości pochwy. Po takiej kuracji seks znowu może okazać się przyjemnością.

[1] Grupa 3 560 Polek w wieku 18-65. www.hydrovag.pl

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %

Average Rating

5 Star
0%
4 Star
0%
3 Star
0%
2 Star
0%
1 Star
0%

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Previous post Mroczny makijaż w stylu glamour
Next post Suplementy diety idealne dla kobiet